sobota
24. srpna 2024
svátek slaví Bartoloměj
Lenka Lázňovská, ředitelka NIPOS
© Ivo Mičkal



Co vaší instituci přinesly prostředky z Národního plánu obnovy? Otázka pro Lenku Lázňovskou, ředitelku NIPOS.

ČR: Zapojit se do programu byla pro nás velká výzva. Část, která se týká mobility, je totiž primárně určená profesionálům v kultuře a my pracujeme v oblasti amatérského umění. Pak jsme si ale uvědomili, že lidé, kteří připravují jednotlivce i tělesa, jsou profesionálové. Patří sem učitelé základních uměleckých škol, sbormistři, choreografové, lektoři a porotci jednotlivých oborů. Navíc chceme zapojit studenty středních a vysokých uměleckých škol, tedy budoucí profesionály. Program byl v původním zadání zaměřen na restart kultury v pocovidové době. Určitě kultura byla jedním z nejvíce postižených odvětví. Rozhodli jsme se proto, že vyhovíme zadání v plném rozsahu (tedy profesionálové + restart).

Vymysleli jsme projekt o třech částech. První část zahrnuje odborná kolokvia ve třech oborech, přičemž každý z nich má jiné zadání.

Autor článku: 
Lenka Lázňovská / redakce Místní kultury

Současný (scénický) tanec se musí vypořádat s aktuálním problémem. Do přehlídkového systému /krajská kola + celostátní přehlídka mládeže a dospělých v Jablonci n. N/ se přestaly hlásit dospělé (to je složené z dospělých) taneční skupiny. Nepřestávají pracovat, ale nemají chuť se s někým potkávat či se s ním porovnávat. Odborné kolokvium, koncipované jako česko-slovenské setkání, se v rámci celostátní přehlídky zaměří čistě na tento tematický okruh.

Něčím zcela jiným se bude zabývat činoherní divadlo na kolokviu v rámci Jiráskova Hronova. Bude také česko-slovenské. Amatérské divadlo je ve zcela odlišné společenské situaci než ostatní umělecké obory. Denně vstupuje do konfrontace s profesionálním divadlem a musí se s tím vyrovnávat. Zvolili jsme šest tematických okruhů – od charakteristiky současného profesionálního divadla a amatérského divadla v obou zemích, přes systémy vzdělávání v obou oblastech, spolupráce a průniky obou i z historického pohledu až po specifiku umělecké kritiky a práce porot. V obou oborech budou partnery příslušné vysoké školy (HAMU a DAMU), partnerská organizace na Slovensku Národné osvetové centrum a Vysoká škola múzických umění v Bratislavě.

Loutkáři, kteří se i díky zápisu na Reprezentativní seznam UNESCO těší velké mezinárodní prestiži, si pozvali hosty z řady evropských zemí a budou v rámci Loutkářské Chrudimi diskutovat o aktuálním stavu loutkářství v jednotlivých zemích (Slovensko, Maďarsko, Francie, Portugalsko a další). Druhá část nazvaná (HE)ART BEATS! Bude mít formu mezinárodní konference o participativním umění pod patronací mezinárodní nevládní organizace AMATEO, sdružující subjekty působící v Evropě v oblasti amatérského umění. Tyto dvě části tvoří jeden samostatný celek.

Třetí částí je aktivita ve sborovém umění. Chce i v mezinárodním měřítku zasíťovat subjekty, které působí v oboru (jednak v rámci tří setkání sborů Choralia, jednak v rámci Klubu sbormistrů a jejich seminářů). To všechno bude využito příští rok na mezinárodní sborové konferenci v Hradci Králové spojené s multioborovým setkáním sborů všech věkových skupin a kategorií nazvaného Choralia Magna. Partnery jsou rovněž HAMU, NOC, VŠMU a další.

Mohlo by vás také zajímat...

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Zdeněk Fryml, Jarmila Haldová, Monika Lemberková a Jana Hladíková získali titul Mistr tradiční rukodělné výroby Královéhradeckého kraje, který udílí krajští radní za významný přínos v oblasti tradiční lidové kultury a těm, kteří se významně zasloužili o jejich udržování a rozvoj za předchozí kalendářní rok. Nově je ocenění udělováno také významným osobnostem dlouhodobě působících v oblasti tradiční lidové kultury.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Lidová kultura, Soutěže a festivaly
Co se děje
20.08.2024

ČR: V polovině léta Vás zdravíme ze Zlatého oříšku a chceme se s Vámi podělit o úspěchy a zážitky nadaných dětí, které v Nadačním fondu celoročně podporujeme. Jak se daří několika laureátům po úspěchu v soutěži Zlatý oříšek, kterou jste mohli sledovat na Nový rok v České televizi, a jak jim společné úsilí s našimi partnery ovlivnilo život, jsme zachytili v tomto videu: https://www.youtube.com/watch?v=db2Za6P5iCE

Celá ČR
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Soutěže a festivaly, Vzdělávání
Co se děje
15.08.2024

ČR-PRAHA: V zastoupení Sdružení kritiků a teoretiků s politováním oznamuji, že jsme byli nuceni uzavřít činnost Galerie kritiků v Adrii za velmi nepříznivých podmínek, jež jsou uvedeny ve zprávě na Echo 24-viz odkaz: https://echo24.cz/a/HcbtR/konci-jen-galerie-kritiku-nebo-i-kultura-vubec

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění
Co se děje
14.08.2024

ČR: V kultuře pracuje přibližně 221,6 tis. osob a kulturním a kreativním povoláním se věnuje 136 tis. z nich. Podle údajů ze Sčítání 2021 se nejvíce pracovníků vykonávajících vybraná kulturní a kreativní povolání vyskytuje v Hl. městě Praze, Středočeském a Jihomoravském kraji. Tradičním a uměleckým řemeslům dominuje Liberecký kraj.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Lidová kultura, Ostatní
Odborné studie a recenze, Nepřehlédněte
16.08.2024