čtvrtek
2. května 2024
svátek slaví Zikmund
Výstava Převaděč spojitosti
© Zdroj: http://karpuchina.gallery/en



Digitální umění a rozšířená realita přímo v prostorech metra. Nová galerie KG Gate zve na výstavu Převaděč spojitosti

PRAHA: Nový detašovaný výstavní prostor Karpuchina Gallery, KG Gate, je první pražskou galerií se zaměřením výlučně na prezentaci digitálního umění ve veřejném prostoru. Unikátní prostor ve vestibulu metra Můstek uprostřed Václavského náměstí se představuje výstavou Převaděč spojitosti, pro kterou spojila síly čtveřice umělců. Výstava potrvá do 31. prosince 2022.

od 07.11.2022 do 31.12.2022
Autor článku: 
Jaroslav Totušek

O prostoru

S rozvojem moderních technologií došlo k velkému převratu v chápání umění. Současné umění se vymaňuje z fyzických bariér. Stává se pohlcující, interaktivní, pohyblivé a přenosné. Obsahuje zcela nové možnosti prezentace i prodeje. Karpuchina Gallery proto spouští nový detašovaný výstavní prostor. KG Gate je první pražskou galerií zaměřenou výlučně na prezentaci digitálního umění, a to navíc přímo ve veřejném prostoru. Galerie si svým specifickým kurátorským přístupem klade za cíl vytvořit unikátní koncept postupného přemístění diváka do virtuálního světa tím, že mu představí možnosti přechodů mezi klasickým a digitálním uměním, virtuálním prostředím. „KG Gate tím chce přispět k lepšímu pochopení nových možností tohoto rozmanitého světa v oblasti umění, a to právě v době, kdy se obě reality střetávají,“ vysvětluje vznik prostoru galeristka Alexandra Karpuchina.

Galerie KG Gate se nachází ve vestibulu metra Můstek uprostřed Václavského náměstí, na křižovatce podzemních frekventovaných koridorů. Dvojité prosklené stěny nabízí plnou viditelnost do prostoru galerie, takže výstavy budou k vidění 24 hodin, 7 dní v týdnu. Osobní návštěva a bližší prozkoumání vystavených objektů jsou možné po domluvě. Prostory galerii zapůjčil Dopravní podnik hl. m. Prahy.

 

O výstavě Převaděč spojitosti

První výstava s názvem Převaděč spojitosti (*Continuum Transfunctioner) se věnuje přechodu neboli transmisi. „Na příkladu několika prací čtyř současných umělců představujeme možnosti vykročení do virtuálního prostoru, či naopak návrat do reality. Porovnáváme výtvarné postupy v nových technologiích s těmi, které vytvořila umělá inteligence,“ popisuje výstavu kurátorka Lucie Pangrácová.

Radka Bodzewicz (1991) balancuje na neviditelném rozhraní fyzické a virtuální malby.  Nazývá svou tvorbu figurální abstrakcí, v níž zachycuje světy, abstraktní i reálné krajiny, které vybízejí z dálky pozorovatelného ornamentu přiblížit se a sledovat detailní mikrosvěty, které ale opravdu žijí i v rozšířené realitě obrazovek telefonů. 

V obrazech a objektech Juliuse Reichela (1981), miláčka digitální generace, se mimo jiné odráží i dlouhodobá snaha o polapení fyzické přítomnosti internetových kultur, informačních toků a digitalizovaných měn v globální ekonomice. Jeho dílo Manual Network je ručně vyhotovenou sítí, která odkazuje k provázkovému písmu. Kromě fyzického díla ale návštěvníci uvidí i jeho projekci v podobě 3D skenu.

Alexandr Martsynyuk (1993) začal pracovat s 3D grafikou již na střední škole. Zpracovává étosy digitální kultury v technologii i v tématech. „Jemné, polymerové struktury jeho soch odkazují k člověku, k jeho fyzikální podstatě, k jeho křehké a zranitelné tělesnosti. Alexandrovy digitální, futuristické 3D skelety se stávají po vytvoření informačním zdrojem realizace strojového, technologicky náročného tisku objektů,“ dodává Pangrácová.   

Všechno je možné a nic není zřejmé. To by se dalo konstatovat o digitální estetice, technologiích, ale i italském autorovi s pseudonymem Olia Světlanova. Anonymní umělec převzal svou přezdívku před pěti lety, kdy začala jeho snaha vystoupit z role autora a později se znovuobjevit prostřednictvím nahodilé práce umělé inteligence. S tou začal spolupracovat, když mu přestal fungovat počítač a jediným možným způsobem, jak vytvářet obrazy, byla kooperace s umělou inteligencí prostřednictvím serveru Midjourney a Google Colab. Vznikly při tom fantaskní obrazy, které jsou futuristické, ale přitom důvěrně známé.

 

Převaděč spojitosti

KG Gate, Metro můstek, Václavské náměstí, Praha 1

Radka Bodzewicz, Alexandr Martsynyuk, Julius Reichel, Olia Světlanova

Výstava potrvá 7. 11. 2022 - 31. 12. 2022

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: 30. dubna bude Karlovo náměstí patřit jazzu i dalším hudebním žánrům. Pod taktovkou festivalu Mladí ladí jazz proběhne na největším náměstí v Praze velkolepá oslava Mezinárodního dne jazzu. Na zdarma přístupném Open airu vystoupí berlínští Jazzanova, belgická free jazzová formace Don Kapot nebo německá fusion kapela Searching for Home. Festivalovým highlightem bude vystoupení legendární skupiny Prago Union s frontmanem Katem doplněné o dechovou sekci v podobě čtveřice Krotitelé Dechů.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Krátký animovaný film "Plevel" byl vybrán do oficiálního programu La Cinef na Festivalu v Cannes. Tato absolventská práce, kterou režírovala Pola Kazak a produkovaly MAUR film a Filmová akademie Miroslava Ondříčka v Písku, slibuje divákům silný vizuálně podmanivý příběh.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
02.05.2024

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

POLICE NAD METUJÍ: Mladý a dynamický symfonický orchestr Police Symphony Orchestra ve svém čtrnáctém roce existence sestoupí na okamžik z hudebních pódií na filmová plátna. Dokumentární film s názvem Velký finále mapuje tři roky života mladých lidí amatérského orchestru, jejich radosti i strasti, úspěchy i vyčerpání, ale hlavně odhodlání jít si za svými sny. Ty si nadále plní také v roce 2024, během kterého se postaví na stage festivalu Rock for People nebo pódium českého hudebního chrámu, pražského Rudolfina. Události pod taktovkou nadšenců z Police nad Metují slibují zážitky, dojetí, skvělou hudbu a energii.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024