ČR-ZAHRANIČÍ: Hravý animovaný film pro děti od 3 let Kvík vstupuje díky Asociaci českých filmových klubů 10. listopadu do kin. Dojemný, dramatický i vtipný příběh o přátelství holčičky a prasátka vznikl v nizozemské produkci technikou stop-motion animace a premiéru měl na letošním MFF v Berlíně. Film se promítá s českým dabingem. Slavnostní premiéra filmu se bude konat 12. listopadu v pražském Biu Oko v rámci festivalu Malé oči.
Hrdinkou filmu je devítiletá Babs, kterou o prázdninách čekají hned dvě báječné věci. Nejdříve zjistí, že ten starý pán, který se znenadání objevil u nich doma, je její dědeček. A hlavně – děda Tuitjes jí dá k narozeninám roztomilé malé prasátko. Jenomže Kvík je přeci jenom čuník a Babs si ho může nechat jen pod podmínkou, že absolvuje výcvik s dalšími domácími mazlíčky. Vycvičit Kvíka není vůbec snadné, ale Babs je šťastná a prožívá s dědou a svým malým růžovým kamarádem báječné léto… dokud děda nezmizí i s Kvíkem. A dokud se v dědově kufru nenajde přístroj na výrobu klobás. Má s tím snad něco společného blížící se soutěž o nejlepší klobásu?
Stop-motion animace
Stop-motion je technika animace, při níž je animovaný objekt mezi jednotlivými snímky ručně upravován a posouván o maličké úseky tak, aby po následném spojení vyvolala animace během projekce dojem spojitosti. Výhodou této techniky je možnost animovat prakticky cokoliv. Nevýhodou pak je její velká časová náročnost (například britský celovečerní animovaný film Wallace & Gromit: Prokletí králíkodlaka se točil celých 5 let). Mezi české tvůrce využívající ve svých dílech stop-motion animaci patřily legendy jako Jiří Trnka, Hermína Týrlová, Karel Zeman, Jan Švankmajer či Jiří Barta.
„Mascha Halberstadová vyšvihla stop-motion zázrak, který bude bavit děti (hlavní „prasátková“ linie) i dospělé (černý humor). A pak je tu takřka freudovská fixace na exkrementy, která bude bavit úplně všechny… Inteligentního rodinného obsahu je v českých kinech zatracené málo a našim cílem je, aby Kvík s elegancí sobě vlastní splatil tento dluh…,“ říká Jan Jílek, programový ředitel AČFK.
Ohlasy z médií
„Rozkošný, originální animovaný film o dívce a jejím prasátku, inspirovaný poetikou Roalda Dahla“ (SlashFilm)
„I když je Kvík určený dětem, ve filmu je spousta věcí, které si užijí i dospělí. Například prasečí hovínka, kterých je ve filmu opravdu dost a hrají ústřední roli i v několika vrcholných scénách filmu…“ (The Hollywood Reporter)
Původní název: Knor / Země: Nizozemsko / 72 minut / Režie: Mascha Halberstadová / Scénář:
Fiona van Heemstraová / Kamera: Peter Mansfelt / Hudba: Rutger Reinders / Hrají: / V českém znění účinkují – Petra Šimberová (Babs), Zdeněk Junák (děda Tuitjes), Jiří Daniel (Tijn), Jana Musilová (maminka), Martin Sláma (tatínek), Aranka Lapešová (teta Christine)
Důležité odkazy
Oficiální trailer s českým dabingem:
Kvík (2022) - cz trailer - YouTube
Více info o filmu, foto, press-kit a plakát ke stažení:
Oficiální stránky Asociace českých filmových klubů: www.acfk.cz
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.