PÍSEK: Další sezónu Prácheňského muzea v Písku otevřou 1. března hned tři nové výstavy. Milování v přírodě se zabývá rozmnožováním ve zvířecí říši, Zamilovaný Písek se věnuje lidské lásce a Květomluva zkoumá tajný jazyk rostlin.
Milování v přírodě v muzejní Galerii je putovní výstava původem z Vlastivědného muzea v Olomouci, která již sklidila úspěch v devíti muzeích po celé republice a nyní se poprvé objevuje na jihu Čech. Nahlédnete na ní do nejrůznějších způsobů rozmnožování ve zvířecí říši, pozornost je věnovaná také námluvám, pestrosti pohlavních orgánů, nechybí ani část o lidském sexu. Pomocí sbírkových exponátů, fotografií, videí a hravých interaktivních prvků poznáte nejdůležitější akt na světě z pohledu přírodovědců. Komentované prohlídky výstavy s kurátorem RNDr. Jiřím Šebestianem jsou naplánované na 21. 3. a 29. 3. od 17 hodin.
Tematicky výstavu doplňuje historická expozice Zamilovaný Písek umístěná v Malých výstavních síních, která představuje ukázky z jihočeských muzejních sbírek týkající se citové náklonosti mužů a žen. K vidění tak budou dary z lásky, zásnubní a svatební náležitosti či milostná korespondence – spojujícím prvkem výstavy jsou dopisy hudebního skladatele Otakara Jeremiáše a učitelky hry na klavír Marie Srnkové. Ti svůj příběh hluboké lásky prožili v Písku těsně po skončení 1. světové války.
O tom, že lásku lze vyjádřit například květinou, není žádného sporu. Třetí výstava Květomluva – Květiny ve výtvarném umění odkryje na Chodbě knihovny tajný jazyk kvetoucích rostlin na obrazech. Každý ví, že lilie je symbolem pro zvěstování a vavřínem je dekorován vítěz, ale zvláštní význam zpravidla má ve výtvarných dílech každá rostlinka.
Všechny výstavy se otevírají 1. března a potrvají do 28. května. Otevřeno je denně od 9 do 18 hodin mimo pondělí.
Jedinou nepřístupnou expozicí zůstávají Ryby a rybářství, kde ještě probíhají rekonstrukční práce. O jejím znovuotevření vás budeme informovat.
Vaše Prácheňské muzeum v Písku
FRÝDLANT NAD OSTRAVICÍ: Pekař z Janovic, kožedělní tvůrci z Metylovic nebo třeba tradiční papírnictví z Frýdlantu nad Ostravicí. Beskydy jsou plné zajímavých podnikatelských příběhů, a proto se zástupci beskydských obcí rozhodli představit desítku vybraných podnikatelů. Příběhy a fotografie vycházely během léta na webu www.progresko.cz a tento týden vyšly také ve fyzické podobě Diáře podnikatele.
ČR: Jedna z nejdéle fungujících veřejných sbírek v Česku započala svou činnost v roce 1991. Od té doby rozdělila mezi neziskové organizace více než 299 milionů korun. Loňský ročník byl zatím nejúspěšnější, podařilo se vybrat téměř 23 milionů. Všechny čtyři koncerty odvysílá program ČT1 vždy v neděli od 17:30. Letos poprvé koncerty zamíří i do regionů.
SEMILY: Zcela zaplněná Pojizerská galerie se koncertem a následnou komentovanou prohlídkou rozloučila s výstavou 2 x 100 = Jiří Šlitr a Jiří Bažant. Na koncertě vystoupili Bohuslav a Eva Lédlovi a pěvecký sbor Jizeran pod vedením Jiřího Kurfiřta a za doprovodu bubeníka Roberta Tomáše. Zazněly písně obou jubilantů, Jiřího Šlitra i semilského rodáka Jiřího Bažanta, oběma by letos bylo sto let. Na závěr se rozezněly skladby ze slavného muzikálu Starci na chmelu, na kterém se Jiří Bažant skladatelsky významnou měrou podílel. Se sborem si zazpívali i přítomní hosté, mezi jinými i synovec Jiřího Bažanta Jakub, významný sportovní komentátor. Na konec si mohli návštěvníci projít končící výstavu s odborným komentářem spoluautora výstavy Jaroslava Vávry. Samotnou výstavu navštívilo za dva měsíce i několik set studentů především z místních škol, pro které byla obě jména na počátku velkou neznámou, což se snad po návštěvě semilského muzea změnilo.
ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.