VERNÉŘOVICE-POLICE NAD METUJÍ: V rámci festivalu Za poklady Broumovska se ve středu 2. srpna ve vernéřovickém kostele sv. Michaela představí účastníci Letních hornových kurzů z nejbližší Evropy, Japonska, Jižní Koreje, Réunionu, Španělska i Itálie. Na historii vývoje lesního rohu odkážou svým vystoupením i Jihočeští trubači. V sobotu 5. srpna pak v Polici nad Metují, v kostele Nanebevzetí Panny Marie, vystoupí za klavírního doprovodu Jany Goliášové lektoři kurzů: německý hornista Christian Lampert, Ital Luca Benucci a domácí sólohornisté – Zuzana Rzounková a Jan Vobořil. Vstupné na oba koncerty je dobrovolné a podpoří kostely broumovské skupiny.
Christian Lampert Luca Benucci
Za prvním z hornových koncertů mohou posluchači vyrazit ve středu 2. srpna od 18 hodin do vernéřovického kostela sv. Michaela, který naplní hudbou více než 80 účastníků 9. ročníku Letních hornových kurzů z celého světa. Koncert uvede open air premiéra kompozice rezidenčního skladatele Jana Kučery „Halali“ pro skupinu lesních rohů a představí se i soubor hráčů na lesnice – Jihočeští trubači. Koncert je jedním z vrcholů týdenního masterclassu, který na Broumovsko přilákal mladé hornisty takřka z celého světa. Dalším společným vystoupením bude ukončení kurzů v sobotu 5. srpna v 9.45 v areálu broumovského kláštera.
S druhým hornovým koncertem zamíří festival Za poklady Broumovska do Police nad Metují, do kostela Nanebevzetí Panny Marie. V sobotu 5. srpna zde od 18 hodin vystoupí čeští i zahraniční lektoři Letních hornových kurzů: iniciátorka kurzů a sólohornistka FOKu Zuzana Rzounková, kterou doplní sólohornista České filharmonie Jan Vobořil, italský hornista Luca Benucci, sólohornista Maggio Musicale Fiorentino, německý hornista působící na švýcarských hudebních univerzitách Christian Lampert a klavíristka Jana Goliášová. Zazní skladby od Wolfganga Amadea Mozarta, A. Marcella, Alexandra Glazunova, Bernharda Krola a dalších. Vstupné na oba hornové koncerty je dobrovolné, výtěžek putuje na pomoc kostelům broumovské skupiny.
Ohlédnutí za koncerty minulého týdne / Hejtmánkovice, Broumov
Rekordní účast návštěvníků zaznamenal ve středu 26. 7. piknikový podvečer s Cimbálovou muzikou Milana Broučka a Václavem Noidem Bártou na kopečku nad Jízdárnou Hejtmánkovice. Pestrou směsici hudebních žánrů, zahrnující lidové, rockové i popové písně v cimbálové úpravě, si do Hejtmánkovic přišlo vyslechnout 460 posluchačů z celého regionu. Hravá a uvolněná nálada doprovázela celý podvečer, při kterém nechyběl ani společný tanec, zpěv, nádherný západ slunce a gurmánské dobroty od Centra Walzel i dalších lokálních prodejců.
Sobotní koncert v broumovském kostele sv. Petra a Pavla pak posluchače navrátil zpět ke klasickému festivalovému programu v podání pěveckého sboru Zvonky – Praha a dívčího komorního sboru Abbellimento pod taktovkou sbormistryně Jarmily Novenkové v doprovodu varhaníka Jakuba Janšty. V působivém prostředí farního kostela zazněla sborová i varhanní díla J. S. Bacha, B. Smetany, G. F. Handela, P. Hindemitha, W. A. Mozarta, A. Dvořáka, P. Erbena nebo I. Hurníka.
„Atmosféra koncertu byla naprosto úžasná, bylo úplně plno. Kostel má nádhernou akustiku a pro děti je to velice důležité si v takové akustice zazpívat, protože jinak zpíváme ve školách nebo v různých sálech, ale kostel je kostel. Každý kostel má navíc jiné varhany a děti jsou samozřejmě velmi vnímavé a čekají, jaké rejstříky zazní. Pokaždé je to úplně jiný koncert,“ vysvětlila po koncertě sbormistryně Jarmila Novenková.
18. ročník festivalu Za poklady Broumovska se koná pod záštitou ministra kultury Martina Baxy, kardinála Dominika Duky a hejtmana Královéhradeckého kraje Martina Červíčka.
Festival se v roce 2023 koná za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Královéhradeckého kraje, Státního fondu kultury ČR a města Broumov, které je hlavním partnerem. Generálním partnerem je společnost RSJ. Významnými partnery jsou společnosti Hobra-Školník, Kasper, Wikov, Dobrovolný svazek obcí Broumovsko, Z-Trade a Svíčky.cz. Partnery festivalu jsou královéhradecká diecéze a místní farnosti, Benediktinské opatství sv. Václava v Broumově, Agentura pro rozvoj Broumovska, Region Broumovsko, velvyslanectví Polska, Rakouské kulturní forum, společnost Petrof, penzion Jízdárna Hejtmánkovice a místní živnostníci a podnikatelé, kteří přebírají patronát nad koncerty ve svých obcích. Mediálními partnery 18. ročníku festivalu jsou Český rozhlas Hradec Králové, Stanice D-dur, Rádio Černá hora, Classic Praha, KlasikaPlus.cz, Opera+, časopis Harmonie, Naše Broumovsko, PROPAMÁTKY, scéna.cz, Katolický týdeník a Místní kultura.
Vážené a milé srdcařky, vážení a milí srdcaři, vy všichni, kteří fandíte kultuře v naší zemi stejně jako my, vážení čtenáři,
v Místní kultuře se v těchto dnech něco „peče“, bublá to a kvasí. Odpusťte ten příměr, ale blíží se Advent a předvánoční řádění v kuchyni je před námi. Redakce Místní kultury k tomu chystá důležitou změnu, na niž bychom vás rádi upozornili už nyní – se začátkem nového roku dojde k přejmenování Místní kultury na Pro-kulturu.
PRAHA: Návštěvníky Korza Národní ohromila velkoformátová instalace slova „SVOBODA.“ a krátký film Svoboda nás spojuje.
Korzem Národní vyvrcholila kampaň Svoboda nás spojuje spolku Díky, že můžem. Středobodem oslav 35 let od sametové revoluce byla velkoformátová audiovizuální instalace. Ta se skládala z obřích písmen zavěšených na jednotlivých budovách Národní třídy. Písmena dohromady tvořila slovo svoboda s tečkou na konci. Zároveň sloužila jako projekční plochy pro premiéru krátkého filmu Svoboda nás spojuje režisérky Ester Valtrové a zpěv Modlitby pro Martu v podání herečky Anny Fialové. Přes 120 programových bodů přilákalo dle prvotního hrubého odhadu operátora T-Mobile 93 000 návštěvníků.
ČR-ZAHRANIČÍ: Jaký je rozdíl mezi emigrantem a exulantem? Dokázali spolu exulanti, kteří odešli z Československa do zahraničí v různých časových vlnách, spolupracovat? Z čeho čerpali naději? A byl to především odpor vůči totalitnímu režimu, který je přes veškeré názorové spory spojoval? Jak po 35 letech od Listopadu ´89 a návratu domů vzpomíná na život a spolupráci v londýnském exilu nakladatel, politolog, publicista a překladatel Alexander Tomský, zakladatel exilového nakladatelství Rozmluvy a stejnojmenného časopisu?
ČESKÁ TŘEBOVÁ: NP seniorského divadla pořádá Kulturní centrum Česká Třebová ve spolupráci s NIPOS-ARTAMA Praha. Proběhla o víkendu 8. – 10. listopadu 2024 v České Třebové. V druhově, žánrově a obsahově velmi rozmanitém programu bylo uvedeno devět představení. Odehrály je pro své kolegy a pro diváky českotřebovské i přespolní soubory z Desné, Homole, Děčína, Olomouce, Ostravy, Svitav, Ústí nad Orlicí, Červeného Kostelce a Holešova.