středa
26. června 2024
svátek slaví Adriana
Plakát k výstavě
© Zdroj: https://www.facebook.com/sypkalemberk



Deutsches Architekturmuseum představuje vybrané příklady venkovské architektury na výstavě SCHÖN HIER. ARCHITEKTUR AUF DEM LAND v prostorách Sýpky Lemberk

LVOVÁ-JABLONNÉ V PODJEŠTĚDÍ: Venkovským regionům a jejich architektuře není dosud věnována dostatečná pozornost. Cílem výstavy je tento pohled změnit. Množství současných staveb na venkově ukazuje kvality, které zde lze objevit, i to, že architektura může velmi přispět k dobrému životu mimo města. Výstavu z Deutsches Architekturmuseum obohatí výběr arch. Pavly Melkové o deset kvalitních příkladů staveb z Čech. Na Sýpce Lemberk bude k vidění od 2. července do 31. října 2023.

od 02.07.2023 do 31.10.2023
Autor článku: 
TZ Sýpka Lemberk

Motto: „Celý svět mluví o procesu urbanizace a o tom, že v budoucnu bude polovina lidí žít ve městech. Zajímá mě ta druhá polovina." (Sami Rintala, finský architekt)

Touha lidí po životě na venkově v posledních letech roste. Stoupá zájem nejenom o tradiční rekreaci, ale také o stálé bydlení a práci. K tomu všemu je třeba moderní technická infrastruktura a občanská vybavenost. Pojem venkov je často vnímán velmi zjednodušeně a je třeba začít se dívat „pod pokličku“ a objevovat další rozměry života na venkově – od sociálních, kulturních a ekonomických podmínek až po rozmanitou přírodu a ekosystémy se specifickými rysy krajiny a rozmanitým architektonickým dědictvím.

 

Katalog a výstava

Výstava SCHÖN HIER. ARCHITEKTUR AUF DEM LAND představuje celkem 70 výjimečných staveb – z nichž na Sýpce Lemberk bude představena většina – které podle jejích kurátorů přispěly k rozvoji venkova. Jsou to nejen obytné domy, přestavby stodol, zemědělské usedlosti, hostince, dílny a vinařství, ale i sportoviště a další veřejná infrastruktura. Výstava chce především ukázat, jak rozmanitá architektura přispívá k příjemnému a pohodlnému životu na venkově. Většina představovaných staveb je v Německu, Rakousku a Švýcarsku, ale mezi příklady jsou i další evropské země.

Také téma udržitelného cestovního ruchu se stále častěji dostává do popředí, stejně jako vnitřní rozvoj pulzujících vesnických jader. Všechny projekty jsou skvělými příklady toho, jak vypracovat regionální identitu, vyzkoušet různé formy občanské angažovanosti a rozšířit místní znalosti. Na výstavě jsou nové technologické novinky a kombinace tradičního i současného. Velký prostor je věnován přestavbám a renovacím budov.

Jednotlivé stavby popisují přímo jejich obyvatelé, stavitelé nebo architekti. Zachyceny jsou hlasy lidí, kteří místa a projekty výrazně ovlivňují - od obecního zastupitelstva přes místního architekta přes vinaře až po místní obyvatele. Slovo mají také ti, kteří samostatně iniciovali stavební projekty a participační procesy. Spolupracující kurátoři pod vedením hlavní kurátorky Annette Becker navštívili Černý les a Durynsko a také dvě lokality Krumbach v Rakousku a Valendas ve Švýcarsku, z nichž každá svým osobitým způsobem posunula svůj celkový vývoj kupředu.

Cílem výstavy je upozornit jak na velké, tak i velmi malé projekty, které mohou být inspirací pro další stavební záměry, a ukázat, že je mnoho věcí, kterým se můžeme od venkova přiučit. Záměrem je upozornit na zvláštní případy, nikoli podat ucelený „obraz venkovských regionů“ nebo předpovědět, jaký může být jejich budoucí vývoj.

 

Katalog vybraných českých projektů sestavený architektkou Pavlou Melkovou, autorkou ročenky Česká architektura 2020–2021

Hřbitov v Prášilech

Městský altán ve Fryštáku

Krematorium pro zvířata v Drnově

Krajina kočárových koní u Kladrub nad Labem

Komunitní centrum v Opatovicích I

Dům v Jevíčku

Rodinný dům v Trhových Svinech

Sociální bydlení v Bílovicích nad Svitavou

Chata v Jiřetíně pod Bukovou

Rodinný dům v Třeboni

 

Na výstavě v Sýpce Lemberk bude k dispozici k zakoupení výpravná kniha Schön hier. Architektur auf dem Land od nakladatelství HATJE CANTZ v ceně 800 Kč.

Na publikaci Schön hier. se podíleli: Annette Becker, Stefanie Lampe, Lessano Negussie, Peter Cachola Schmal.

 

SCHÖN HIER. ARCHITEKTUR AUF DEM LAND

 

2. 7.–31. 10. 2023, Sýpka Lemberk

Lvová čp. 67, 471 25, Jablonné v Podještědí

otevřeno: st–ne 9:30–17:00

 

Vernisáž: 1. 7. 2023 od 15 hodin

za účasti Annette Becker, kurátorky výstavy DAM, a arch. Pavly Melkové

 

Tato výstava by nevnikla bez podpory Česko-německého fondu budoucnosti.

 

Sýpka Lemberk 

Vizí projektu sýpky Lemberk není jen samotná obnova barokní památky, ale také její zapojení do nového života, kdy se ze sýpky na obilí stává nové centrum vzdělávání, umění a kultury. Představujeme si místo, kde se umělci, architekti a odborníci na různá témata mohou spojit s širokou veřejností, sdílet své znalosti a navzájem se obohacovat. Prostřednictvím široké škály programů a akcí chceme šířit povědomí o důležitosti ochrany kulturního a architektonického dědictví, jakož i životního prostředí. 

Za celým projektem stojí majitelé firmy Happy Materials, s.r.o, Lucie Havlová a Tomáš Hendrych, kteří mají za sebou mnoho úspěšných a stále aktivních projektů. Samotní autoři projektu mají blízké vztahy k oblastem Lužických hor a Lemberska, které se staly jejich druhým domovem. 

Více na www.sypkalemberk.cz  

Lvová čp. 67, 471 25, Jablonné v Podještědí 

otevřeno: st–ne 09:30–17:00 

info@sypkalemberk.com 

https://www.instagram.com/sypkalemberk/  

Sýpka Lemberk - Hlavní stránka | Facebook  

 

DAM

https://dam-online.de/en/

http://www.facebook.com/architekturmuseum

http://www.instagram.com/architekturmuseum/

http://www.youtube.com/channel/UCHNF-hFNtIXSeUpc8NX7ysw

 

Česko-německý fond budoucnosti

https://www.facebook.com/fondbudoucnosti

https://www.instagram.com/fondbudoucnosti_zukunftsfonds/

https://www.youtube.com/@cesko-nemeckyfondbudoucnos1463

https://twitter.com/fondbudoucnosti

https://www.linkedin.com/company/81977904/

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Pavly Evjákové za Městské divadlo Zlín.

Celá ČR, Zlínský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Hudba, Soutěže a festivaly
Články a komentáře
26.06.2024

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecký kraj zahájil největší investici do kultury, a to dlouho očekávanou revitalizaci objektu bývalých Vrbenského kasáren, která se promění na novou muzejní budovu sloužící pro vědecké i kulturní účely. Stavební práce budou stát 341 milionů korun.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní, Památky, Vzdělávání
Co se děje
25.06.2024

ČR: V nejnovějším průzkumu Vnímání veřejné služby hodnotí diváci Českou televizi jako důvěryhodnou, objektivní a vyváženou. Ve všech sledovaných bodech navíc došlo k nárůstu hodnocení. Největší pozitivní změnu, o pět procentních bodů, zaznamenala ČT u dotazu, zda předkládá divákům pravdivý a nezkreslený obraz skutečnosti kolem nás. Úspěch zaznamenala veřejnoprávní televize i na mezinárodním poli, podle výzkumu Digital News Report patří Česká televize společně s Českým rozhlasem mezi nejdůvěryhodnější tuzemská média.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
26.06.2024

ČESKÝ TĚŠÍN: Přijměte pozvání na akci Vivat Prochaska!, která se uskuteční v sobotu 22. června od 10 do 17 h v Historické budově v Českém Těšíně. Akce je připraveno ke 195. výročí narození Karla II. Albina Prochasky, majitele Prochaskovy tiskárny v Těšíně. V bohatém doprovodném programu si jistě najdou své malí i velcí návštěvníci. Mohou si například vyzkoušet psaní brkem a inkoustem, jak se tiskne z výšky i hloubky, výrobu mramorovaného papíru, zúčastnit se besedy se spisovatelem Tomášem Němečkem nebo výtvarné dílny a spoustu dalšího. Nebude chybět ani čerstvě pražená káva. Podrobnější program zde https://www.muzeumct.cz/aktuality/911-vivat-prochaska-22-6-2024.

Moravskoslezský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
21.06.2024