sobota
27. dubna 2024
svátek slaví Jaroslav
Česká televize – Sama doma, Praha
© David Raub



Sama doma slaví jubileum. Poprvé se divákům pořad představil před pětadvaceti lety

ČR: Pětadvacet let od prvního uvedení na obrazovce slaví pořad Sama doma. Když jej diváci mohli v roce 1998 vidět vůbec poprvé, vysílala se relace v hodinové stopáži jednou týdně. Dnes má vyhrazených v programu devadesát minut a celkem pět dní v týdnu. Co se ale nemění jsou zajímaví hosté napříč profesemi i pestrost témat, přičemž k těm nejoblíbenějším dlouhodobě patří náměty z oblasti lékařství. Pořad mohou diváci sledovat od pondělí do čtvrtku ze studia na Kavčích horách, v pátky střídavě z Brna a Ostravy, a to vždy ve 12:30 hodin na Jedničce.

Autor článku: 
Filip Platoš

„Nejvíce nám dělá radost, když otevřeme téma, které někomu z diváků pomůže vyřešit například zdravotní nebo životní trápení. Jednou nám napsala maminka, že díky tématu, které jsme ve vysílání probírali, navštívila se svým dítětem lékaře, ten odhalil vážnou nemoc a dítěti zachránil život. Tak to je naprosté maximum,“ říká vedoucí projektu Sama doma Darja Macáková.

Za pětadvacet sezon vysílání připravili tvůrci přibližně čtyři tisíce premiérových vydání včetně speciálů, a i dnes pořad dosahuje nadprůměrné divácké spokojenosti. „Nepamatuji si přesně, ale už je to dlouho, kdy nám hosté při prvním telefonickém kontaktu začali na dotaz, jestli náš pořad už z vysílání znají, odpovídat: Ano, samozřejmě! Opravdu dlouho už se stačí jen představit, zmínit název Sama doma a netřeba nic dalšího vysvětlovat,“ potvrzuje dramaturgyně relace Michaela Losová, že se Sama doma stala zavedenou značkou.

Jedna z věcí, která se v čase nemění, je skutečnost, že Sama doma moderují pouze ženy. O tom, že by tým doplnil muž, autorky dosud nepřemýšlely. „Pořad vznikl jako svobodný prostor pro nás, pro ženy, které mají chvilku pro sebe a rozhodnou se ji strávit se Sama doma,“ vysvětluje dále Darja Macáková.

V současnosti relací provází deset moderátorek, přičemž nejnovější posilou pražského týmu je Barbora Černošková. Ta zároveň pracuje i ve sportovní redakci České televize a zamýšlí se: „Jsem ráda v Sama doma, protože je to pro mě protipól zpravodajství. Nemusíte všechno stihnout za deset sekund, na rozhovory máte více času, můžete se doptávat. Přitom to není tak, že bychom zpracovávali jen lehká lifestylová témata.“

Tvůrci si pochvalují za ta léta sehranost, která při natáčení panuje. Jedním z režisérů pořadu je Ivo Macharáček, mimo jiné autor divácky úspěšných pohádek o Tajemství staré bambitky. „Za těch čtyřiadvacet let, co usedám do režie, je pro mě stále nejdůležitější informace v kolik začíná vysílání. Je to rozhodující vteřina, která když se blíží, tak si připadám jako závodník Formule 1, který na startu netrpělivě hledí na semafor, než mu skočí zelená a on může vyrazit vstříc dobrodružství a adrenalinu, který utne až cíl. V našem případě závěrečné titulky.“

Press kit k výročí Sama doma s rozhovory moderátorek i tvůrkyň a další fotografie jsou k dispozici pod tímto odkazem: https://www.ceskatelevize.cz/epress/

 

Studio Praha

vedoucí projektu: Darja Macáková // scénář, dramaturgie: Michaela Losová, Iva Kozáková, Ivana Křenová // produkce: Robert Riedl // režie: Zuzana Zemanová, Kamila Vondrová, Ivo Macharáček, Charilaos Karadžos // moderace: Jana Havrdová, Martina Hynková Vrbová, Ester Janečková, Lucie Křížková, Barbora Černošková, Petra Eliáš Voláková

 

Studio Brno

scénář, dramaturgie: Zuzana Barilová // vedoucí dramaturgie: Nora Obrtelová // produkce: Martina Starová // režie: Petr Ryšavý // moderace: Veronika Boleslavová, Marcela Špálovská

 

Studio Ostrava

scénář, dramaturgie: Linda Bendová // produkce: Julie Hořínková, Petr Kalka // režie: Jindřich Procházka, Zuzana Pražáková // moderace: Linda Bendová, Markéta Konvičková

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024