STUDNICE: V sobotu 11. února jsme navštívili věhlasné masopustní obchůzky ve Studnicích, které jsou, spolu s několika dalšími obcemi na Hlinecku pořádajícími tyto tradiční obyčeje, zapsány od roku 2010 na Seznam světového nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Kromě přirozené zvědavosti poznat a zažít něco nového, nás k místu přitahovaly dvě základní otázky: Je v dnešní době masopustní obchůzka stále živým prvkem v kultuře místních obyvatel, nebo je pouhou připomínkou dávného rituálu, která je však jako stále unikátní událost prezentována na seznamu UNESCO jako prvek zasluhující si celosvětovou pozornost?
Co způsobuje, že je tato tradice včetně masek tak dlouho udržována a předávána z generace na generaci?
Přijeli jsme během dopoledne. Masopustní průvod obcházel jednotlivé domy. Hlavní úlohu v něm hráli místní občané v tradičních maskách a dechová kapela, která vyhrávala známé lidové melodie k tanci. Doprovázeli je přihlížející místní obyvatelé a návštěvníci. Masopustní masky – muži nalíčení černou barvou– označili tvář každého nového návštěvníka černou značkou, červeně nalíčení použili ke značení svoji barvu. U každého domu průvod zastavil, z domu vyšli jeho obyvatelé a přivítali se s maskami. Následovalo pohoštění – koblížky, chlebíčky a něco na zahřátí, a potom taneček doprovázený skvěle sehranou dechovkou.
Zeptali jsme se ženy, patřící do místní komunity, čím to je, že účinkující v maskách hrají své role s takovým zaujetím. Odpověděla, že je pro ně čest provádět tento důležitý úkol.
Co je tím úkolem? Je to snad snaha udržovat při životě zvyky a tradice po svých předcích, třeba kvůli UNESCO? Zápisu na Seznam UNESCO si místní nesmírně váží.
Hlavním posláním, čestným úkolem a vnitřním záměrem účinkujících v masopustních maskách je však přinést do každé domácnosti, kterou navštíví, štěstí a prosperitu do dalšího roku. S touto motivací se vždy co nejpečlivěji připravují na den, který bychom mohli dnešními slovy nazvat svátkem sousedské vzájemnosti. Den, kdy se sousedé navštěvují a věří, že svými rituály pocházejícími z hluboké historie, dělají vše pro to, aby se ostatním dobře dařilo. Viděno touto optikou dostává celá akce mnohem hlubší charakter a smysl, který vysvětluje, proč tato tradice přežívá až do dnešních dnů.
Z masopustu ve Studnicích jsme odjížděli naplněni radostí a vzpomínkou nejen na krásné masky a originální zvyky, ale také na zážitek ze setkání s lidmi, kteří nelitují času ani energie, aby uskutečnili událost plnou vřelosti a projevů sousedského přátelství.
Děkujeme Vám, milí Studničtí.
https://www.obecstudnice.cz/file.php?nid=954&oid=669137
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.