ČR: Skladatel a textař Martin Chobot se po ukončení svého působení v kapele Ewy Farné vrácí zpět na hudební scénu debutovou sólovou deskou Pootevřené dveře, na kterou již upozornil stejnojmenným singlem. Současně vydává druhý videoklip k písni To všechno z lásky, který ztvárnil vyhledávaný režisér Ondřej Urbanec. Sólové album čerpá z osobních životních příběhů a je jakousi formou terapie. Hudební produkce se ujal talentovaný muzikant Matěj Belko. Album vychází 25. listopadu a je k dispozici na všech streamovacích platformách.
Velmi intimní deska obsahuje celkem devět skladeb. „Písničky vznikaly samovolně. Většinou, když jsem trávil čas se svým malým synem, který chtěl, abych hrál na kytaru. Art’ovo narození ve mně probudilo mimo jiné i nevyřešená témata z minulosti, které jsem si potřeboval zpracovat. Tvoření textů a hudby je pro mě přirozená cesta, a tak jsem se začal z těch pocitů vypisovat. Často jsem u psaní myslel na konkrétní lidi, kteří mě buď k té písničce inspirovali, nebo na ty, kterým bych ji chtěl pustit,“ popisuje Martin Chobot.
Místy melancholická a temná témata Martin zpracovává s lehkostí a přináší na ně pozitivní pohled plný naděje. „Šťastné konce v písních je to, čemu chci věřit i já sám,“ dodává. O hudební produkci se postaral multiinstrumentalista a producent Matěj Belko, který zároveň nahrál basovou kytaru i klávesy, bicí natočil Roman Vícha, smyčce Šimon Marek a se svými vokály pomohla Ewa Farna, která se velkou měrou podílela na tom, že album spatřilo světlo domácí scény.
Společně s albem vypouští Martin Chobot další videoklip, tentokrát k písni To všechno z lásky, která je jednou z nejosobnějších z celého alba. „K napsání mě inspiroval stejnojmenný dokument o domácím násilí, který vyšel v roce 2003. Měl jsem v té době od rodiny zakázáno se na něj podívat, protože v něm figurovala moje máma, která ve stejném roce zemřela. Teprve nedávno jsem se na něj podíval a vzápětí písničku napsal. Ve slokách jsem částečně citoval, co v dokumentu od žen zaznělo a refrén pak ukazuje pohled dítěte, které hádky vidělo, nebo slyšelo ze svého pokoje a nemohlo s tím nic dělat,“ komentuje vznik Martin.
Vizuální podobu ztvárnili herečka Pavla Dostálová a herec Karel Zima. Klip vznikl pod režisérským dohledem Ondřeje Urbance, který stojí za prvním videem Pootevřené dveře a celou řadou oceňovaných videoklipů pro kapely Mirai, Tatabojs, Lake Malawi, Kapitána Dema a další.
klip: https://youtu.be/_QBG5o5Qekg
Novou desku je možné najít na všech streamovacích platformách, kanále YouTube a webových stránkách www.martinchobot.cz, kde je možné se také přihlásit k odběru novinek. Na sociálních sítích typu Instagram či Facebook však Martin není k nalezení. „Před pár lety jsem dospěl k názoru, že sociální sítě nejsou nic pro mě. Chápu, že dělat v dnešní době hudbu a n emít sociální sítě je trochu nesmysl, ale rozhodl jsem se to tak nechat a být spíše autentický a věrný svému přesvědčení. Zvu proto lidi ke kontaktu se mnou skrze mojí hudbu a třeba na osobní setkání na nějakém vystoupení,“ uzavírá Martin.
Martin Chobot
Skladatel, textař a zpěvák Martin Chobot se na hudební scéně pohybuje od dob svých studií na Konzervatoři Jaroslava Ježka, kde studoval obor elektrická kytara. Působil v kapele Ewy Farné a spolu s Filipem Sázavským (synem Víta Sázavského) založili kapelu eFeM, později Málem Králem. Společně s Filipem se autorsky podíleli také na několika Ewy písničkách (Leporelo, Na ostří nože, Vánoce na míru a dalších). Po dvanácti letech z kapely Ewy Farné odešel a začal kromě svých nehudebních aktivit pracovat na svých autorských písních.
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.