sobota
27. července 2024
svátek slaví Věroslav
Plakát s výběrem z programu
© Zdroj: www.sramkovasobotka.cz



Šrámkova Sobotka připomíná 100 let Českého rozhlasu

SOBOTKA: Letošní Šrámkova Sobotka, festival českého jazyka, řeči a literatury, oslavuje s Českým rozhlasem jeho stoleté jubileum. Téma 67. ročníku vymezila titulem Poslyš, jak zní: mluvená řeč, hlas a rozhlas.

od 01.07.2023 do 08.07.2023
Autor článku: 
Jan Bílek

Rozhlas a festival se setkávají v zájmu o kulturu mluvené řeči, u zvukové interpretace poezie, prózy a dramatu. Pro festival je tato oblast „rodinným stříbrem“. Stanice ČRo Vltava je léta jeho mediálním partnerem. Desetiletí tvoří jednu z festivalových programových linií rozhlasové poslechové pořady. V posledních letech je chystá slovesný dramaturg ČRo Petr Gojda, který říká: „Srdečně zvu zájemce na festival do prázdninové Sobotky, která má nezaměnitelnou atmosférou.“

V průběhu týdne vyslechneme hru Černá voda s úvodem režiséra Aleše Vrzáka. Další hra pro děti, mládež a rodiče Co se stalo se Zuzanou? je detektivka, kterou natáčí protagonisté na mobil do podcastu, uvede ji režisér Josef Kačmarčík. Rozhlasový herec století V. Preiss a poezie P. Šruta se sešli v přepisu básnické sbírky Scénář básně Zlá milá a pořad, na kterém se podílela režisérka H. Kofránková, představí Petr Gojda. Pohádku pro rodinu Putování za švestkovou vůní uvede dramaturgyně Lenka Veverková.

Co předcházelo vzniku reprezentativní obrazové publikace ke stému výročí rozhlasu v českých zemích i knihu Rozhlasto samotnou prezentuje její koeditor, vedoucí archivu ČRo Tomáš Dufka, který stojí i za stejnojmennou podcastovou sérií. Tématu rozhlasu se dotkne i filmová projekce Národního filmového archivu.

Workshop Jak se dělá rozhlas je pro děti, vyzkoušejí si mluvní cvičení, práci s mikrofonem, nahrávací technikou a osvojí si třeba rozhovor nebo reportáž. Každý si může odnést nahrávku jako skutečný rozhlasák. Cvičení povedou umělecká vedoucí Dismanova rozhlasového dětského souboru Magdalena Gracerová Chrzová a redaktor Josef Kaňka.

O hlasu, řeči a rozhlasu pojednají popularizační přednášky akademiků doc. Skarnitzla Hlas a co všechno s ním umíme, univ. prof. Palkové Řeč na jevišti, řeč z jeviště, magistry Veverkové Rozhlasová dramaturgie a dramatizace a doktory Schulzové Původní česká rozhlasová hra. Výtvarnice Kačka Illnerová dala podobu knize Nečtu! Poslouchám autorů K. Smolíkové a L. Vavrečky o audioknihách, ze které je při festivalu výstava.

Jaké místo má dnes rozhlas se svou historií, tradicí, řemeslem? Přináší dnešek tvůrcům jiné úkoly? Jak smýšlíme o slovu? Debata Vysílat slovo, vyprávět zvukem o rozhlase jako tvůrčí disciplíně i veřejné službě. Pozvání přijali vedoucí katedry Divadelních a filmových studií UP Andrea Hanáčková, Eva Schulzová z Ateliéru rozhlasové a televizní dramaturgie a scenáristiky JAMU a šéfrežisér ČRo Aleš Vrzák. Moderuje Petr Gojda. Popřejme krásnému slovu v ČRo dobré příští!

Výsledky tvůrčí dílny rozhlasové tvorby vedené Josefem Kačmarčíkem si můžete vyslechnout na festivalovém webu. Zvuk, dech, hlas, slovo, hudba a jejich souzvuk jako na možnosti rozhlasového vyjádření. Rozdíl mezi slyšet a poslouchat. Český jazyk jako podnět a inspirace pro tvorbu.


Více informací k programu podává webová stránka https://sramkovasobotka.cz.

Mohlo by vás také zajímat...

ČESKÝ TĚŠÍN: Vyšla nová publikaci našeho kolegy historika Mgr. Martina Krůla, Ph.D., s názvem PORTA SILESIAE. JABLUNKOVSKÉ ŠANCE – RANĚ NOVOVĚKÝ FORTIFIKAČNÍ SYSTÉM NA POMEZÍ SLEZSKA, UHER A POLSKA.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky, Vzdělávání
Co se děje
23.07.2024

ČR: V zásadních chvílích pro Československo a Česko jsme se vždy shromažďovali na Václavském náměstí pod monumentální sochou sv. Václava, obklopeného patrony české země. Svátek 1. máje symbolizuje zase pro Pražany socha Karla Hynka Máchy na Petříně. Obě sochy jsou dílem Josefa Václava Myslbeka (1848–1922), a ještě mnoho dalších – například mohutná sousoší na Vyšehradě inspirovaná postavami z naší nejstarší historie. Co víme o jejich autorovi? Nejvíce si cenil druhého místa na pařížském Salonu za dílo Krucifix, které se nedávno stalo středem pozornosti nejen na pražské AVU, kde už přes 100 let visí jeho další odlitek, a kterou Myslbek spoluzakládal.

Milada Myslbeková, pravnučka zakladatele moderního českého sochařství, se už loni rozhodla připomenout svého slavného předka velkou výstavou. Proběhla v Praze v Obecním domě a byl to docela husarský kousek, protože jinak se podobnou činností nikdy nezabývala. Ale podařilo se a energické dámě se splnil sen, o kterém si teď vyprávíme, a který by měl mít i pokračování. Vždyť Josef Václav Myslbek je zakladatelem českého moderního sochařství a jako takový by měl mít pevné místo v naší národní paměti. Je to ale tak?

 

 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Články a komentáře
24.07.2024

PRAHA: Galerie kritiků musí po prázdninách skončit v prostorách pražského paláce Adria, kde sídlí přes 20 let. Nynější provozovatel galerie, Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků, prohrál soutěž, kterou vypsal správce budovy Trade Centre Praha (TCP) po problémech s placením nájemného. ČTK to sdělil zástupce správce Ondřej Šrámek. Předsedkyně sdružení Vlasta Čiháková Noshiro uvedla, že se obrátila na radu hlavního města a primátora, aby zhodnotili regulérnost soutěže. Soutěž vyhrála s nabídkou společnost Art of All, která provozuje on-line galerii Original Gallery. Jednatel Art of All Marcel Sítník uvedl, že v paláci Adria bude její kamenná pobočka. Budova patří magistrátu, pro který ji spravuje TCP.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři
Co se děje
22.07.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Platforma Terén se vydává na téměř měsíční (22. 7. – 19. 8. 2024) zahraniční touring s loutkovou inscenací Návštěva. Kromě hlavního města Soulu ji uvede i v dalších menších městech jako Gwangju nebo Jeonju. Autoři Návštěvy, Robert Smolík a Veronika Vlková, představí tamějšímu publiku a odborné veřejnosti české loutkové divadlo i výtvarné umění. Hostování bude doplněno o doprovodné programy v podobě workshopů, přednášek a diskusí. Program probíhá v rámci projektu PerformCzech, který s podporou Národního plánu obnovy organizuje Institut umění – Divadelní ústav.

zahraničí
Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
19.07.2024