PLZEŇ: Divadlo J. K. Tyla zve všechny příznivce muzikálu a zájemce o hudební divadlo na 6. ročník festivalu Na scénu!, který ve dnech 20. až 25. června 2023 nabídne 5 představení a přes 20 nejrůznějších workshopů, kurzů a besed pro profesionály, studenty i laiky z řad široké veřejnosti.
„Šestý ročník přivede do Plzně například jednu z nejvýraznějších osobností současného mimického divadla v Evropě, uměleckého šéfa Laterny magiky Radima Vizváryho, populární zpěvačky a herečky Báru Basikovou, Sabinu Laurinovou či Žofii Dařbujánovou. Poprvé se na festivalu také představí studenti konzervatoře ze slovenských Košic,“ upozorňuje na novinky letošního ročníku šéf souboru muzikálu Lumír Olšovský.
Hlavní program festivalu otevřou v úterý 20. června posluchači JAMU dílem Frankenstein – skutečný příběh, jehož autorem je Aleš Kohout, bývalý člen souboru muzikálu DJKT. Druhý festivalový večer bude patřit rozpustilé hudební komedii o partnerských vztazích Miluji tě, ale… v podání žáků Mezinárodní konzervatoře Praha. Na čtvrteční večer je naplánován scénický koncert studentů populárního zpěvu Pražské konzervatoře s názvem T.E.R.A.P.I.E., následovat bude představení Soukromé konzervatoře Košice, která do Plzně přiveze inscenaci Au Revoir s písněmi na motivy díla Caspera Ester. Celou přehlídku uzavře v sobotu 24. června Konzervatoř Plzeň, jež nabídne původní pohádku Dalibora Bárty Tři pytle spravedlnosti v režii člena souboru muzikálu a pedagoga konzervatoře Lukáše Ondruše. Všechny představení začínají v 18.00, muzikál Frankenstein – skutečný příběh mohou diváci vidět na Nové scéně, ostatní představení se odehrají na Malé scéně.
Doprovodný program má i letos podobu mnoha rozličných kurzů, workshopů, besed i prohlídek. Samozřejmostí jsou pěvecké a herecké kurzy, které letos povedou například Renáta Podlipská, Peter Strenáčik, Sabina Laurinová, Lumír Olšovský, Radim Vizváry, Petr Štěpán, Lucie Dolejšková či Žofie Dařbujánová. Z tanečních lekcí mohou zájemci navštívit například klasický balet pod vedením sólistky baletu DJKT Jarmily Hruškociové, modern jazz s někdejší sólistkou Národního divadla v Praze Zuzanou Šimákovou, street dance s Tomášem Smičkou nebo step s Kamilou a Antonínem Borovskými. Dále se účastníci mohou zdokonalit v ovládání svého hlasu a řeči na lekci s Evou Spoustovou, nahlédnout do tajů divadelního líčení s maskérem Pavlem Pavlovským nebo si prohlédnout a zjistit, jak se v moderní budově Nového divadla ovládají jevištní technologie. Tvorbu kostýmů přiblíží výtvarnice Andrea Pavlovičová a nebude chybět ani tradiční beseda, tentokrát se zpěvačkou Bárou Basikovou. Jednotlivé části doprovodného programu jsou vhodné pro profesionály, poloprofesionály, studenty i širokou veřejnost.
Kompletní program najdou zájemci na webových stránkách divadla.
Vstupenky mohou diváci zakoupit v pokladně předprodeje Smetanovy sady 16, 301 00 Plzeň, on-line na webových stránkách djkt.eu nebo v síti Plzeňská vstupenka. Zájemci o všechna představení mohou využít cenově výhodnější festivalový pas, s nímž jsou vybrané workshopy dostupné za jednu korunu. Navíc držitelé festivalového pasu získají vstupenku „na deku“ na open-air akci Noc s operou.
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.