BROUMOV: Finalista prestižní soutěže o titul Evropské hlavní město kultury – Broumov 2028 – vyhlašuje velkou kreativní výzvu „Moje přání pro místo, kde žiju…“. Výzva je určena dětským kolektivům z Královéhradeckého kraje a polských okresů Wałbrzych a Kłodzko.
Do česko-polské výzvy se mohou přihlašovat předškolní, školní, zájmové i volnočasové kolektivy. Cílem výzvy je podpořit kreativitu dětí a také jejich schopnost pracovat a tvořit v týmu. Soutěž je rozdělena do 4 kategorií dle věku a z každé kategorie vybere odborná porota jeden vítězný kolektiv z Polska a jeden z Česka, které vyhrají zajímavé ceny. Vítězná díla budou vystavena ve webové galerii i na sociálních sítích a v průběhu června představena na výstavě s pomocí brýlí pro virtuální realitu, která zavítá do Broumova, okresních měst Královéhradeckého kraje a do Polska. Výzva se koná pod záštitou hejtmana Královéhradeckého kraje Martina Červíčka.
„Do výzvy hledáme kolektivy dětí a mladých lidí, ať už třídy nebo například skautské oddíly, které společně přihlásí umělecké dílo. Může to být kresba, koláž, video, plastika, socha, animace, komiks... Fantazii se meze nekladou. Vítězné týmy ze stejné kategorie se mohou kromě interaktivní výstavy těšit také na společné setkání v Broumově a s ním spojenou dobrodružnou prohlídku místního kláštera a města a výtvarné workshopy, které pro ně připraví tým Dětské galerie Lapidárium. Vylosované kolektivy, které nebudou přímo z Broumova, získají i příspěvek na dopravu v hodnotě až 5000 Kč,“ popisuje kreativní výzvu Pavla Jenková z týmu Broumova 2028.
Uzávěrka příjmu uměleckých děl je 15. května 2023. Do výzvy je možné se registrovat na WEBU, kde jsou zveřejněny bližší informace.
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.