neděle
1. září 2024
svátek slaví Linda, Samuel
Režisér Vít Klusák během diskuse v hradeckém Bio Central
© Archiv pořadatele



Pandemická tragikomedie od Víta Klusáka a Mariky Pecháčkové Velké nic se v exkluzivní předpremiéře představila v Hradci Králové

HRADEC KRÁLOVÉ: Jak si česká společnost poradila s pandemií nemoci covid-19? Co jsme si z téhle nepříjemné globální události odnesli a nebyla nám v něčem náhodou i přínosem? Odpovědi hledá nová dokumentární tragikomedie Velké nic, kterou téměř tři roky natáčeli režiséři Vít Klusák a Marika Pecháčková. Film v exkluzivní předpremiéře představili režisér a autor dokumentárního hitu V síti v hradeckém Bio Central 14. března.

Autor článku: 
Jan Slanina / Bio Central

To tříleté natáčení byla svého druhu léčba, nenechat se covidem a jeho dopady ovládat, ale přetavit celou tu jeho otravnost do tvořivé energie. Prostě jsem nechtěl zůstat někde zavřenej, tak jsme šli točit. A mám radost, že se nám z toho nevyloupla dokumentární mučivá tryzna, že je ten film přes všechny ty teskné podtóny i tak nečekaně veselej,” říká režisér Vít Klusák. Liduprázdná Praha, záchranáři v pohotovosti, policisté kontrolující roušky v parcích, sportovci v domácích podmínkách, covidová nudapláž nebo antirouškařské demonstrace. Trailer napovídá, že se divák ve filmu dočká mnoha různých obrazů a příběhů. Filmaři se ale nepasovali do role soudce, který rozhoduje, o čem a jak přemýšlet. S kamerou se rozhodli zachytit dennodenní život lidí napříč společností při této bezprecedentní události. Jeden z prvních diváků filmu v rámci crowdfundingové předpremiéry o filmu řekl: „Není to o covidu, je to o nás.”

Fascinovalo mě prázdno, které covid vyrobil. Prostor, ve kterém jsme dostali příležitost uslyšet naše vnitřní hlasy. Ty, co v každodenním shonu zametáme pod koberec. Bývá náročné si jejich vzkaz pustit k tělu a nám najednou spadla do klína možnost je vnímat na kolektivní úrovni. Filmem jsem chtěla tomu NIC postavit pomník. Zarámovat covidovou zkušenost jinak, než jako dobu temna,” říká o filmu režisérka Marika Pecháčková.

 

Co v hradeckém Bio Central po premiéře filmu také zaznělo:

Už samotný trailer působí tragikomicky. Myslíte si, že černobílé pojetí filmu dalo dokumentu také takový rozměr? 

Vít Klusák: „My jsme tu černobílou škálu obrazu zvolili proto, abychom hned na první pohled dali divákům najevo, že to je náš osobitý výklad událostí. Chtěli jsme se co nejvíce vzdálit zpravodajství a takové okoukané estetice, kdy se na nás za poslední více než dva roky chrlila spousta reportáží z nemocnic, testovacích center, laboratoří apod. Ukazuje se, že i když to na začátku byla odvážná volba dělat dokumentární film ze současnosti černobíle, diváci to výrazně doceňují a říkají, že jim to pomohlo mít od bezprostředních událostí odstup a koukat se na to jako na film pro pamětníky, ačkoliv jsou tam momenty, které se odehrávají před rokem nebo dvěma. Ještě bych chtěl sdělil jeden rozměr. Se svou manželkou a kolegyní filmařkou Marikou jsme chtěli, aby měl film svou něžnou, jemnou, citlivou povahu a náboj. "

 

Během natáčení jste určitě byli svědky určitého rozdělení společnosti, jak frustrující byl pro vás jako filmaře tento fakt? 

Vít Klusák: „Ten film v podstatě začíná v období laskavosti, solidarity a sounáležitosti. Kamarádi se potkávají ve sklepech a společně šijí stovky roušek a rozváží je do nemocnic, v tu dobu nebylo naštěstí moc nakažených a umírajících. Všechno to byl v podstatě kvas před bouří. Během uplynutí jednoho roku, dochází lidem trpělivost a situace se překotila do demonstrací. My toto přehození výhybky popisujeme na půdorysu filmu. Film začíná laskavě a ústí do těch dramat.“

 

 

Velké nic

Česká republika, 2023 | 103 minut | premiéra: 16. března

žánr dokumentární

režie Vít Klusák, Marika Pecháčková  ■  scénář Vít Klusák & Marika Pecháčková  ■  kamera Adam Kruliš, Vít Klusák  ■  střih Ondřej Nuslauer  ■  zvuk Václav Flegl, Petr Plechač, Petr Stuchlík ■  mix zvuku Richard Müller  ■  konná producentka Anna Poláčková. ■  spolupráce na scénáři a fotograf Adam Hříbal  ■  kreativní producentka ČT Kateřina Ondřejková. ■  producenti Vít Klusák, Filip Remunda, Pavla Klimešová  ■  koproducenti Jan Barta, Česká televize

 

materiály ke stažení https://aero.capsa.cz/?slozka=8733

stránka filmu https://www.aerofilms.cz/velke-nic

trailer https://youtu.be/F7BaydXE3_4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Rekola, česká bikesharingová společnost, představuje nový projekt propojující městskou cyklistiku a umění. Na sto deseti vybraných kolech v Praze se objevují polepy a odkazy na sociální sítě mladých českých talentů. Každé z těchto kol nese jedinečné umělecké dílo nebo odkaz na hudbu, poezii či grafiku. Mezi zapojené umělce a umělkyně patří hudebníci Lil Fault, The Interlude a Pastavbacku, Ay$kr, Devotch666 a Karolina Beranová, básníci Antonín Zhořec, Anna Smetanová, Josef Kináč a Nikola Týčová a vizuální umělci Max Butrón, Matyáš Melíšek a Amélie Počarovská. Ulovit si kolo a zažít inspirativní jízdu s jedním z umělců mohou lidé do konce roku.

Hl. m. Praha
Cestovní ruch, Knihy, literatura, média, Hudba, Výtvarné umění, Ostatní
Co se děje
30.08.2024

PRAHA: Kulturní produkční platforma ProFitArt se kromě produkce divadelních inscenací zabývá také kreativním vzděláváním. Aktivity mají významný sociální dopad, zaměřují se na psychomotorický vývoj dětí, podporu mentálního zdraví a emoční inteligenci. Součástí tohoto proudu jsou například workshopy pro děti a pro pedagogy Učení cirkusem pod vedením lektorů Cécile Da Costa a Roberta Janče a také nejnovější projekt s názvem Tanec a duševní zdraví (nejen) ve školách, který ProFitArt realizuje ve spolupráci s britským souborem Company Chameleon a Švandovým divadle na Smíchově.

Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
27.08.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Barbory Votavové, brand manažerky Knihobotu, knižního online secondhandu.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Články a komentáře
28.08.2024

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Zdeněk Fryml, Jarmila Haldová, Monika Lemberková a Jana Hladíková získali titul Mistr tradiční rukodělné výroby Královéhradeckého kraje, který udílí krajští radní za významný přínos v oblasti tradiční lidové kultury a těm, kteří se významně zasloužili o jejich udržování a rozvoj za předchozí kalendářní rok. Nově je ocenění udělováno také významným osobnostem dlouhodobě působících v oblasti tradiční lidové kultury.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Lidová kultura, Soutěže a festivaly
Co se děje
20.08.2024