ZLÍN: Ve čtvrtek 7. září od 19 h se návštěvníci mohou těšit na jedinečný OPE(R)N AIR koncert, na kterém zazní slavné operní předehry, árie a duety Rossiniho, Mozarta, Verdiho, Delibese a dalších v podání sopranistky Lady Bočkové, mezzosopranistky Arnheiður Eiríksdóttir a Filharmonie Bohuslava Martinů s dirigentem Rastislavem Štúrem.
„S Filharmonií Bohuslava Martinů jsme pro návštěvníky připravili opět jedinečný koncert pod širým nebem v industriálním prostředí bývalých továrních budov. Lidé budou mít možnost poslechnout si slavné i méně slavné operní předehry, árie i duety od Rossiniho, Verdiho, Gounoda, Offenbacha a dalších,“ pozvala na akci Petra Kubíková, ředitelka příspěvkové organizace 14|15 Baťův institut.
Operní melodie zazní v podání orchestru zlínské filharmonie vedeného slovenským dirigentem Rastislavem Štúrem. Sólových partů se zhostí dvě mladé mimořádně talentované pěvkyně Lada Bočková a Arnheiður Eiríksdóttir.
„Někdejší absolventka Konzervatoře Brno a JAMU sopranistka Lada Bočková je od září 2020 členkou operního souboru Theater Bonn, kde s velkými úspěchy provedla již řadu operních rolí – La Calisto, Gretel, Laudine, Clorinda a mnoho dalších. Mimo svou domovskou scénu hostuje např. v Aalto Theater Essen, Státní opeře Praha nebo v Národním divadle moravskoslezském a v rámci koncertní činnosti vystupuje s předními českými i zahraničními orchestry. Islandská mezosopranistka Arnheiður Eiríksdóttir vystudovala zpěv na konzervatoři v Reykjavíku a poté pokračovala na vídeňské Universität für Musik und darstellende Kunst. Ještě během studií se představila jako Cherubín, Meg Page (Verdi: Falstaff) a Andronico (Händel: Tamerlán) v zámeckém divadle ve vídeňském Schönbrunnu, jako Dorabella v Daegu Opera House v Jižní Koreji a jako Jeníček (Humperdinck: Perníková chaloupka) v Islandské opeře. Od sezony 2020–21 je sólistkou Opery Národního divadla v Praze,“ doplnil Tomáš Koutný, dramaturg Filharmonie Bohuslava Martinů.
Vstupenky jsou již v prodeji online, na recepcích 14l15 BAŤOVA INSTITUTU a také na pokladně Filharmonie Bohuslava Martinů v Kongresovém centru Zlín.
V případě nepřízně počasí bude akce přesunuta do Kongresového centra Zlín.
Akce je realizovaná s finanční podporou statutárního města Zlína.
Více informací na www.filharmoniezlin.cz a www.14-15.cz
Vážené a milé srdcařky, vážení a milí srdcaři, vy všichni, kteří fandíte kultuře v naší zemi stejně jako my, vážení čtenáři,
v Místní kultuře se v těchto dnech něco „peče“, bublá to a kvasí. Odpusťte ten příměr, ale blíží se Advent a předvánoční řádění v kuchyni je před námi. Redakce Místní kultury k tomu chystá důležitou změnu, na niž bychom vás rádi upozornili už nyní – se začátkem nového roku dojde k přejmenování Místní kultury na Pro-kulturu.
PRAHA: Návštěvníky Korza Národní ohromila velkoformátová instalace slova „SVOBODA.“ a krátký film Svoboda nás spojuje.
Korzem Národní vyvrcholila kampaň Svoboda nás spojuje spolku Díky, že můžem. Středobodem oslav 35 let od sametové revoluce byla velkoformátová audiovizuální instalace. Ta se skládala z obřích písmen zavěšených na jednotlivých budovách Národní třídy. Písmena dohromady tvořila slovo svoboda s tečkou na konci. Zároveň sloužila jako projekční plochy pro premiéru krátkého filmu Svoboda nás spojuje režisérky Ester Valtrové a zpěv Modlitby pro Martu v podání herečky Anny Fialové. Přes 120 programových bodů přilákalo dle prvotního hrubého odhadu operátora T-Mobile 93 000 návštěvníků.
ČR-ZAHRANIČÍ: Jaký je rozdíl mezi emigrantem a exulantem? Dokázali spolu exulanti, kteří odešli z Československa do zahraničí v různých časových vlnách, spolupracovat? Z čeho čerpali naději? A byl to především odpor vůči totalitnímu režimu, který je přes veškeré názorové spory spojoval? Jak po 35 letech od Listopadu ´89 a návratu domů vzpomíná na život a spolupráci v londýnském exilu nakladatel, politolog, publicista a překladatel Alexander Tomský, zakladatel exilového nakladatelství Rozmluvy a stejnojmenného časopisu?
ČESKÁ TŘEBOVÁ: NP seniorského divadla pořádá Kulturní centrum Česká Třebová ve spolupráci s NIPOS-ARTAMA Praha. Proběhla o víkendu 8. – 10. listopadu 2024 v České Třebové. V druhově, žánrově a obsahově velmi rozmanitém programu bylo uvedeno devět představení. Odehrály je pro své kolegy a pro diváky českotřebovské i přespolní soubory z Desné, Homole, Děčína, Olomouce, Ostravy, Svitav, Ústí nad Orlicí, Červeného Kostelce a Holešova.