ČR: 327 veřejných sbírek zaplnilo Česko. Právě na tolika místech v loňském roce sháněli peníze na obnovu kulturního dědictví. Teď je to na vás: v soutěži MÁME VYBRÁNO můžete jedné z veřejných sbírek poděkovat. Jaká bude tentokrát památka vašeho srdce?
V matematice je číslo 327 nešťastné – v oblasti památkové péče zase vyjadřuje silnou občanskou společnost, měnící se Česko. Přesně 327 veřejných sbírek usiluje o proměnu kostelů, hradů, zámků, sokoloven nebo drobných památek. „V porovnání s uplynulými lety ubylo projektů na rozhledny, naopak se zvětšuje podíl budov z 20. století,“ popisuje koordinátorka soutěže MÁME VYBRÁNO Zuzana Richterová.
Ještě něco v sobě číslo 327 skrývá: dohromady to jsou miliony hodin dobrovolnické práce. Za každou obnovou stojí konkrétní lidé, kteří dovedou snít a dokáží pro své nápady strhnout ostatní. „Inspirují se navzájem, o čemž svědčí i vzrůstající počet veřejných sbírek. Zájem o památky narůstá, každého z nás se historie dotýká. Češi jsou národ filantropů, rádi přispíváme na dobrou věc,“ popisuje Aleš Kozák, ředitel pořádajícího Institutu pro památky a kulturu.
Širšímu povědomí o sbírkách pomáhá i soutěž, kterou Institut vyhlašuje už 12. rokem. Nový ročník začal právě dnes: na 18. duben už tradičně připadá Mezinárodní den památek. První kolo soutěže potrvá do konce května, do druhého pak postupují krajští vítězové. Finálové klání se odehraje během letních prázdnin. Pořádající Institut pro památky a kulturu rozděluje mezi vítěze částku přesahující 100 tisíc korun. Hlasovat můžete na www.mamevybrano.cz.
Vážené a milé srdcařky, vážení a milí srdcaři, vy všichni, kteří fandíte kultuře v naší zemi stejně jako my, vážení čtenáři,
v Místní kultuře se v těchto dnech něco „peče“, bublá to a kvasí. Odpusťte ten příměr, ale blíží se Advent a předvánoční řádění v kuchyni je před námi. Redakce Místní kultury k tomu chystá důležitou změnu, na niž bychom vás rádi upozornili už nyní – se začátkem nového roku dojde k přejmenování Místní kultury na Pro-kulturu.
PRAHA: Návštěvníky Korza Národní ohromila velkoformátová instalace slova „SVOBODA.“ a krátký film Svoboda nás spojuje.
Korzem Národní vyvrcholila kampaň Svoboda nás spojuje spolku Díky, že můžem. Středobodem oslav 35 let od sametové revoluce byla velkoformátová audiovizuální instalace. Ta se skládala z obřích písmen zavěšených na jednotlivých budovách Národní třídy. Písmena dohromady tvořila slovo svoboda s tečkou na konci. Zároveň sloužila jako projekční plochy pro premiéru krátkého filmu Svoboda nás spojuje režisérky Ester Valtrové a zpěv Modlitby pro Martu v podání herečky Anny Fialové. Přes 120 programových bodů přilákalo dle prvotního hrubého odhadu operátora T-Mobile 93 000 návštěvníků.
ČR-ZAHRANIČÍ: Jaký je rozdíl mezi emigrantem a exulantem? Dokázali spolu exulanti, kteří odešli z Československa do zahraničí v různých časových vlnách, spolupracovat? Z čeho čerpali naději? A byl to především odpor vůči totalitnímu režimu, který je přes veškeré názorové spory spojoval? Jak po 35 letech od Listopadu ´89 a návratu domů vzpomíná na život a spolupráci v londýnském exilu nakladatel, politolog, publicista a překladatel Alexander Tomský, zakladatel exilového nakladatelství Rozmluvy a stejnojmenného časopisu?
ČESKÁ TŘEBOVÁ: NP seniorského divadla pořádá Kulturní centrum Česká Třebová ve spolupráci s NIPOS-ARTAMA Praha. Proběhla o víkendu 8. – 10. listopadu 2024 v České Třebové. V druhově, žánrově a obsahově velmi rozmanitém programu bylo uvedeno devět představení. Odehrály je pro své kolegy a pro diváky českotřebovské i přespolní soubory z Desné, Homole, Děčína, Olomouce, Ostravy, Svitav, Ústí nad Orlicí, Červeného Kostelce a Holešova.