středa
15. ledna 2025
svátek slaví Alice
PaNaMo workshopy TRASH? FRESH!
© Foto: Martina Dobiášová



Žáci plzeňských škol přetvářejí odpadky a vyřazené věci na nové produkty - AKTUALIZACE!

PLZEŇ: Dávno víme, že recyklace odpadu v našem světě nestačí – je třeba jej redukovat. Jedním z možných řešení je upcyklace, umělecká tvorba, která přetváří odpad na nové produkty. Díky sérii ekologických zážitkových workshopů, které připravil spolek PaNaMo spolu s Nadačním fondem Zelený poklad, si upcyklaci vyzkoušeli žáci a studenti plzeňských škol. Jejich úkolem bylo vytvořit z odpadků a materiálů určených na vyhození nový originální výrobek. Zítřejší Eco Party TRASH? FRESH! v Café Papírna v Plzni, na kterou jsme Vás zvali, je z technických důvodů ZRUŠENA. Workshopy TRASH? FRESH! v prostorách Moving Station proběhly v uvedeném rozsahu a účastníci vytvořili řadu nových zajímavých produktů. K tvorbě si vybírali zejména textilní odpad, na svět tedy metodou upcyklace přišla originální trička, mikiny a vznikly i zajímavé umělecké objekty. Workshopů se zúčastnilo více než 170 žáků a studentů 7 plzeňských středních a základních škol. Filmový sestřih a fotografie z workshopů budou po dokončení umístěny na webové stránky pořádajícího spolku PaNaMo.

Autor článku: 
Daniela Vítová

Workshopy staví na bezprostředním zážitku a akci a vedou je zkušené lektorky Martina Dobiášová a Masha Černíková. „Zaměřujeme se na možnosti opětovného využití materiálu, který bychom běžně chápali jako odpad. Pro nás se však stane cennou surovinou. Účastníci si na vlastní kůži vyzkouší, jaké to je, stát se designérem, tvůrcem, a především zodpovědným spotřebitelem,“ upřesnila Martina Dobiášová.

Lektorky nejprve s účastníky probírají problematiku předcházení vzniku odpadu, jeho opětovné využití, recyklaci, udržitelnost nebo obnovitelné zdroje. Účastníkům nabídnou odpadky - textil, tiskoviny, elektroniku, obaly a další předměty a připomenou postupy jako upcyklace nebo DIY (udělej si sám). Inspirují se v tradičních výtvarných postupech, ale i u oblíbených influencerů na sociálních sítích. Účastníci se rozdělí na designéry, vynálezce, propagátory i tvůrce a sami navrhnou nejen využití materiálu, design nového výrobku a výrobní postup, ale i propagaci nebo obal. Společně vytvoří vlastní originální produkt.

„Věříme, že trvalá změna přichází pouze změnou myšlení a postojů. V širším měřítku program ukazuje, jak dopad takové akce – jako je přijetí zodpovědnosti za vlastní budoucnost – roste, pokud tak začne jednat celá skupina,“ řekla Masha Černíková.

Sérii workshopů slavnostně uzavře ve čtvrtek 23. 3. od 10:00 Eco Party TRASH? FRESH! v Café Papírna. Prezentace tvorby a postupů, setkání účastníků, sdílení nápadů v patřičném ozvučení a projekci budou moderovat obě lektorky. Eco Party bude přístupná nejen tvůrcům, ale i jejich blízkým a také návštěvníkům z řad veřejnosti. Vstup je zdarma.

Program TRASH? FRESH! je už čtvrtým ze série zážitkových workshopů, které pro plzeňské školy připravuje spolek PaNaMo. V rámci festivalu Můj život s… se v předchozích letech uskutečnily workshopy na téma nomofobie (závislosti na mobilním telefonu) a ve spolupráci s Nadačním fondem Zelený poklad proběhly programy zaměřené na ekologii (Nové místo a Moje cesta). „Program TRASH? FRESH! navazuje na předchozí úspěšné projekty, které jsme podpořili. Názory mladých lidí jsou pro nás velmi zajímavé. Závěry z workshopů Moje cesta, zaměřených na dopravu, například posloužily jako podklad pro momentálně zpracovávaný Generel veřejné dopravy a Generel cyklodopravy města Plzně,“ řekla předsedkyně správní rady Nadačního fondu Zelený poklad Lucie Davídková.

Spolek PaNaMo připravil v roce 2022 pro mladé publikum v rámci festivalu Můj život se školou také scénické čtení Ty se neztratíš. Vytvořila jej režisérka Martina Dobiášová ve spolupráci s Krajským centrem vzdělávání Plzeňského kraje - INFO KARIÉRA. Během svého rezidenčního pobytu sesbírala autentické výpovědi žáků devátých tříd a maturantů, kteří stojí před závažným rozhodnutím o svém budoucím povolání, a vtělila jim podobu autorského uměleckého textu. Tato inscenace se stala podkladem i pro vzdělávání kariérových poradců a poradkyň na základních a středních školách v Plzeňském kraji. Scénické čtení v prostorách Moving Station bude pro vzdělávající se poradce i žáky z několika škol netradiční a jedinečnou součástí jejich vzdělávací cesty, při které se pedagogové a studenti setkají a téma zažijí společně, prostřednictvím inscenace.

„Těší nás, že naše akce oslovují mladé lidi i jejich pedagogy. Studenti se díky nim učí komunikovat s ostatními, lépe si vyměňovat názory a uvažovat o problémech současného světa,“ uvedla ředitelka spolku PaNaMo Marcela Mašínová.

http://www.panamo.cz/

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Institut umění – Divadelní ústav otevírá vzdělávací program Akademie IDU pro kulturní manažery/ky. Kurz je věnovaný osobnímu rozvoji a leadershipu pod vedením lektorky Ireny Swiecicki.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Vzdělávání
Co se děje
13.01.2025

ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Odborné studie a recenze
09.01.2025

ČR: Dovolujeme si vás upozornit na dva dotační programy, které vyhlásilo Ministerstvo kultury ČR na rok 2025.

Havarijní program na rok 2025 a Program péče o vesnické památkové rezervace, vesnické památkové zóny a krajinné památkové zóny

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Ostatní, Památky
Co se děje
09.01.2025

ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace. 

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
09.01.2025