BRNO: Tři torza aut budou v září vyprávět Brnu příběhy svých majitelů. Spojuje je svědectví o válce na Ukrajině, která zasáhla celou Evropu. Výstavu umístí Paměť národa na Moravské a Římské náměstí.
Výstava rozstřílených ukrajinských aut nese název Příběhy z Ukrajiny. Paměť národa je za podpory partnerů dovezla z Kyjevské oblasti, aby lidem v Česku zprostředkovala realistický prožitek toho, jak vypadá válka na Ukrajině. Návštěvníci výstavy si mohou na místě sami spustit vyprávění původních majitelů těchto aut.
“My jsme ta auta dovezli původně čtyři z jednoho vrakoviště poblíž Kyjeva, dohledali jsme jejich majitele a natočili jsme je. Zajímavé na tom je to, že většina těch aut posloužila jejich majitelům v prvních měsících toho konfliktu, že s nimi odvezli svoje rodiny, blízké a sousedy do bezpečí a potom ta auta dopadla takhle,” popsal Viktor Portel, kurátor výstavy a dodal, že z původních čtyř vraků do Brna dorazí jen tři. “To čtvrté, paradoxně ten nejluxusnější teréňák, se už prostě za toho půl roku putování po českých krajských městech rozpadlo,” vysvětlil Portel.
Příběhy z Ukrajiny budou moci Brňané vyslechnout v audiovizuální formě. U vraků budou stát informační panely a přímo na autech si bude moci každý návštěvník individuálně stisknout tlačítko, jímž spustí vyprávění fragmentu vzpomínek jejich původních majitelů. Volně přístupná výstava bude v rámci ŠTETL FESTU na Moravském i Římském náměstí stát od 31. srpna do konce září 2023.
Nezisková organizace Post Bellum v roce 2019 založila pobočku ve Lvově s cílem natáčet vzpomínky pamětníků pro archiv Paměť národa. Dokumentaristé na Ukrajině zaznamenali desítky příběhů především z doby stalinistických represí, disidentů a politických vězňů. Po vypuknutí konfliktu českou Paměť národa požádali o pomoc, a tak vznikla sbírka Paměti národa na pomoc Ukrajině. Díky obrovské podpoře dárců obránci Ukrajiny obdrželi již tisíce neprůstřelných vest a helem, tuny zdravotnického materiálu a pozorovací optiku, v neposlední řadě i plně vybavené sanitní a hasičské vozy. Díky tomu se prokazatelně podařilo zachránit desítky lidských životů. Všechny zaslané prostředky jsou nesmrtícího charakteru. Více o sbírce na webu ukrajina.pametnaroda.cz.
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.