PRAHA: Ve čtvrtek 15. června od 19.30 uvede Divadlo Kámen premiéru hry „Můj bratr mesiáš“ s podtitulem „Co všechno může bratr mesiáše? Co může milenka mesiáše, jeho partnerka, jeho punkerka? Co může mesiáš? Co když někomu skočí za krk štěstí?“. Hra je inspirovaná stejnojmenným románem Martina Vopěnky vydaným česky v roce 2017 a v roce 2021 mimo jiné i anglicky v Británii a USA.
Velká část románu i hry se odehrává v roce 2168 v řecké zemědělské osadě Nové Vinohrady, do které se po různých klimatických a společenských katastrofách uchýlili slovanští emigranti. Desítky let předtím se v Praze Holešovicích narodil mesiáš, a tito lidé jsou jeho přímými následovníky, apoštoly nového duchovního směru.
„Kromě mnohých nevyřčených otázek si pokládáme také jednu vyřčenou: Má někdo, kdo má nejnáročnější představitelné poslání – například zachránit svět – právo na osobní život?“, vysvětluje autor scénáře a režisér Petr Odo Macháček. Dodává: „A z druhé strany: má právo se osobního života vzdát?“
Inscenaci společně vytvořila skupina Divadla Kámen v Praze a dvojice tanečnic a hereček Live Hanne a Anne Katrine Haugenovy ze severského města Tromso. Pražští herci vytvářejí divadelní základ, jejich norské kolegyně natočily videomateriál ze severské přírody, který se prolíná průběhem představení.
Autor výchozího románu Martin Vopěnka je spisovatel, básník a cestovatel. Jeho knihy byly už přeloženy do deseti jazyků. Mezi častá témata jeho textů patří budoucnost lidské civilizace a zranitelnost naší planety. Po premiéře 15. 6. proběhne jeho autorské čtení a debata o způsobu zpracování jeho románu v nové inscenaci.
Projekt Můj bratr mesiáš je podpořen mimo jiné grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci fondů EHP 2014–2021.
„Na rozpadlou dlažbu i na ramena a do vlasů shromážděných pleskly první kapky. Všichni zvedli hlavy a jejich oči se rozšířily štěstím. Jenom dívka v první řadě se upřeně dívala na něj.“
inspirace: Martin Vopěnka: román Můj bratr mesiáš / scénář a režie: Petr Odo Macháček /
hrají: Kristýna Suchá, Lucie Zachovalová, Vít Macháček / manažerka projektu: Kateřina Poláková
Premiéra proběhne 15. 6. 2023 od 19:30 v Divadle Kámen.
Adresa divadla: Divadlo Kámen, Nekvasilova 625/2, 186 00 Praha – Karlín, metro Invalidovna
Další informace o hře: https://divadlokamen.cz/mesias
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.