KLADNO: V loňském roce přišla Středočeská vědecká knihovna v Kladně v květnu – měsíci lásky – poprvé s výzvou, aby si čtenáři vyzkoušeli, jak může taková schůzka naslepo s knihou vypadat. Pro velký zájem byla akce nakonec o týden prodloužena a vůbec znamenala poměrně velké oživení, jak pro čtenáře, tak i pro zaměstnance knihovny, především dámy. Svátek svatého Valentýna přirozeně nabídl možnost tuto úspěšnou akci zopakovat. Od 13. do 18. února nyní mají čtenáři možnost absolvovat Valentýnské rande naslepo. V půjčovně v 1. patře knihovny na ně již čeká hromádka knih připravená „randit“.
Ale v čem vlastně takové rande s knihou spočívá?
Čtenář si vybere z nabídky – do červeného obalu nepřehlédnutelně zabalených – utajených knih tu svou. Zvolenou knihu si u pultu nechá načíst jako běžnou třicetidenní výpůjčku. Poté, co si ji odnese domů, rozbalí a začte se, začíná jeho schůzka naslepo. Pokud by snad čtenář očekával, že v knihovně touto cestou najde životního partnera, bude asi trochu zklamán, i když nikdy nevíte, že? Hlavním smyslem akce je především přilákat do knihovny nové čtenáře a těm stávajícím nabídnout čtivo, po kterém by třeba za normálních okolností možná nesáhli. Získají tak možnost objevit pro sebe doposud neznámého autora či titul a rozšířit tak své literární obzory.
Programová a PR pracovnice Jitka Hrušková k tomu říká: “U reálné schůzky naslepo také nikdy nevíte, kdo přesně Vám přijde a přesně tak je tomu i u valentýnských výpůjček.“
Letošní „randění“ ovšem doznalo jistých inovací. Oproti tomu májovému již nejsou knihy genderově rozděleny na „ženské“ či „mužské“. Žádné nápovědy. A další změnou jsou malá valentýnská překvapení, které v několika utajených knihách čtenář může najít. Jaká? Kromě poukazu na knihu do vlastní péče či roční registrace do knihovny zdarma na některé účastníky „randění“ čeká exkluzivní soukromá prohlídka knihovny v doprovodu konkrétního pracovníka. Perličkou je prohlídka s ředitelem knihovny Romanem Hájkem osobně.
Kdy: 13. – 18. 2. 2023
Kde: Středočeská vědecká knihovna v Kladně, ul. Gen. Klapálka 1641, www.svkkl.cz
Co: Valentýnské rande naslepo… s knihou – akce na podporu čtenářství
Více podrobností naleznete na webu knihovny www.svkkl.cz.
PRAHA: Sofian Medjmedj, jedna z nejvýraznějších postav současné české hudební scény a zároveň jeden z nejstreamovanějších umělců své generace, oznámil další mimořádnou událost. Po vyprodaném listopadovém koncertu ve Foru Karlín se zpěvák a songwriter rozhodl fanouškům splnit jejich přání a zopakovat tento jedinečný zážitek. Druhá show ve Foru Karlín proběhne 21. března 2025 a vstupenky jsou již nyní v prodeji.
ČR: Po důkladném zvážení a na doporučení lékařů se spisovatel Patrik Hartl rozhodl ukončit svoje účinkování ve třináctém ročníku taneční soutěže StarDance. Devátý večer se tak na parket v přímém přenosu postaví dvojice Marta Dancingerová s Martinem Prágrem, Oskar Hes s Kateřinou Bartuněk Hrstkovou, Martina Ptáčková s Dominikem Vodičkou a vrátí se Lucie Vondráčková s Lukášem Bartuňkem. Tato dvojice sice StarDance v závěru osmého kola opustila, ale v reakci na nečekané zdravotní komplikace Patrika Hartla se Česká televize rozhodla ji do soutěže vrátit.
PRAHA: Botanická zahrada hl. m. Prahy otevírá poprvé ve své historii velkou zimní výstavu. Expozice rozzáří roztodivné květiny, rostliny a zvířata, které vyrostly pod rukama skláře Jiřího Pačinka a jeho kolegů ze sklárny Pačinek Glass. Výstava Křišťálová zahrada ve dne představuje unikátní skleněné instalace nasvícené slunečním svitem, při večerních prohlídkách pak budou návštěvníci svědky fantastické hry světel a hudby. Ambasadory výstavy se staly čtyři osobnosti, které mají ke sklu, ke skláři Jiřímu Pačinkovi i k trojské botanické zahradě blízky vztah. Je to zpěvačka Leona Machálková, módní návrhářka a designérka Blanka Matragi, filmová producentka Olga Menzelová a herec a dramatik Arnošt Goldflam. Večerní atmosféru je možné si vychutnat vždy od čtvrtka do neděle od 17 do 21 hodin. Přehlídka se koná v čase adventu a Vánoc, a tak je součástí výstavy i nejvyšší nasvícený vánoční strom a křišťálový betlém. Křišťálová zahrada bude otevřena i v době vánočních svátků a potrvá až do 2. února.
JINDŘICHŮV HRADEC: Celých 60 let pracoval punčochářský mistr Tomáš Krýza v malém domku v Jindřichově Hradci na betlému, který byl už ve své době unikátem. Dnes je zapsán do Guinessovy knihy rekordů jako největší lidový mechanický betlém na světě. Obyvatelé Jindřichova Hradce si svého betléma váží a jeho návštěva ve zdejším muzeu tu už tradičně patří k vánočním svátkům. V našem podcastu vypravuje etnografka muzea Jindřichohradecka Alexandra Zvonařová o historii betlémů obecně, o materiálech, které se používaly na jejich výrobu, a také o organizacích sdružujících přátele betlémů u nás i v zahraničí. Hlavním tématem podcastu jsou ale samozřejmě hradecké jesličky a jejich autor. "Mistr Krýza vyráběl přes den punčochy a po večerech a o svátcích pracoval na svém betlému. Vyřezal skoro 1400 figurek, přičemž 150 z nich se pohybuje. Takovou práci si asi nikdo nedokážeme představit, protože jí v podstatě věnoval celý život. O Vánocích pak hotové části svého díla předváděl sousedům. Dokonce prý sám osobně točil klikou, aby betlém rozpohyboval. Dnes už ho pohání elektromotor, ale některé trochu kuriozní Krýzovy součástky v tom mechanismu zůstaly, třeba kus kolovrátku, špulky od nití nebo váleček na nudle," říká Alexandra Zvonařová, která je hostem prosincového podcastu Místní kultury.