pondělí
13. ledna 2025
svátek slaví Edita
Z výstavy
© Zdroj: Česká centra



Opravdovost forem: Český šperk v Athénách

ZAHRANIČÍ: 24 českých umělců čtyř generací a 204 uměleckých šperků. To je číselná bilance výstavy s názvem „Opravdovost forem / Průřez současným českým šperkem“ od šedesátých let do současnosti. Výstavu iniciovalo a připravilo České centrum Athény ve spolupráci s Ilias Lalaounis Jewelry Museum. Kurátorkou výstavy je Julie Bergmann. Přehlídka, která je v Řecku k vidění od ledna letošního roku, vyvrcholí 18. 5. 2023 přednáškou renomovaného kurátora Matthewa Drutta z New Yorku, který v minulosti spolupracoval například s galerií Ermitáž.

18.05.2023
Autor článku: 
TZ Česká centra/Czech Centres

OPRAVDOVOST FOREM: Český šperk v athénách

25. 1. – 20. 5. 2023

Muzeum šperků v Athénách / Ilias Lalaounis Jewelry Museum

 

Minimalistické formy prstenů, brože evokující op-art či náhrdelníky připomínající art brut, občas i něžně morbidní. Vedle toho však další šperkařské ozdoby, které dokládají vysokou míru originality a kvalitního řemeslného zpracování při využití rozmanitých materiálů od skla přes různé kovy a zlato až po plasty. To a mnohem více obdivují návštěvníci řeckého Muzea šperků na výstavě s názvem Opravdovost forem / Průřez současným českým šperkem (True to Form / Cross-Section of Contemporary Czech Jewelry).

Kurátorka výstavy Julie Bergmann záměrně vybrala více než 200 originálů z dílen českých umělců s cílem poukázat na originalitu českého šperkařství proslulého kreativitou
a kvalitou zpracování. Zcela cíleně se v daném ohledu vyhýbá klasickým klenotům.

„Výstava mapuje práci důležitých umělců své generace českého ateliérového šperku od šedesátých let. V té době na scénu vstoupila první generace autorů, kteří šperk vidí jako samostatné umělecké dílo, které hovoří samo za sebe stejně jako ‚fine art‘, nikoli jen jako designový doplněk oděvu,“ říká kurátorka Julie Bergmann a dodává, že český šperk v daném konceptu, míře a rozsahu doposud nebyl nikdy představen, a v Řecku je k vidění vůbec poprvé. Ve své koncepci totiž kurátorka boří zažitou premisu o špercích. „Ateliérový šperk nemusí být výhradně z drahých kovů, čili být klenotem v obecně vnímaném smyslu slova. Sám o sobě naopak s materiály experimentuje, stává se samostatným objektem s jasným konceptem a vymezuje se proti tradičnímu designu ve šperku,“ vysvětluje Julie Bergmann.

 

MISTŘI ČTYŘ GENERACÍ

Některá jména budou široké veřejnosti povědomá, ne-li dobře známá, svými pracemi ve veřejném prostoru. Václav Cigler se proslavil skleněnými objekty či prvky v pražském metru, Vratislav Karel Novák vytvořil proslulý Metronom na Letné, Pavel Opočenský je autorem pomníku bratří Čapků na pražských Vinohradech / náměstí Míru. Ambicí výstavy je však seznámit návštěvníky s vývojem šperkařského umění v jakémsi pomyslném oblouku vývoje a z toho důvodu jsou jednotliví autoři členěni do etap, ve kterých žili či žijí a tvoří, celkem tedy do čtyř generací, které se prolínají tak, aby byla na první pohled jasná představa o rozmanitosti využití jednotlivých materiálů, například dřeva či kamene.

„Posledních přibližně padesát let se výtvarný šperk těší zvláštnímu uznání a nejinak je tomu i v Řecku. Moderní šperk je zkoumán jako fenomén, chápán jako umělecké dílo a vnímán jako kontroverzní kus, který potřebuje svého ‚nositele‘, aby vynikl v plné jedinečnosti. Naše výstava umožňuje návštěvníkům nejen představit si sami sebe v této pozici, ale také uvědomit si, že obdivuhodné a moderní kusy, vyrobené z různých, často nečekaných materiálů, byly vytvořeny již například v 70. letech,“ doplnila Lucie Kuligová, ředitelka Českého centra Athény.

Na výstavě jsou z tohoto důvodu zastoupeni autoři, kteří se svému oboru věnují kontinuálně (a třeba celá desetiletí), kontrastem k nejmladší generaci s potenciálem udržet vysoké řemeslo a myšlenku mistrů na světové úrovni (například Oldřich Sládek, Martina Singerová či Kateřina Matěchová).

 

MATTHEW DRUTT NA VÝSTAVĚ ČESKÉHO ŠPERKU

Slavnostní zakončení výstavy proběhne ve čtvrtek 18. května 2023 v rámci mezinárodního dne Asociace muzeí a galerií (ICOM). Program slavnostní finisáže připravilo České centrum Athény ve spolupráci  se slovenskou ambasádou v Athénách a zahrne komentovanou prohlídku vedenou osobně JuliíBergmann nebo přednášku renomovaného amerického kurátora Matthew Drutta, který se do povědomí newyorských muzejníků a galeristů vepsal především díky úspěšným výstavám v Česku méně známých umělců Kehinde Wiley, Davada Adjaye, Kate Gilmore a Nathana Carthera, či výstavou Felixe Gonzalese-Torrese. Pracoval jako výkonný ředitel v Lisson Gallery v Londýně, Miláně a New Yorku. V minulosti spolupracoval například s Ermitáží, před pár týdny otevřel výstavu Beauty and the Unexpected: Modern and Contemporary American Craft v Národním muzeu ve Stockholmu.

„Čeští umělci stojí v popředí ateliérového šperku již od doby po druhé světové válce, kdy mezinárodní společenství znovuobjevilo tuto delikátní uměleckou disciplínu. Výstava
v Athénách představuje historický kontext a sleduje české umělecké úspěchy od těch poválečných až po inovace současné generace. Poskytuje přesvědčivý a komplexní přehled hlavních proudů a objektů, které právem řadí české umělce mezi špičku mezinárodního ateliérového šperku,“
řekl Matthew Drutt, který svou přítomností a přednáškou potvrdí důležitost českého šperku v mezinárodním kontextu a také fakt, že český šperk patří do sbírek nejprestižnějších institucí ve světě.

Nedílnou součástí výstavy je také katalog a celé vizuální zpracování výstavy, které vytvořilo pražské studio Divize (www.studiodivize.cz).

Výstava Opravdovost forem / Průřez současným českým šperkem bude na přelomu letošního roku k vidění také v Česku, v Muzeu Českého Ráje v Turnově, se kterým je nejméně polovina umělců spjata původem nebo studiem (www.muzeum-turnov.cz).

 

ČLENĚNÍ VÝSTAVY

1. GENERACE: Václava Cigler, V. K. Novák, Jaroslav Kodejš, Josefa Symon

2. GENERACE: Petr Dvořák, Stanislava Grebeníčková, Vladimír Komňacký, Pavel Opočenský, Zdena Roztočilová, Markéta Šílená

3. GENERACE: Martin J. Pouzar, Jana Válková Střílová, Jiří Šibor, Ludmila Šikolová, Petr Vogel a Karel Votipka

4. GENERACE: Kateřina Matěchová, Karla Olšáková & Rudolf Rusňák, Eva Růžičková, Martina Singerová, Oldřich Sládek a Markéta Šumová & Adéla Wiesenbergová.


Více o projektu naleznete zde.

Informace a fotografie z vernisáže naleznete zde.

Katalog naleznete zde.

Muzeum šperků v Athénách

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Institut umění – Divadelní ústav otevírá vzdělávací program Akademie IDU pro kulturní manažery/ky. Kurz je věnovaný osobnímu rozvoji a leadershipu pod vedením lektorky Ireny Swiecicki.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Vzdělávání
Co se děje
13.01.2025

ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Odborné studie a recenze
09.01.2025

ČR: Dovolujeme si vás upozornit na dva dotační programy, které vyhlásilo Ministerstvo kultury ČR na rok 2025.

Havarijní program na rok 2025 a Program péče o vesnické památkové rezervace, vesnické památkové zóny a krajinné památkové zóny

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Ostatní, Památky
Co se děje
09.01.2025

ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace. 

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
09.01.2025