ÚSTÍ NAD LABEM: Kravské oko na místo čočky, až k takovým experimentům sahal výjimečný ústecký fotograf a konstruktér nestandardních fotoaparátů Karel Gottstein (1911–1979).
„Svými experimenty v oblasti fotografie byl poměrně populární, vystupoval opakovaně v Československé televizi, včetně legendárního pořadu Miroslava Horníčka Hovory H. Návštěvníci se mohou podívat i na dobový záznam,“ poznamenal k objektu výstavy její kurátor a fotograf muzea Jiří Preclík. V expozici se objeví řada artefaktů dokumentujících jeho tvorbu. Muzeum ve sbírce schraňuje desítky fotografií neobvyklých formátů z jeho produkce, včetně výsledků pokusů s kravským okem a původní výstavy z roku 1970 „99xBednaflex“. Kuriozitou jsou pak unikátní fotoaparáty „bednaflexy“ sestavené Karlem Gottsteinem. „Z jeho strojopisu, rozhovorů i televizních vystoupeních máme zprávu o minimálně 25 exemplářích. Dával jim totiž různá jména např. Nataša, Brněnský drak či ŠúT. Do sbírek jich naši předchůdci získali osm. „Částečně poodhalíme tajemství jejich výroby a ukážeme fotoaparáty jejichž části použil pro své netradiční přístroje,“ doplnil kurátor.
Karel Gottstein prožil mládí v Pardubicích, kde začal fotografovat nejdříve na malý deskový fotoaparát a později na Rolleicord. Poprvé vystavoval své fotografie v roce 1943 v Pardubicích. Během války byl totálně nasazený. Do Ústí nad Labem přišel v roce 1947 a zdejší krajina ho velmi fascinovala. Do roku 1951 pracoval na ředitelství pošt. V letech 1952–1971 pracoval jako inspektor jeviště v ústeckém divadle. Od mládí se zajímal o fotografování a optiku. Jeho optické experimenty vyvrcholili v roce 1958, kdy sestrojil jednoduchý fotoaparát z brýlové čočky nazvaný „Přemysl“. Vytvořil nespočet fotografií neobvyklých formátů. Jeho hlavními tématy byli městské exteriéry, krajina a architektura. V Pardubicích získal 1. cenu za snímek na korespondenční lístek. Gottstein vydal také dvě knihy „Pohledy na svět 66 x Bednaflex“ a „Staré Pardubice“. Trvalým výstupem dokumentace celoživotního díla Karla Gottsteina pak bude nová kniha, jejíž vydání muzeum plánuje na konec tohoto roku.
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.