ČR: 15 let – pro člověka puberta, pro kapelu už poměrně bohatá a úspěšná kariéra. V případě turbošansónové party Poletíme? se však snoubí obé – zkušenosti z x úspěšných koncertů i nahrávek a nakažlivá, takřka mladická divokost a energie. Osmičlenný ansámbl okolo výtvarníka Rudolfa Brančovského to v roce svých patnáctin potvrzuje nabitým živákem Best of do gramofonu, který vznikl během únorového vyprodaného dvojáku v brněnském klubu Fléda. Kromě dvojalba, které Poletíme? společně s fanoušky pokřtí 30. srpna v pražských Ledárnách Braník, se můžeme těšit také na záznam koncertu, jejž uvede ČT art v premiéře 9. června ve 20:20. Naladit se můžete ochutnávkou v podobě live klipu ke skladbě Mám depresi rád – https://youtu.be/i98Dw3nCHYg.
„Stále jsme stejní jako před patnácti lety v touze koncertovat a prosazovat se. Stále chceme hrát energickou hudbu. Stále věříme, že může na naše koncerty chodit o mnoho lidí více, tedy že je kam růst. Vyléčení jsme naopak z toho, abychom si mysleli, že z nás budou superstars. To bychom museli změnit od podstaty vše. A přestali bychom být vzácní svojí originalitou a jinakostí. „Superstárství“ spočívá v plytkosti a zneužívá lidské hlouposti. To je nám velmi vzdálené,“ zamýšlí se Rudolf Brančovský nad proměnami, kterými kapela (ne)prošla během své dosavadní existence.
Právě zmíněná touha hrát energickou, originální hudbu je ostatně typickým poznávacím znamením Poletíme?. Kapela si za těch patnáct let doslova „vyhrála“ výsadní pozici na české klubové scéně, pravidelně hostuje na nejvýznamnějších hudebních festivalech a patří mezi nejoriginálnější hudební formace v zemi. Svůj díl na tom má společně s neutuchajícím nadšením i netradiční nástrojové obsazení, s nímž muzikanti zvládají výtečně punk nebo jazz a všechno mezi tím, stejně jako um odlehčenou formou vyprávět o složitých a smutných věcech.
Barevnost, nesvázanost žánry i živelnost a koncertní jedinečnost Poletíme? perfektně vystihuje také novinka a první živé album v historii skupiny Best of do gramofonu, které je 100% záznamem z koncertů na Flédě, a to bez jakýchkoli postprodukčních zásahů ve studiu, kromě mixu jako takového. Nové dvojalbum čítá celkem 32 skladeb, jež kapela vybrala ze svých dosud vydaných pěti řadovek (Jednoduché písničky o složitém životě /2008/, Skupina dobře vypadajících mužů /2010/, Kroskántry /2012/, Turbošansón /2014/a Chce to hit! /2018/).
„Každé naše deska je jakýmsi vhledem do doby, ve které vznikala. Jsou to tedy i pomyslné milníky naší dosavadní kariéry. A stejně tak je to i s novinkou Best of do gramofonu. Ta je z mého pohledu nejzajímavější a nesilnější, když zachycuje naši aktuální pódiovou formu, na které jsme mnoho let pracovali, a vykresluje atmosféru, jež nás na koncertech doprovází. Měla by zároveň být i určitou čarou za minulostí…,“ říká k tomu frontman Poletíme?.
Pomyslné shrnutí jedné etapy v kariéře populárního turbošansónového gangu v podobě právě vycházejícího dvojalba a s ním související oslavy 15 let na scéně budou Brančovský & spol. náležitě a hojně prožívat i užívat také se svými fanoušky napříč republikou. „V létě pojedeme klasické festivalové akce a různé slavnosti. Na podzim pak vyrazíme na klubové turné. Krom toho, že budeme různě křtít a propagovat náš nový živák, máme v plánu také zařazovat písně úplně nové, se kterými se chystáme jít na jaře 2024 do studia,“ komentuje nejbližší plány a aktivity Poletíme? Brančovský.
Jak bylo naznačeno, vedle dobře známých fláků se mohou návštěvníci koncertů těšit také na novinky včetně „první vlaštovky“ ze začátku letošního roku v podobě dynamické pecky Můžeš mi říct, kterou doprovází vtipný klip s excelentními Marií Ludvíkovou, Milanem Šteindlerem a Davidem Vávrou. Kompletní výčet všech nadcházejících koncertů najdete zde. Pro více informací a aktualit z tábora Poletíme? sledujte Facebook a Instagram kapely.
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.