středa
7. srpna 2024
svátek slaví Lada
Magie beskydské krajiny - pohled do expozice výstavy
© Milan Moravec - Památník J. Kaluse Čeladná



SETKÁNÍ ve VÝSTAVĚ

ČELADNÁ: O stavbě, vzniklé roku 1880 v Čeladné, dnes Památníku Josefa Kaluse, víme mnohé. Rekonstrukcí (2018–2019) uspěla jako jedna ze Staveb roku 2020. Dnes je muzeem i s odkazem významného beskydského básníka Josefa Kaluse a expozicí přírody, také stánkem k různým akcím. A k výstavám uměleckých děl ve zrekonstruovaném sklepení.

V současnosti zde probíhá výstava Magie beskydské krajiny: fotografie, poezie, texty Olgy Szymanské a reliéfy, plastiky, kresby, texty Antonína Kačmaříka (do 31. srpna 2023). Tvary a struktury kovu, dřeva a kamene ve zdařilém spojení s hudebností Janáčka a dalších velkých skladatelů a i s tóny přírody, plné barevnosti, melodiky, světla.

30.07.2023
15:00 - 17:00
Autor článku: 
Stanislav Liška, Olga Szymanská

K výstavě je využit prvně celý podzemní prostor. Po sestupu nás vítá hned místo ztišení: fotografie zdí, s průhledy ve tvaru kříže do přírody, siluet věrozvěstů v mlze bájného Radhoště a fotoportrét v kameni i s verši a tepaným portrétem J. Kaluse. Poté krásu prostoru z kamene a cihel začneme vnímat v levé části díky sloupům a klenbě, v pravé díky dvěma částem s průchodem mezi nimi. Pro průhled až na konec jich obou jsou na protilehlých stěnách instalována větší díla autora. Kov – stojanů s mřížemi, mřížemi i samostatně umístěnými, s kovem reliéfů jsou symbolem dobové železárny. Sestaveny do různých úrovní i s díly a texty, a přesto v jednotné linii, navozují obrys hor. Dřevo – vitrín, surových hranolů a tyčí s instalovanými dřevěnými reliéfy a kresbami krajových kostelíků autora a se snímky lesních zákoutí a horské přírody autorky, je druhé nosné téma. Kámen – stavby samé, bílé valounky lemující podél zdí dlaždicovou podlahu, jsou dalším tématem. Detailně je kámen zároveň zvěčněn ve fotografiích a popsán v básních a textech. A konečně Světlo – bodovek z podlahy a s barevnými skly obarvuje i stěny. A osvětlené kořeny, kmeny a vodní hladina ve fotografiích a nasvícení celého podzemí dojem světelnosti ještě umocňuje. Výstava – díky interiéru, díky tématům, materiálům, formám a díky živému přístupu autorů i k okolní krajině – je přímo magickým prostorem. V ní lze najít i magii naší vnitřní krajiny.

Autoři se těší na setkání ve výstavě v neděli 30. července 2023 od 17.00 hodin v Památníku Josefa Kaluse v Čeladné.  Otevřena do 31. 8. / Út - Ne 9.00 - 16.00 hodin.

 

Mohlo by vás také zajímat...

TOKIO: Loutkové představení CASLAVSKA TOKYO 1964 se japonským divákům představilo během prvního srpnového víkendu. Inscenaci, která je fiktivním přímým přenosem z letních olympijských her v roce 1964, připravil režisér Jakub Vašíček se třemi herci Divadla ALFA, třemi herci Divadla PUK a hudebníkem Danielem Čámským. Česká premiéra pod názvem Čáslavská – Tokio – 1964 proběhne v září na Mezinárodním festivalu DIVADLO Plzeň a v Divadle ALFA.

Celá ČR, Plzeňský kraj, zahraničí
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Senioři, Ostatní
Co se děje
07.08.2024

PARDBUCIE: Největší letní událostí školy je bezpochyby již 15. ročník Sportiády s podtitulem Rozhoupej loď, která vyvrcholila v pátek 2. 8. ve škole v Pardubičkách. Sportiáda je zaměřena na sportovní dovednosti plné soutěží v podobě variace Bocci, agility se psem, dračí lodě apod. Škola se aktivně zúčastní akce Sportovní park v parku Na Špici. Návštěvníci mohou finančně pomoci rozhoupat loďku v Automatických mlýnech a tím tak budovat bezpečný přístav pro žáky školy.

Pardubický kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
06.08.2024

ČR: Znáte kreslené vtipy Miroslava Kemela? Někdy trefně komentují aktuální dění, přičemž nešetří žádné politické veličiny, jindy se zasmějete vcelku nevinným anekdotám se zvířátky. Autor jich nakreslil stovky a tisíce, protože se touhle tvorbou profesionálně zabývá už od 90. let. Potěšením a relaxací je mu muzika, skládání písniček a vystupování s vlastní kapelou, ke které se občas přidává i zpěvák a herec Vladimír Javorský.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Hudba
Články a komentáře
07.08.2024

VARŠAVA: Ministr kultury Martin Baxa se v pátek 2. srpna na českém velvyslanectví ve Varšavě setkal s operní a divadelní režisérkou, pedagožkou Jitkou Stokalskou, která dlouhodobě žije a působí v Polsku. Za její umělecký přínos v oblasti hudebního divadla a za šíření dobrého jména české kultury v zahraničí jí udělil medaili Ministerstva kultury ČR Artis Bohemiae Amicis.  Jitka Stokalská  patří v Polsku k ikonám operní režie, více než 40 let působila ve Varšavské komorní opeře. Je držitelkou prestižní Ceny Jana Kiepury a ceny polského ministerstva kultury Gloria Artis.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Ostatní
Co se děje
05.08.2024