PLZEŇ: Každoročně do Divadla J. K. Tyla přijíždí více než čtyři stovky bavorských žáků a žákyň, aby si při návštěvě Plzně ověřily a prohloubily své znalosti českého jazyka, který je zejména na tamních reálných školách vyučován jako volitelný předmět, na některých dokonce i jako povinně volitelný. Mladé diváky v úterý 25. dubna 2023 přivítala ve Velkém divadle radní pro kulturu a památkovou péči města Plzně Eliška Bartáková: „Mám velkou radost z našeho česko-bavorského přátelství a těší mě, že mezi vámi jsou přátelé českého jazyka.“ Ti následně zhlédli představení komické opery Bedřicha Smetany Prodaná nevěsta a blíže si prohlédli i samotnou budovu divadla. Jubilejní desátou návštěvu završili procházkou po historickém centru Plzně a seznámili se s jeho památkami a zajímavostmi. „Návštěva Plzně a představení v češtině je pro tyto žáky povzbuzením při učení se jazyka. Vždy si s dětmi o inscenaci, na kterou se chystáme, v hodinách vyprávíme a připravujeme se na ni,“ vysvětluje dlouholetá vyučující češtiny a organizátorka projektu Jaroslava Seidlmayer.
Žáci z bavorského příhraničí vyrážejí do západočeské metropole pravidelně od roku 2011, dvouletou pauzu si vynutila jen pandemie covidu. Celkově tak DJKT navštívilo přes 4 500 bavorských žáků, kteří zhlédli žánrově pestrá představení. Z oper to byly Kouzelná flétna a tehdejší nastudování Prodané nevěsty, z baletů Šípková Růženka, Popelka a Romeo a Julie, také taneční muzikál Freddie – The King of Queen, muzikály Kočky, West Side Story a naposledy v roce 2019 český muzikál Zahrada divů.
Záštitu nad touto cestou za kulturou letos převzala generální konzulka ČR v Mnichově JUDr. Ivana Červenková. Akce je dále podpořena úřadem ministerské pověřenkyně pro reálné školy v Horní Falci, paní Mathilde Eichhammer, finančně pak díky sponzorům – Bayerische Staatskanzlei, Raiffeisenbank Chamer Land eG, Wirtschaftsförderungsgesellschaft mbH im Landkreis Cham, Kreisjugendring Cham.
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.