čtvrtek
18. července 2024
svátek slaví Drahomíra
Sojka obecná (Garrulus glandarius)
© Foto: Jan Kubeš



V botanické zahradě v Troji se dozvíte, jak krmit ptáky

PRAHA: Botanická zahrada hl. m. Prahy opět připravila pro své návštěvníky panelovou fotografickou výstavu „Jak krmit ptáky?“. Ke zhlédnutí bude od 20. ledna v Ornamentální zahradě, která je součástí venkovních expozic, a ty jsou až do konce února přístupné bezplatně. Příchozí zde najdou mnoho užitečných informací a odpovědí na otázky kolem krmení a přikrmování ptactva. Současně je připravený i výukový program pro mateřské školy a první třídy základních škol. Výstava se koná do 26. března. V areálu botanické zahrady se pozorní návštěvníci s řadou ptáků mohou setkat „naživo“, ať už se jedná o různé druhy sýkor, červenky, hýly, nebo sojky a strakapoudy.

od 20.01.2023 do 26.03.2023
Autor článku: 
Darina Miklovičová

„Rozhodli jsme se opět uspořádat oblíbenou fotografickou výstavu nazvanou ‚Jak krmit ptáky?‘. Návštěvníci vítají informace, které se o dokrmování ptáků dozvídají. Velmi oblíbené jsou i programy pro malé žáčky. Výstava je v letošním roce ještě rozšířena o informace o druzích, které zimují v Asii. Tomuto kontinentu totiž bude věnováno téma letošní sezóny, asijské stopy naleznou příchozí v celé zahradě. Je tedy na co se těšit,“ říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Výstava představuje nejnovější poznatky v oblasti celoročního přikrmování ptáků v našich zahradách. Zájemci se dozvědí, čím správně opeřencům v naší krajině přilepšit, na panelech naleznou také vyobrazené základní typy krmítek nebo poznají přírodní sortiment ptačí potravy, který lze nalézt ve většině zahrad, parků i ve volné přírodě.

Botanická zahrada se přikrmování ptáků věnuje dlouhodobě. V jejím areálu lze narazit hned na několik krmných stanovišť, kde je možno se „naživo“ setkat například se sýkorou koňadrou a sýkorou modřinkou, brhlíkem lesním, mlynaříkem dlouhoocasým, červenkou obecnou nebo sojkou obecnou, drozdem kvíčalou, žlunou zelenou a strakapoudem velkým. Pozorovat a fotografovat ptactvo v trojské zahradě se dá celoročně.

Výukový program o ptácích pro děti

Trojská zahrada k výstavě připravila na únor doprovodný edukační program pro mateřské školy a 1. třídy základních škol. Děti se dozvědí, čím správně krmit ptáky, jaké druhy mohou na krmítku spatřit, na co si při krmení dávat pozor. V rámci programu získá třída i balíček krmení pro volně žijící ptactvo od firmy Forestina, která je partnerem letošní výstavy.

Více informací o výstavě Jak krmit ptáky? najdete na webu botanické zahrady: https://www.botanicka.cz/clanky/akce/jak-krmit-ptaky-2

 

Akce Botanické zahrady hl. m. Prahy

I pro letošní rok připravuje trojská botanická zahrada řadu pravidelných akcí a výstav.

6. 1. – 25. 3.

Džungle, která nespí

V zimních měsících si botanická zahrada připravila jedinečné večerní komentované procházky setmělými prostory skleníku Fata Morgana, nazvané Džungle, která nespí. Noční návštěva expozice poskytuje zcela jiný zážitek než návštěva ve dne. Některé druhy rostlin rozkvétají právě za tmy a omamně voní, skleníkem se nese koncertování tropických žabek. Je nutné si předem rezervovat místo vyplněním jednoduchého formuláře na webu botanické zahrady. Na prohlídku setmělou džunglí se zájemci mohou vydat až do 25. března.

 

20. 1. – 26. 3.

Fotografická výstava Jak krmit ptáky?

Panelová fotografická výstava na téma ptáků a ptačích krmítek je plná užitečných informací. Seznámíte se na ní s nejnovějšími poznatky o celoročním přikrmování ptáků v našich zahradách. Krmit jen v zimě? Co když přijde mírná zima? Krmit celoročně? Čím krmit? Na všechny tyto otázky u nás naleznete odpovědi. Dotkneme se i témat napajedel, doporučíme vám, které dřeviny je dobré na zahradě pěstovat, aby zde i v zimě ptáci nalezli potravu, a podíváme se také na druhy ptáků zimující v Asii. Výstava bude k vidění v prostorách venkovní expozice Ornamentální zahrady.

 

9. 2. – 6. 4.

Přednáškový cyklus

I v letošním roce nás čeká oblíbený cyklus přednášek napříč botanickými tématy. Odborníci nejen z botanické zahrady si připravili pestrý obsah, který zaujme vášnivé botaniky i zvídavé laiky. Celý cyklus se ponese v asijském duchu. Přednášek je možné zúčastnit se jak osobně přímo v botanické zahradě, tak i online. Konají se každý čtvrtek vždy od 17.30.

 

Podrobné informace o akcích Botanické zahrady Praha najdete na https://www.botanicka.cz/clanky/akce/prehled-nasich-akci.

Změna programu vyhrazena.

 

Sledujte dění v botanické zahradě na sociálních sítích (Facebook, Instagram, YouTube).

Novinky a další informace najdete také na www.botanicka.cz

 

Mohlo by vás také zajímat...

ZLÍN: Ve zlínském muzeu, krajské galerii i knihovně je pro děti všech věkových kategorií připraven zajímavý program. Děti se mohou těšit na tvořivé dílny, čtení i výlety za kulturou.

Zlínský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění, Památky
Co se děje
18.07.2024

ČR: Poslanecká sněmovna schválila v prvním čtení tzv. velkou mediální novelu – novelu zákona o České televizi, Českém rozhlase a televizních a rozhlasových poplatcích.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
17.07.2024

ČR: Návštěvnost kulturních zařízení vzrostla podle předběžných údajů Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu (NIPOS) v roce 2023 o více než deset procent oproti roku 2022 ve všech sledovaných oblastech kultury. Stále však zaostává za hodnotami roku 2019. Nejvíce se hodnotám roku 2019 blíží oblast památek, kde se návštěvnost pohybovala okolo 92 % předcovidových hodnot a meziročně vzrostla z 12,1 na 13,7 mil. návštěvníků.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Nepřehlédněte
17.07.2024

ČR, ZAHRANIČÍ: Spolek Moje česká škola vyhlašuje letní soutěž v tvůrčím psaní pro vícejazyčné děti: „Urob si sám aneb Jak se žilo kutilům”. V soutěži mají děti za úkol připravit rozhovor s prarodiči, příbuznými nebo sousedy právě na téma kutilství, které je významným českým národním a kulturním fenoménem. Příspěvek může mít formu textu, komiksu, videa či animace. Zapojit se mohou jednotlivci i žákovské kolektivy. Všichni výherci získají knižní ceny. Konečný termín pro přijímání soutěžních příspěvků je 1. října 2024. Realizace soutěže je podpořena v rámci dotační výzvy MZV ČR: “Projekty zaměřené na spolupráci s krajanskými komunitami v zahraničí pro rok 2024”.

 

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
16.07.2024