pátek
13. září 2024
svátek slaví Lubor
Banner
© Archiv pořadatele



Akce v Muzeu východních Čech v v Hradci Králové v červenci a srpnu 2023

HRADEC KRÁLOVÉ: Přijměte prázdninové pozvání do Muzea východních Čech v Hradci Králové.

Autor článku: 
Lucie Peterková

VÝSTAVY

MERCH - BRANDOVÉ PŘEDMĚTY - NOVĚ

Od 30 června do 3. září 2023

Výstava studentských návrhů reklamních předmětů studentů Střední školy vizuální tvorby Hradec Králové pro Muzeum východních Čech v Hradci Králové. V roce 2022 Muzeum východních Čech v Hradci Králové navázalo spolupráci se Střední školou vizuální tvorby v Hradci Králové. Na jejím základě byli osloveni studenti všech ročníků, aby vytvořili návrhy a realizovali muzejní reklamní předměty. Studenti se inspirovali architektonickými prvky secesní budovy muzea, sochami, vitrážemi a dalšími detaily z interiérů i exteriéru a použili je pro moderní a nadčasový design. Na výstavě si můžete prohlédnout výsledek jejich práce. Objevte grafickou a brandovou krásu prvků, kterých jste si při prohlídce v budově muzea možná ani nevšimli…

 

Do 3. září 2023

100 LET JE JEN ZAČÁTEK – 1923–2023

18. května 1923 se poprvé rozezněl éter pravidelným vysíláním z Prahy, aby pak postupně přibyly stanice v dalších městech a daly tak vzniknout fenoménu jménem Československý rozhlas. Po britské BBC, která začala vysílat o několik měsíců dříve, to byla druhá instituce v Evropě, která spustila pravidelné vysílání. Co se v Rozhlase odehrálo za 100 let existence, mapuje výběr unikátních fotografií.

 

Do 3. září 2023

DOTEKY AFRIKY

Přijďte se podívat na ceněnou kolekci originálních snímků chodidel a srstí zvířat pořízených fotoreportérem Martinem Veselým a jeho šestiletou dcerou Anežkou v Safari Parku ve Dvoře Králové nad Labem. Součástí neotřele pojatého tématu jsou také exponáty z přírodovědeckého oddělení Muzea východních Čech v Hradci Králové a ze ZOO Dvůr Králové nad Labem. Aby bylo možné výstavu vnímat více smysly, bude obohacena o "hands on" předměty. Zapojeny jsou i audiovizuální prvky ve formě dětem přizpůsobené projekce mapy Afriky a dotyková obrazovka s databází zvuků zvířat.

 

PAMÁTKY PRUSKO-RAKOUSKÉ VÁLKY 1866 - NOVĚ

Od 30. června do 24. září 2023

Ambicí této malé výstavy je prezentovat při příležitosti letošního 157. výročí událostí válečného roku 1866 bohatství fondu Militaria, konkrétně jeho výseku týkajícího se války z roku 1866, a to bohatství nejen typologické, ale i kvantitativní.

S ohledem na umístění v původních kotěrovských vitrínách se nabízí koncepce i způsob instalace připomínající dobové „starožitnické“ výstavnictví konce 19. století, kdy byly památky na válku 1866 v Hradci Králové veřejnosti prezentovány poprvé.

Forma výstavy se snaží vyjít vstříc poptávce odborné, ale i laické veřejnosti, po zpřístupnění většího počtu autentických sbírkových předmětů, které chybí z bezpečnostních důvodů v Muzeu války 1866 na Chlumu, přičemž mnohdy s ohledem na koncepční pojetí nemohou této poptávce po kvantitě vyjít vstříc ani specializované výstavy s tématem roku 1866. Výstava zároveň v jistém ohledu doplní, resp. rozšíří expozici dějin města.

Výběr z fondu militaria – chladné zbraně (bodáky, tesáky, šavle), palné zbraně (pistole, jezdecké karabiny), jezdecká výstroj (ostruhy, třmeny), ozdobná kování z přileb a čák a jiné kovové drobnosti, pokrývky hlavy netextilního charakteru, vojenská výstroj (várnice, polní lahve, unikátní svítilna), dělostřelecká munice, rakety, nálezové artefakty (projektily), memorabilia – památeční artefakty z nálezů u bojišť

 

Do 12. listopadu 2023

MĚNÍCÍ SE SVĚT – poslední lovci a první zemědělci (nejen) ve východních Čechách

Přibližně před 7500 lety na našem území končila éra lovců a sběračů, kterou označujeme slovem mezolit, a začalo období zemědělců neboli neolit. Jak moc se oba tyto světy odlišovaly? A co se vlastně stalo s původními lovci poté, co na naše území dorazili zemědělci? Výstava sezóny na tyto otázky odpoví. A ačkoli je zaměřena zejména na náš region, bude představena i řada zajímavých nálezů z dalších míst v Evropě.

 

Do 21. dubna 2024

JAN ŽIŽKA - HUSITÉ VE VÝCHODNÍCH ČECHÁCH

Nová výstava seznámí širokou veřejnost s počátky a průběhem husitské revoluce v oblasti východních Čech. Vedle časové linky sledující historický vývoj bude velká pozornost věnována rovněž dokladům každodennosti, tedy vybavení domácnosti i průniku husitských idejí do výtvarné kultury, například prostřednictvím výjevů na kamnových kachlích. Stranou samozřejmě nezůstane ani tehdejší vojenství. Nedílnou část výstavy tvoří také vybraná výtvarná díla - sochy, obrazy, grafika a jiné, která odrážejí pohled umělců 19. až 20. století na husitskou dobu. Své sbírkové předměty poskytla řada významných institucí.

 

EXPOZICE

CESTY MĚSTA

Stálá expozice provází historií města od pravěku až po období první republiky.
V první části nazvané K městu českých královen se návštěvník dozví, jak vypadal středověký Hradec Králové a jak žilo jeho obyvatelstvo. Nechybí zde ani multimediální prvky jako interaktivní středověký model města a multifunkční písařský pult. V dalším sále nazvaném
K pevnosti se návštěvník ocitne „na skok“ v období třicetileté války a následně může pokračovat vstupní bránou do královéhradecké barokní pevnosti. Zde je díky dotykovým obrazovkám interaktivně zpřístupněn její historický model. V části „K Salonu republiky“ se lze dozvědět, jak probíhalo bourání pevnostních hradeb a jaký architektonický rozkvět následně město zažilo. Součástí je i projekce o vývoji Hradce Králové, kde jsou ke zhlédnutí 3D modely nejatraktivnějších budov ve městě. Poslední část expozice má navodit atmosféru první republiky. Příchozí mohou navštívit koloniál i módní salón nebo si zajít do kina.

 

MUZEUM VÁLKY 1866

Čeká vás zpřehledněná expozice a panelová výstava, věnovaná archeologii konfliktů 19. století. Také se seznámíte s uniformami, výzbrojí a výstrojí armád, které se 3. 7. 1866 střetly u Hradce Králové v největší polní bitvě svedené na území České republiky. K dispozici jsou služby našich průvodců, kteří vás ochotně provedou areálem pomníků a válečných hřbitovů hradeckého bojiště.

 

AKCE

30. června až 2. července 2023 / VZPOMÍNKOVÁ AKCE

157. VÝROČÍ BITVY U HRADCE KRÁLOVÉ

Zveme vás na hlavní část vzpomínkových akcí v rámci 157. výročí rozhodující bitvy prusko-rakouské války. Pro děti je připravena celodenní hravá stezka. Program bude vrcholit bitevní ukázkou „Královéhradecká osmnáctka v bitvě na Chlumu 1866“ na motivy skutečných historických událostí z bitvy u Hradce Králové v roce 1866. Po skončení bitvy následuje přehlídka historických vojsk. Kompletní program najdete na www.muzeumhk.cz a na www.koniggratz1866.eu.

 

Středy 12., 19. a 26. července 2023 / od 16 hodin /

               2., 9. a 23. srpna 2023 / od 16 hodin /

Neděle 16., 23. a 30. července 2023 / od 16 hodin /

               6. srpna 2022 / od 16 hodin / KOMENTOVANÉ PROHLÍDKY BUDOVY / jednotné vstupné 180 Kč

Exkluzivní návštěvnický okruh: Střešní terasa s vyhlídkou na město HK a komentovanou prohlídkou vybraných interiérů budovy muzea pro maximálně 7 osob. Délka prohlídky je 45 - 60 minut. Návštěva terasy není vhodná pro osoby se sníženou pohyblivostí a koná se pouze za příznivého počasí. Rezervace na www.muzeumhk.cz.

 

2. září 2023 / od 9 do 12 hodin / EXKURZE / Vstupné 50 Kč

MYKOLOGICKOBOTANICKÁ EXKURZE

Při tradiční podzimní přírodovědné procházce navštívíte lesy v okolí Hradce Králové. Mykoložka Tereza Tejklová bude určovat různé druhy lupenatých i hřibovitých hub a botanička Věra Samková nezapomene ani na jehličnaté a listnaté dřeviny a také na rostliny, které budou k vidění cestou. Na akci je nutná rezervace zakoupením vstupenky v e-shopu muzea. Po registraci účastníci obdrží informaci o místě srazu.  

 

AKCE PRO DĚTI

20. července 2023 / od 16 hodin KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA pro rodiny s dětmi

DOTKNĚTE SE AFRIKY / vstupné děti do 6 let 20 Kč, děti nad 6 let 70 Kč, dospělí 90 Kč

Vydejte se s námi do Muzea východních Čech za nejzajímavějšími africkými zvířaty. Budeme si povídat o tom, kde v Africe žijí a jaké úžasné schopnosti jim umožňují přežít. Ve výstavě „Doteky Afriky“ bude možné prozkoumat třeba některé zvířecí kůže a zajímavé lebky a kosti. Afrika se tedy Hradci přiblíží doslova na dotek ruky. Program je vhodný pro děti od 6 let.

 

12. srpna 2023 / od 10:30 hodin / ARCHEOLOGICKÉ LÉTO / KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA pro děti / vstupné děti do 6 let 20 Kč, děti nad 6 let 70 Kč, dospělí 90 Kč nutná rezervace na www.archeologickeleto.cz

MĚNÍCÍ SE SVĚT – PRAVĚK PRO NEJMENŠÍ

Komentovaná prohlídka výstavy sezóny s názvem Měnící se svět, tentokráte zacílená na dětského návštěvníka. Výklad je přizpůsoben mladším posluchačům a pro děti je připraveno i několik drobných hádanek a her souvisejících s tématem posledních lovců a prvních zemědělců na území naší republiky i Evropy.

 

ARCHEOLOGICKÉ LÉTO 2023

Letní prohlídky a exkurze se konají ve spolupráci s Archeologickými ústavy AV ČR v Praze a v Brně a s dalšími archeologickými pracovišti. Kapacita je však omezena, proto je nutná registrace prostřednictvím www.archeologickeleto.cz.

 

11. července 2023 / od 14 hodin / ARCHEOLOGICKÉ LÉTO / KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA / vstupné 90 Kč – nutná rezervace

MĚNÍCÍ SE SVĚT

Co se dělo na východě Čech v závěru poslední doby ledové a následujících tisíciletích? Jací lidé tehdy žili na našem území? A jaké artefakty z této doby pochází? Na tyto otázky odpovídá výstava sezóny nazvaná Měnící se svět, jejíž komentovaná prohlídka proběhne v rámci programu akce Archeologické léto 2023. Výstavou provede její autor Petr Čechák a návštěvníkům přiblíží rozdíly i podobnosti ve světě posledních lovců a prvních zemědělců ve východních Čechách.

 

26. července 2023 / od 18 hodin / ARCHEOLOGICKÉ LÉTO / KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA / vstupné 90 Kč – nutná rezervace

JAN ŽIŽKA - HUSITÉ VE VÝCHODNÍCH ČECHÁCH

Výstava seznámí širokou veřejnost s počátky a průběhem husitské revoluce v oblasti východních Čech. Vedle časové linky sledující historický vývoj bude velká pozornost věnována rovněž dokladům každodennosti, tedy vybavení domácnosti, i průniku husitských idejí do výtvarné kultury, například prostřednictvím výjevů na kamnových kachlích. Stranou samozřejmě nezůstane ani tehdejší vojenství. Autoři výstavy Petra Rokoská a Radek Bláha představí řadu lokalit východních Čech spjatých právě s husitskou epochou, které pak mohou zájemci samostatně navštívit.

 

29. července 2023 / od 9 hodin / ARCHEOLOGICKÉ LÉTO / EXKURZE / vstup zdarma – nutná rezervace

PAMÁTKY V OKOLÍ CHLUMU U HRADCE KRÁLOVÉ

Archeologové Miroslav Novák a Petr Čechák vás zavedou na Chlum, nejvýraznější krajinnou dominantu Královéhradecka. Přímo na jeho temeni, nedaleko muzea války 1866, jsou dochovány valy a příkopy pravěkého hradiště, do jehož areálu bylo později vsazeno několik vojenských objektů souvisejících s válkou roku 1866. V okolí uvidíte také několik hlubokých úvozových cest, které mohou být i středověkého původu. V centru vsi je také středověký kostelík s několika pozdně středověkými a renesančními náhrobky. Na úbočí Chlumu navštívíte místo s velkým kruhovým útvarem, který je řazen mezi neolitické kruhové svatyně - rondely. Z místa se otevírá široký výhled na další archeologicky zajímavá místa v okolí.

 

23. srpna 2023 / od 18 hodin / ARCHEOLOGICKÉ LÉTO / KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA / vstupné 90 Kč – nutná rezervace

JAN ŽIŽKA - HUSITÉ VE VÝCHODNÍCH ČECHÁCH

Výstava seznámí širokou veřejnost s počátky a průběhem husitské revoluce v oblasti východních Čech. Vedle časové linky sledující historický vývoj bude velká pozornost věnována rovněž dokladům každodennosti, tedy vybavení domácnosti, i průniku husitských idejí do výtvarné kultury, například prostřednictvím výjevů na kamnových kachlích. Stranou samozřejmě nezůstane ani tehdejší vojenství. Autoři výstavy Petra Rokoská a Radek Bláha představí řadu lokalit východních Čech spjatých právě s husitskou epochou, které pak mohou zájemci samostatně navštívit.

 

Provozní doba:

Muzeum východních Čech v Hradci Králové, Eliščino nábřeží
Pondělí: ZAVŘENO

Úterý až neděle 10.00 - 18.00 hodin

* Každou poslední středu v měsíci 10.00 - 20.00 hodin
* Každou první středu v měsíci je vstup do muzea zdarma

 

Muzeum války 1866

Otevírací doba od 25. 3. 2023

Pondělí: ZAVŘENO

Úterý až neděle: 9.00 - 17.00 hodin

* Každou první středu v měsíci je vstup do muzea zdarma

 

Mohlo by vás také zajímat...

HRADEC KRÁLOVÉ: Všichni určitě sledujete nepříznivou meteorologickou situaci, která je příčinou rušení a přesunu mnoha akcí. I my jako organizátoři akce Spray ´n´ chill, která měla proběhnout na mostu U Soutoku, jsme museli významně zasáhnout do programu. Vzhledem k programu a možnostem našich hostů jsme se rozhodli zítřejší večerní program zachovat a drobně rozšířit.

Program u mostu se pro tento týden ruší. Venkovní část akce chceme přesunout na pokud možno co nejbližší termín.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Co se děje
13.09.2024

OSTRAVA: Dovolujeme si vám oznámit, že kvůli očekávaným až extrémním srážkám a silnému větru jsme nuceni přesunout letošní Festival dřeva, Den v lese v Bělském lese v Ostravě ze soboty 14. 9. 2024 na sobotu 28. 9. 2024. Program i čas konání akce, zůstávají beze změny, viz níže.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
13.09.2024

ČR: O výběru kandidáta na Oscara za Českou republiku v kategorii Nejlepší zahraniční film každoročně hlasují členové České filmové a televizní akademie (ČFTA), která stojí i za udílením cen Český lev. Do boje o prestižní cenu 97. ročníku americké Akademie filmového umění a věd akademici vybrali film Vlny scenáristy a režiséra Jiřího Mádla. Dobové drama připomíná události osudného roku 1968, kdy Československo začala v rámci „bratrské pomoci“ okupovat vojska Varšavské smlouvy. Film je inspirován skutečným příběhem skupiny novinářů Redakce mezinárodního života Československého rozhlasu a jejich odhodláním přinášet nezávislé zprávy za každou cenu. Ve světové premiéře byl snímek uveden na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary. Do kin oficiálně vstoupil 15. srpna, kde jej prozatím zhlédlo přes 350 tisíc diváků.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Nepřehlédněte
11.09.2024

OSTRAVA: Ve čtvrtek 5. září byla na Slezskoostravském hradě otevřena nová dlouhodobá výstava nacházející se ve sklepních prostorech. Země na obzoru!!! aneb Jak slezskoostravské uhlí dobývalo Arktidu zavede návštěvníky do světa jednoho z nejvýraznějších šlechticů 19. století – Johanna Nepomuka hraběte Wilczka.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
11.09.2024