neděle
22. prosince 2024
svátek slaví Šimon
Obálka knihy
© Archiv vydavatele



NA SUDETSKÝCH HORÁCH SE NEZPÍVÁ - román Pavla Šuby o divokém vyhnání Němců z Krnova v červnu 1945

ČR: Nejnovější kniha Pavla Šuby se zabývá stále dosud ne úplně probádanou událostí z června 1945 – Hladovým pochodem tří tisíc sudetských Němců z Krnova do Králík. V rámci divokého odsunu byli staří lidé, ženy a děti nesmyslně hnáni přes celé Jeseníky. Každý desátý člověk tento stodvacetikilometrový pochod nepřežil. Autor opět bádal v archivech, pátral po vzpomínkách v německých materiálech, vyslechl vyprávění posledních pamětníků.

Pavel Šuba ale nezůstal u prostého popisu tohoto traumatu. Příběh beletrizoval a vypráví ho v současnosti prostřednictvím fiktivního bruntálského rodáka Josefa Böhmische (nechodící encyklopedie). Díky tomu se kniha stává zároveň jakýmsi sarkastickým průvodcem Bruntálu (Bruntál je druhé největší město okresu Bruntál).

Například historik Jiří Glonek po přečtení románu napsal: „Prolnutí historických reálií s poněkud absurdním bojem jednoho zapomenutého “dědka” o zdánlivě bezvýznamnou lavičku dodává celé knize velice silný náboj, který čtenáře nutí přemýšlet nad naší minulostí i současností.“  

Knihu, kterou podpořil Česko-německý fond budoucnosti, vydává autor samonákladem.

Autor článku: 
Pavel Šuba /jal

Tohle není banální story o poblázněným dědkovi, co oskvotoval polorozpadlou lavičku v Bruntáli! Tohle je příběh Josefa Böhmische, starého Sudeťáka, který se nechce nechat podruhé v životě vyhnat. Jako nechodící encyklopedie plevelně a neochotně otvírá svoje trauma z dětství, z tak zvaného Hungermarsche z Krnova do Králík, a tím i nezacelené rány celých jesenických Sudet.

Snad mu budete rozumět…

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Pavel Šuba (*1976)

je český novinář a publicista, editor Českého rozhlasu Radiožurnál. Narodil se v Olomouci, žije v Kladně. Dvě dekády působil jako televizní reportér se specializací na českou armádu (Afghánistán, Irák, Bosna, Kuvajt, Kosovo). Miluje cestování v poušti (Libye, Sýrie, Jordánsko, Tunisko a nejčastěji Maroko). Napsal netradiční cestopis Uštknuti Saharou (2017, Arcaro). Část roku tráví tábořením v jesenických lesích a snahou pochopit historii této oblasti. Dovedlo ho to až k napsání románu Klíč k Morgenlandu (2022, Zeď). O pátrání po minulosti zaniklé osady natočil také rozhlasový dokument. V roce 2020 za něj obdržel Česko-německou novinářskou cenu.

http://hungermarsch.webnode.cz

 

Jiří Glonek, historik:

„Poněkud tajemný název knihy nepřímo odkazuje na hanácké přísloví, které vychází ze skutečnosti, že život v horských oblastech Jeseníků býval jaksi těžší a mnohdy i neradostný. 

Pavel Šuba i ve své druhotině „Na sudetských horách se nezpívá“ zůstal věren stále opomíjenému regionu Bruntálska, přičemž opět uchopuje látku, která ho očividně fascinuje. Látku spojenou s fenoménem česko-německých vztahů a jeho chtě nechtě rezonujícím dědictvím zdejšího kraje. A nutno říci, že tak činí vskutku neotřele, nenásilně a s notnou dávkou humoru. Byť často hořkého, a dá se říci, že ve vztahu k Bruntálu, kde se příběh převážně odehrává, i do jisté míry lehce nekorektního (leč vlastně sarkasticky reflektujícího utvořený stereotyp). A to vše na pozadí v zásadě smutného příběhu hlavního hrdiny alias “starého Böhmische”, potomka místních německých antifašistů, kterému v jeho osamělém světě, i přes všechny životní zvraty, zbylo silné pouto k rodnému městu. K městu, z něhož byl kdysi vyhnán. Symbolem tohoto pouta je jinak nenápadná, chtělo by se říci nicotná, lavička v bruntálském parku. Ne tak pro Böhmische, pro něhož je příslovečnou životní kotvou, pojítkem mezi světem vzpomínek a přítomností, zkrátka domovem. Avšak tomuto středobodu hrozí zkáza kvůli revitalizaci jinak zanedbaného parku, v němž se nachází. Böhmisch se proto lavičky nehodlá jen tak bez boje vzdát. Naopak je připraven o její zachování svést sveřepý boj s bruntálským magistrátem. Boj, jehož podstata ostatním z logiky věci uniká až do doby, než se s jejím svérázným strážcem seznámí mladá novinářka. Právě ona dokáže díky své trpělivosti a empatii starého Sudeťáka nejen pochopit, ale rovněž i vysvětlit jeho bláznivé počínání okolí. Čtenář se tak postupně, ba rafinovaně, dovídá životní příběh člověka, jenž byl nucen se proplétat složitým 20. stoletím. A co je důležité, děje se tak s notnou dávkou humoru.

Pavel Šuba však do tohoto beletristického vyprávění nenásilně začlenil řadu pečlivě prověřených dobových reálií nejen z předválečného Bruntálu, přičemž důležitou linii vyprávění tvoří tragický a dnes prakticky neznámý příběh tzv. hladového pochodu Němců z června 1945 po ose Krnov – Králíky. Jím vlastně do té doby poněkud absurdní a humorný děj nečekaně graduje. A právě ono prolnutí historických reálií s poněkud absurdním bojem jednoho zapomenutého “dědka” o zdánlivě bezvýznamnou lavičku dodává celé knize velice silný náboj, který čtenáře nutí přemýšlet nad naší minulostí i současností.“

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Jiří Glonek (*1978) vystudoval historii na FF UP v Olomouci. Od roku 2003 je zaměstnancem Vědecké knihovny v Olomouci, kde pracuje v oddělení historických fondů. Je autorem knih Zaniklá sídla Vojenského újezdu Libavá (2007) nebo Na Jeseníky! (2019) a spoluautorem Čti Jeseníky (2021). Kromě toho je aktivní ve spolku Lubavia, který pečuje o památky ve Vojenském újezdu Libavá.

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.

Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Vzdělávání
Co se děje
21.12.2024

ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec
Co se děje
20.12.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Předáním Archy I. Ukrajině je završen první milník projektu Archa. Vznikl před více než rokem ve spolupráci Ministerstva kultury ČR, Českého výboru ICOM a Národní knihovny ČR za podpory soukromých dárců. Jeho cílem je pomoc Ukrajině při záchraně jejího kulturního dědictví. Speciální mobilní kontejner bude sloužit ke konzervaci vzácných rukopisů, knih a archivních dokumentů, které byly během konfliktu poškozeny nebo jsou ohroženy vlivem externích podmínek.
Finančními partnery projektu Archa I. jsou MND a.s., Nadace Karel Komárek Family Foundation a Libor Winkler a jeho přátelé.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní, Památky
Co se děje
19.12.2024

ČR-PRAHA: Již po čtrnácté si mohli zákazníci Lidlu v době od 4. 11. do 17. 11. 2024 v rámci sbírky Srdce dětem zakoupit u pokladen malé srdíčko, a to potom nalepit do velkého srdce ve výloze, aby už tradičně pomohli vážně nemocným dětem.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Soutěže a festivaly
Co se děje
19.12.2024