neděle
1. září 2024
svátek slaví Linda, Samuel
Z jednoho z nejstarších komiksů s Ferdou Mravencem
© Moravské zemské muzeum



ONDŘEJ SEKORA - ZNÁMÝ I NEZNÁMÝ. Ferda Mravenec slaví devadesátiny; výstava ve Ville Pellé připomene jeho tvůrce Ondřeje Sekoru

ČR: Před devadesáti lety otiskly Lidové noviny první epizodu obrázkového seriálu Ferda Mravenec. Autora legendární komiksové postavičky, českého spisovatele, novináře, kreslíře a ilustrátora knih pro děti Ondřeje Sekoru při té příležitosti připomene výstava v pražské Galerii Villa Pellé. Jejím základem jsou originály Sekorových slavných i méně známých knižních ilustrací, jeho novinové kresby a karikatury, ale i loutky vytvořené podle Sekorových návrhů.

od 28.02.2023 do 14.05.2023

Ondřej Sekora je několika generacím čtenářů znám především jako ilustrátor a kreslíř. Knížky s legendární postavou Ferdy Mravence a jeho přátel jsou zastoupeny ve většině rodinných knihoven, známé jsou i filmové adaptace. Přesto jsme chtěli Sekorovo dílo představit nově a současně s použitím interaktivních prvků tak, aby byla naše výstava zajímavá pro malé návštěvníky i jejich prarodiče. S tímto typem výstav máme u nás v galerii bohaté zkušenosti a pevně věřím, že vzbudí zájem u laické i odborné veřejnosti. K vidění totiž budou vedle Sekorovy ikonické tvorby i jeho takřka neznámá díla,“ říká Vladana Rýdlová, ředitelka Galerie Villa Pellé. Výstava s názvem Ondřej Sekora - známý i neznámý bude veřejnosti přístupná od 28. února do 14. května 2023.

Vizuálně atraktivní a informacemi nabitá podívaná pro všechny generace vznikla ve spolupráci s Moravským zemským muzeem a obsahuje výpůjčky z bohatých fondů několika sbírkotvorných institucí, ale i od soukromých sběratelů. Výstava reflektuje všechny důležité autorské polohy Ondřeje Sekory, který nezanechal stopu jen v dějinách české žurnalistiky a literatury pro děti a mládež, ale i v oblastech sportu, divadla, audiovizuálních médií a komiksu. Návštěvníci Villy Pellé se tak mohou těšit na Sekorovy ilustrace s ikonickou postavu sympatického mravence s červenou puntíkovanou mašlí kolem krku, ale i na dokumenty vztahujícími se k jeho dalšímu novinářskému působení. Překvapivé jsou ukázky scénografických projektů a také Sekorova soukromá malířská tvorba, jejíž nejzajímavější část byla inspirována dílem francouzského výtvarníka Henriho Rousseaua. Sekoru představí kurátor výstavy Tomáš Prokůpek, původem architekt, který v současnosti působí jako badatel a historik v oblasti československé komiksové tvorby a vedoucí Oddělení dějin literatury Moravského zemského muzea v Brně. Podle svých slov to bylo právě v Moravském zemskému muzeu, kde dostal na starosti Sekorovu pozůstalost a měl možnost tak důkladně proniknut do jeho tvorby. „Sekorova všestrannost vždy poněkud komplikovala plné docenění jeho díla. V každé umělecké disciplíně byl vnímán trochu jako vetřelec, mezi literáty jako píšící výtvarník, mezi výtvarníky jako kreslící literát a dost podobně i v dalších oborech,“ zamýšlí se Tomáš Prokůpek a dodává: „Chceme ukázat jak Sekorovu povědomou tvář, tak připomenout polohy, které jsou stále známé spíše jen specialistům na dané oblasti.“

Ondřej Sekora se narodil 25. září 1899 v Králově Poli, dnes městské části Brna. V roce 1918 byl odveden jako jednoroční dobrovolník do rakouské armády. Po válce studoval práva v Brně, ale studia nedokončil a v roce 1921 nastoupil do brněnské redakce Lidových novin, kam přispíval karikaturami, kresleným humorem, obrázkovými seriály, ale i sportovními reportážemi. V letech 1923–1924 působil jako zahraniční dopisovatel v Paříži, odkud referoval o dění na letní i zimní olympiádě, a v roce 1927 absolvoval jako reportér v doprovodném voze slavnou Tour de France. Vřelý vztah ke sportu ho přivedl také k ragby, jako první přeložil jeho pravidla, trénoval několik týmů a působil také jako rozhodčí. V Paříži, kde pobýval i v letech 1927–1928, navštěvoval rovněž výtvarné kurzy v akademii na Montparnassu a na přelomu 20. a 30. let vytvořil první cyklus olejů a pastelů inspirovaných Henrim Rousseauem.

Sekorův obrázkový seriál Ferda Mravenec začal v Lidových novinách vycházet 1. ledna 1933. Původní komiksy obsahovaly i dosti drastické válečné scény a teprve v jejich následné prozaické úpravě získal Ferda svou definitivní podobu, která je dětem dodnes blízká. Úspěch knížek s Ferdou Mravencem mu otevřel dveře ke spolupráci s divadlem, rozhlasem a filmem. V letech 1941-1942 byl ve filmových ateliérech ve Zlíně v režii Hermíny Týrlové natočen první filmový Ferda Mravenec. V té době už byl Ondřej Sekora bez práce, výpověď z Lidových novin dostal kvůli židovskému původu své druhé manželky Ludmily Roubíčkové a sám byl na konci války internován v pracovním táboře. Po okupaci spoluzakládal satirický týdeník Dikobraz a v časopise Mateřídouška se vrátil k obrázkovému seriálu o Ferdovi. Od počátku 50. let byl ve svobodném povolání a věnoval se především knižní tvorbě. V roce 1964 prodělal mozkovou mrtvici, která ukončila jeho umělecké aktivity. Zemřel 4. července 1967.

 

Výstava Ondřej Sekora - známý i neznámý, která představí Ondřeje Sekoru jako malíře, ilustrátora, redaktora a autora loutek, proběhne v Galerii Villa Pellé od 28. února do 14. května 2023. Více informací na www.villapelle.cz.

 

 

Doprovodný program k výstavě ONDŘEJ SEKORA – ZNÁMÝ I NEZNÁMÝ

 

Komentované prohlídky s kurátorem

21.3. od 18:00

18.4. od 18:00

4.5. od 18:00

 

Tvůrčí dílny pro děti

Během tvůrčích dílen k výstavě prozkoumáme bohatou tvorbu Ondřeje Sekory z pohledu všech jeho profesí a talentů. Vžijeme se do role ilustrátora, animátora, redaktora nebo loutkaře. Společnost nám u toho bude dělat sám Ferda Mravenec!

 

12. 3. 2023 od 14:00

Kdo bys byl, kdybys byl broukem?

Na první tvůrčí dílně budeme poznávat a pozorovat brouky. Dozvíme se více o životě hmyzu, který inspiroval Sekoru k vytvoření postavičky Ferdy Mravence a jeho přátel. Poté se ponoříme do světa fantazie a budeme si představovat, jak bychom vypadali, kdybychom byli broukem.

 

26. 3. 2023 do 14:00
Loutky, hýbejte se!

Máte rádi divadlo? Na této tvůrčí dílně budeme objevovat taje stínového divadla a oživíme originální postavy brouků. Těšit se můžete na práci se světlem, stínem a vlastnoručně vyrobenými loutkami. Z premiéry vzniklého představení pořídíme záznam.

 

23. 4. 2023 od 14:00

Ferdo, poběž se podívat!

Hlavní postava Ferdy Mravence u nás nesmí chybět. Na této dílně si nakreslíme vlastní postavičku a pomocí praxinoskopu ji oživíme a naučíme se základy animace. Že nevíte, co je praxinoskop? Jedná se o jedno z prvních zařízení pro zobrazování pohyblivého filmu. Tak neváhejte a přijďte si vyzkoušet práci animátora! 

 

7. 5. 2023 od 14:00 

Staň se redaktorem jako Ondřej Sekora

Snili jste někdy o tom, že se stanete redaktorem nebo redaktorkou? Teď je ta správná příležitost! Do redakce galerijních novin hledáme redaktory a redaktorky, kteří nám pomohou vytvořit rubriky ze světa kultury nebo sportu a napsat články o výstavě. Z dílny si každý odnese výtisk novin se svým originálním příspěvkem.

 

Tvůrčí dílny jsou vhodné pro děti od 6 do 10 let

Vedou lektorky Ateliéru Pellé

Cena 180 Kč / účastník dílny / 90 minut

Omezená kapacita

Vstupenky je možné zakoupit v síti GoOut nebo na pokladně galerie.

Více informací na emailu dilny@villapelle.cz

 

 

ONDŘEJ SEKORA – ZNÁMÝ I NEZNÁMÝ

Pořadatel: Porte z. s., Galerie Villa Pellé

Producent: Vladana Rýdlová

Kurátor: Tomáš Prokůpek

Grafická úprava: Ondřej Lím, Michal Smejkal / Studio Symbiont

Produkce: Barbora Páníková, Ondřej Batoušek, Kateřina Zoubková

Architektura: Tomáš Svoboda

Instalace: Artpartners s.r.o., Filip Voskovec

Doprovodné programy: Ateliér Pellé

PR: Silvie Marková, Ondřej Batoušek, Kateřina Zoubková

Překlad: Sylva Ficová

 

Projekt vznikl ve spolupráci s Moravským zemským muzeem a za finanční podpory Městské části Praha 6, Hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Nadace PPF a Nadace ČEZ.

Doprovodné programy se konají za finanční podpory Evropské unie, Národního plánu obnovy a společnosti Finep.

Děkujeme všem zapůjčitelům mezi než patří: Moravské zemské muzeum, Kunstahalle Praha, Filmové ateliéry Zlín, Muzeum Cheb, Oblastní galerie Liberec, Marek Collection, Národní muzeum v Praze, Slezské zemské muzeum v Opavě, TJ Sokol Přerov Přerovský Kašpárek, Loutkové divadlo Zvoneček, Národní filmový archiv, JUDr. František a Jan Vyskočilovi, Tomáš Vorel, Zdeněk Farkas, Zdena Höhmová, Josef Ryzec, Ondřej Vyhnánek, Robert Pavlů a Jana Kolar.

 

více

www.villapelle.cz     ⎟ FCB  INSTA ⎟                   

                                              

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Rekola, česká bikesharingová společnost, představuje nový projekt propojující městskou cyklistiku a umění. Na sto deseti vybraných kolech v Praze se objevují polepy a odkazy na sociální sítě mladých českých talentů. Každé z těchto kol nese jedinečné umělecké dílo nebo odkaz na hudbu, poezii či grafiku. Mezi zapojené umělce a umělkyně patří hudebníci Lil Fault, The Interlude a Pastavbacku, Ay$kr, Devotch666 a Karolina Beranová, básníci Antonín Zhořec, Anna Smetanová, Josef Kináč a Nikola Týčová a vizuální umělci Max Butrón, Matyáš Melíšek a Amélie Počarovská. Ulovit si kolo a zažít inspirativní jízdu s jedním z umělců mohou lidé do konce roku.

Hl. m. Praha
Cestovní ruch, Knihy, literatura, média, Hudba, Výtvarné umění, Ostatní
Co se děje
30.08.2024

PRAHA: Kulturní produkční platforma ProFitArt se kromě produkce divadelních inscenací zabývá také kreativním vzděláváním. Aktivity mají významný sociální dopad, zaměřují se na psychomotorický vývoj dětí, podporu mentálního zdraví a emoční inteligenci. Součástí tohoto proudu jsou například workshopy pro děti a pro pedagogy Učení cirkusem pod vedením lektorů Cécile Da Costa a Roberta Janče a také nejnovější projekt s názvem Tanec a duševní zdraví (nejen) ve školách, který ProFitArt realizuje ve spolupráci s britským souborem Company Chameleon a Švandovým divadle na Smíchově.

Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
27.08.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Barbory Votavové, brand manažerky Knihobotu, knižního online secondhandu.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Články a komentáře
28.08.2024

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Zdeněk Fryml, Jarmila Haldová, Monika Lemberková a Jana Hladíková získali titul Mistr tradiční rukodělné výroby Královéhradeckého kraje, který udílí krajští radní za významný přínos v oblasti tradiční lidové kultury a těm, kteří se významně zasloužili o jejich udržování a rozvoj za předchozí kalendářní rok. Nově je ocenění udělováno také významným osobnostem dlouhodobě působících v oblasti tradiční lidové kultury.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Lidová kultura, Soutěže a festivaly
Co se děje
20.08.2024