ZLÍN: 30. května by 81. narozeniny oslavil výjimečný zlínský spisovatel Antonín Bajaja. Město Zlín a celý náš region měl hluboce zapsán v srdci. Odráží se jak v jeho románu Na krásné modré Dřevnici i v dalších dílech, v osudech jeho rodiny i jeho bohatých kulturních aktivitách.
Narodil se ve Zlíně v rodině lékaře. Vystudoval Vysokou školu zemědělskou v Brně a před svou kariérou spisovatele pracoval jako zootechnik. Praxi na venkově využil ve své prvotině – románu Mluviti stříbro (1982), následoval diptych Duely.
Po roce 1989 opustil zemědělský obor a stal se fejetonistou a přispěvatelem řady časopisů. V roce 1991 se stal redaktorem Československého rozhlasu Brno, později působil v deníku Prostor, v časopise Týden a Svobodné Evropě.
Od roku 1996 vedl semináře tvůrčího psaní na Univerzitě Palackého v Olomouci a na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. S nadšením podporoval kulturní život ve Zlíně a spojoval generace i tvůrce různého zaměření. Byl spoluzakladatelem časopisu pro kulturu a společenské dění Zlínského kraje Zvuk, duchovním otcem festivalu Literární jaro Zlín, spoluinicioval setkávání zlínských Pátečníků na Balkánu, kde se v duchu čapkovské tradice setkávali tvůrčí lidé Zlínska. Byl u vzniku pěveckého spolku Wlastenci při Českém centru Mezinárodního PEN klubu.
Za svůj život získal řadu prestižních ocenění – Výroční cenu nakladatelství Mladá fronta za román Duely, Cenu Křepelek za tvůrčí podíl na publicistickém pořadu Hlasy a ohlasy z domova, cenu Magnesia Litera za román Zvlčení, jehož dramatizaci uvedlo v režii Dodo Gombára Městské divadlo Zlín, a Státní cenu za literaturu za román Na krásné modré Dřevnici a další.
„Srdečně zveme příznivce tohoto pozoruhodného spisovatele s laskavým srdcem do Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně. Ve středu 31. května od 17 hodin zde budou číst z jeho textů a vzpomínat Jana Janěková, David Valůšek, Petr Odehnal, Dodo Gombár a Josef Holcman. Večer hudebně doprovodí na cimbál Zuzana Lapčíková“, zve na vzpomínkový večer ředitel knihovny Jan Kaňka.
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.