ČR: Muzikál roztančený v rytmu disco-opery zamíří v červenci do měst napříč Českem. V dechberoucích kulisách zámeckých nádvoří, zahrad či obrazáren přenesou herci pražského souboru Geisslers Hofcomoedianten diváky do doby fantastických počátků barokního divadla v Čechách. „Barvitá encyklopedie divadla psaná zpěvem, tancem, a hlavně vyzrálým komediálním herectvím i pěvectvím,“ popsal divadelní kritik Vladimír Just.
Představení Pudl a pudr je inspirováno pražskými divadelními událostmi z let 1617 a 1627. Tento příběh dvou bratrů je zcela smyšlený, zároveň ale opřený o řadu divadelně historických fakt. Jeden je básník, druhý skladatel. Divadlo mají v srdci i pod kůží a k tomu podědili geniální talent. Ale co s ním v Praze sedmnáctého století? Poznejte s námi osudy bratrů, kteří potřebovali splatit otcův dluh, a proto (ne)ovlivnili dějiny českého barokního divadla. „Turbulentní jízda dvou bratrů, kteří nezůstanou chladní vůči ženským svodům, bryskně spěje ke svému šťastnému konci. Nudit se s nimi rozhodně nestihnete,” láká redaktorka serveru Maomai Soňa Hanušová.
Ať už budete trávit léto kdekoli v českých a moravských krajích, Pudl a pudl přijede na některé z krásných míst ve vašem okolí. Ve středních Čechách muzikál zazáří na zámku Mnichovo Hradiště či v Kutné Hoře, západočechy pobaví v Klášterci nad Ohří i na zámku Kozel. Poté vynikne na pozadí romantického zámku Červená Lhota, aby se vydal na východ Čech do Josefova, Hrádku u Nechanic či do obrazárny zámku Opočno. Nevynecháme ani Moravu, barokně muzikálovou jízdu přivezeme do Kroměříže, Hradce nad Moravicí či Moravské Třebové. Nezbývá tedy než vás pozvat, ať si pod oči nanesete řádnou dávku třpytek a přijdete se nechat pohltit barokně laděným disco kýčem!
Autorkou námětu, libreta a dramaturgie tohoto výročního muzikálu je Helena Koblischková, o jeho hudební podobu se pak postarala autorská dvojice Tomáš Hanzlík a David Hlaváč. Za vizuální stránkou představení stojí Jitka Nejedlá a režisérem inscenace je Petr Hašek.
V hlavních rolích se představí Vojtěch Franců, kterého znáte například ze seriálu České televize TBH, a Petr Šmíd, jehož můžete vidět v Národním divadle či kladenském Lampionu. Spolu s nimi na pódiu hrají, tančí a zpívají Kristýna Matěj Dámová, známá například z divadla Lampion a dalších nezávislých scén, a Lucie Valenová, která je hlasem postavičky Mufa ve studiu Kamarád a vidět jste ji mohli v seriálech České televize i na otáčivém hledišti v Českém Krumlově, v alternaci se Zuzanou Skálovou z Městského divadla Brno. Chybět nebude ani zpěvačka, která umí pro klasickou hudbu nadchnout i děti, Tereza Bortlová v alternaci s Michaelou Váňovou, známou ze Studia DVA či divadla Minor. Bartoloměj Veselý, jenž se objevil v Jihočeském divadle i Semaforu, bude v alternaci s Martinem Bohadlem, kterého znáte ze Studia Ypsilon a Divadla Na Jezerce.
Geisslers Hofcomoedianten přes dvacet let tvoří současné hravé divadlo inspirované barokem. Neusilují ale o rekonstrukci původních barokních her a předloze dávají současný rozměr, objevují nadčasová témata, zapomenuté příběhy, odkazy slavných divadelních osobností a paralely mezi minulostí a současností. Od roku 2014 Geisslers pravidelně hrají na jevišti Divadla VILA Štvanice, od svého počátku jsou také součástí festivalu barokního divadla a hudby THEATRUM KUKS.
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.