KRÁLOVÉHRADEKÝC KRAJ- ČR - ZAHRANIČÍ: V prvním prosincovém týdnu se v jeruzalémském Train Theatre představí královéhradecké Divadlo Drak s maňáskovou inscenací Šípková Růženka. Hra, která v minulosti získala významná zahraniční ocenění, se nyní zásluhou Českého domu Jeruzalém a Českého centra Tel Aviv dostává do vyhledávaného divadla v Izraeli coby jedna z nejvýznamnějších akcí, jíž izraelské České centrum zakončuje předsednictví v Radě EU. Představení se odehraje hned ve dvou reprízách. Spolu s Českým centrem Tel Aviv a Českým domem Jeruzalém se na realizaci události podílejí další partneři: Ministerstvo kultury České republiky, Královéhradecký kraj, Statutární město Hradec Králové a společnost Smartwings.
3. prosince 2022 vystoupí Divadlo Drak v jeruzalémském Train Theatre, kde uvede ve dvou reprízách oceňovanou maňáskovou grotesku Tomáše Jarkovského a Jakuba Vašíčka Šípková Růženka. Představení v této míře a rozsahu bylo možné realizovat díky Českému centru Tel Aviv a jeho řediteli, který tuto událost inicioval již na přelomu let 2020 a 2021, ale kvůli pandemii výjezd divadla nebylo možno uskutečnit. Děje se tedy až v letošním roce, kdy Česká republika předsedá Radě EU, přičemž právě tato divadelní událost je právem řazena mezi nejvýznamnější akce, které centrum v rámci předsednictví organizuje.
„Vystoupení Divadla Drak v Jeruzalémě je skvělou příležitostí představit izraelskému publiku to nejlepší z české loutkářské tradice, která patří ke světové špičce. A symbolicky bude tato inscenace patřit k nejvýznamnějším akcím, kterými v Izraeli zakončíme české předsednictví EU. Jsem rád, že tak pokračuje skvělá spolupráce Českých center s kraji ČR, v tomto konkrétním případě s Královehradeckým krajem, se kterým jsme např. uspořádali výstavu o rodném kraji Františka Kupky a nejnověji připravili i výstavu fotografií o židovských památkách Východních Čech otevřenou 23. listopadu 2022. A za to patří velký dík celému vedení kraje v čele s hejtmanem Martinem Červíčkem,“ uvedl k celému projektu a vystoupení Divadla Drak Robert Mikoláš, ředitel Českého centra Tel Aviv.
Obě reprízy inscenace Šípková Růženka proběhnou na půdě jeruzalémského loutkového divadla pro děti The Train Theatre, které je v izraelském kontextu výjimečnou institucí
a lídrem v oboru divadla pro děti. The Train Theatre je také pravidelným pořadatelem Mezinárodního loutkového festivalu, který každoročně přináší divákům to nejlepší
z izraelského a zahraničního loutkového divadla a obohacuje dialog mezi izraelskými a zahraničními umělci s cílem podpořit a rozvíjet loutkářské umění v Izraeli i v zahraničí.
Šípková Růženka Divadla Drak si od své premiéry v září 2020 získala nejenom srdce dětského publika, ale i přízeň odborné veřejnosti jak u nás, tak v zahraničí. Divadlo Drak se v Izraeli představí jako divadelní scéna, která je nositelem českých a zejména pak východočeských loutkářských tradic, které ve své autorské tvorbě dále rozvíjí, přičemž vychází z principu originální autorské tvorby pro děti a dospělé založené na neotřelé imaginaci a nápaditosti.
„Loutkářství má ve východních Čechách dlouholetou tradici a právem je od roku 2016 zapsáno do Reprezentativního seznamu nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO. Jsem potěšena, že maňásková inscenace Šípková Růženka se díky výjezdu Divadla Drak do Izraele rozšíří daleko za naše hranice a Královéhradecký kraj je hrdým podporovatelem šíření této východočeské tradice. Loutky nás dospělé propojují s dětstvím a otevírají svět fantazie, který je nezbytný pro děti i dospělé,“ řekla náměstkyně hejtmana odpovědná za oblast kultury a cestovního ruchu Martina Berdychová.
Autorská inscenace Jakuba Vašíčka a Tomáše Jarkovského Šípková Růženka vychází z jedné z nejstarších lidových pohádek, která přešla z ústního podání do literatury. Známý lyrický příběh královské dcery, kterou stihne osudově symbolická kletba, inscenují autoři jako „steampunkovou maňáskovou grotesku“ a toto jejich pojetí dává, kromě jiného, naplno vyniknout přesné loutkářské práci členů uměleckého souboru královéhradeckého divadla, a je tak skvělou ukázkou české loutkářské školy.
Hravá a mnohovrstevnatá inscenace Divadla Drak se může pochlubit hned několika mezinárodními oceněními, např. cenou za Nejlepší režii pro Jakuba Vašíčka na 19. ročníku Mezinárodního festivalu divadla pro děti Banja Luka 2020 v Bosně a Hercegovině nebo Grand Prix na 28th Children’s Theater Festival v srbské Subotici.
Herec Jan Popela, který v inscenaci ztvárňuje postavu Zlé sudičky, byl za svůj „precizní herecký výkon a cit pro gag a jeho načasování“, nominován na prestižní divadelní Cenu Thálie. Tuto nominaci přiřadil k předchozím oceněním ze zahraničních festivalů v Chorvatsku a Srbsku.
Výjezd Divadla Drak do Izraele je realizován s podporou Královéhradeckého kraje, Ministerstva kultury ČR, Statutárního města Hradec Králové a Českých center.
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.