PRAHA: V úterý 28. února převzal Vojtěch Blodig z rukou francouzského velvyslance Alexise Dutertra Řád čestné legie. Získal ho zejména za své dlouhodobé úsilí spojené s mapováním a připomínáním historie holocaustu. Slavnostní předání proběhlo v prostorách Velvyslanectví Francie v Praze.
Vojtěch Blodig, historik a náměstek ředitele památníku Terezín, věnoval velkou část svého profesního života zkoumání dějin terezínského ghetta. Zasloužil se o rozšíření jeho expozic a podílel se na celé řadě publikací zabývajících se problematikou holocaustu. Veškerou svou činností se snaží aktivně připomínat široké veřejnosti toto tragické období, což je zejména v současné době velmi aktuální.
Vojtěch Blodig je od roku 2015 je místopředsedou mezinárodního výboru Centra pro vzdělávání o Osvětimi a holocaustu ICEAH (International Center for Education about Auschwitz and the Holocaust), které bylo zřízeno při Státním muzeu Auschwitz-Birkenau v Osvětimi. Kromě toho, že se podílí na vzdělávací činnosti Památníku Terezín, působí i jako pedagog na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.
Řád čestné legie je nejvyšší státní vyznamenání, které bylo zřízeno 19. května v roce 1802 Napoleonem Bonapartem za „vynikající zásluhy získané ve službě národu v civilní či vojenské funkci“.
Dříve toto vyznamenání získal u nás například nastupující prezident Petr Pavel, biskup Václav Malý, senátor Pavel Fischer nebo předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.