NOVÝ BOR: Tvorbu olomouckého výtvarníka a sochaře Jana Naše mohou návštěvníci zhlédnout od 18. ledna denně v novoborském kině. Jeho monumentální šestimetrová plastika se například vyjímá v Krkonošském národním parku. Další jeho plastiky můžete obdivovat i v Holandsku, Praze či Olomouci. V kině budou k vidění jeho menší objekty a šperky. Šestnáct dřevěných andělů vyrobených z jabloňových letorostů se bude vznášet u stropu ve foyer kina. Úvodní slovo pronese významný dokumentární fotograf prof. Mgr. Jindřich Štreit, Dr.h.c.
Největším zájmem Jana Naše bylo dřevo. Vybral si jej proto, že je to živá hmota. Souzněl s ním. Miloval tvoření, objevování tvarů. Věnoval se dřevěnému šperku a malým plastikám, kterým říkal hmatky. Těch vytvořil velké množství. Byly to vlastně malé plastiky. Mnohé měly i kinetickou funkci. Nic nesmělo přebývat, aby nás nerozptylovalo, abychom si mohli vychutnat jeho tvar a soustředit se na meditaci.
Vernisáž výstavy se uskuteční ve středu 18. ledna v 18 hodin. Úvodní slovo pronese významný dokumentární fotograf prof. Mgr. Jindřich Štreit, Dr.h.c., hudbou výstavu doprovodí Miloš Vacík, kapelník ze skupiny Tam Tam Batucada, zakladatel Slunečního orchestru, Šum svistu a první školy samby v České republice. Vernisáž bude doplněna projekcí fotografií.
Jan Naš žil a tvořil v Hněvotíně v Olomouckém kraji. Od roku 1975 se účastnil pravidelně sochařských sympozií (Vrchlabí, Olomouci, Prostějově, Brně). Vystavoval samostatně i kolektivně (Švýcarsko, Rakousko, Bratislava, Praha, Olomouc). Je zastoupen v soukromých sbírkách po celé Evropě i v USA.
Vystudoval zahradnickou školu a školu pro rehabilitaci. Byl zaměstnán na Floře Olomouc, kde se staral o tropické skleníky. Působil na Psychiatrické léčebně ve Šternberku a v Protidrogovém centru v Olomouci. Cestoval za přáteli do Švýcarska, ale hlavně do Indie, kde se pohyboval v jogínské společnosti. Nabyté zkušenosti potom praktikoval na kurzech, které vedl v Olomouci. „Jan miloval přírodu. Učil nás být v souladu s přírodou a zároveň s lidmi. Celoživotní družkou byla pro něho Libunka, která má výtvarné vzdělání na Palackého univerzitě. Věnovala se malbě a grafice. Byla mu oporou a rádkyní,“ doplňuje Jindřich Štreit.
Výstavu je k vidění denně v městském kině v Novém Boru do 31. března 2023. Více na www.kinonb.cz/vystavy
HMATKY: jsou drobné dřevěné plastiky do ruky a do kapsy. V dlani vytvářejí příjemný hmatový vjem, uvolňují psychické napětí a provádějí přirozenou akupresuru drah zakončených v dlani a v prstech. Výběr se provádí podle tvaru a velikosti a tvaru ruky a podle osobního temperamentu.
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.