JABLONEC NAD NISOU: Jen několik hudebních klubů v Česku se může pochlubit podobně dlouhou historií. V prosinci 1996 proběhla první akce tehdy zřízeného společenství – Klubu Na Rampě v prostoru někdejšího pavilonu A jabloneckého Výstaviště. Letošní sezona je tedy již č. 26, oslavy čtvrtstoletí klub posunul o rok z důvodu covidové epidemie a omezení kulturních aktivit v loňském roce.
Hlavní postavou zrodu Rampy na sklonku roku1996 byl Roman Rákosník, podporovaný řadou místních přátel, a Rampa se brzy stala kultovním místem milovníků dobré kultury všech generací. Po jeho odchodu v roce 2001 se provozu ujímají nejvěrnějšínávštěvníci klubu sdružení ve spolku Jablonecká kulturní obec (JabKO). Rampa během prvních 10 let existence prožila krásné časy, ale i sezóny, kdy přežívala pouze díky nadšení jednotlivců.
Koncem roku 2005 byla zahájena rekonstrukce pavilonu A, navazující na přestavbu celého Výstaviště, ze kterého se stalo dnešní Eurocentrum. Provoz klubu musel být přerušen, JabKO v zájmu udržení kontinuity pokračovalo pod hlavičkou „Rampa v exilu“v produkci omezeného programu v náhradních prostorách po celém Jablonci.
V roce 2006 ve výběrovém řízení na nového provozovatele klubu byla vybrána jablonecká firma SUNDISKrodiny Bauerových, která se na chodu klubu podílela již řadu let - jako návštěvníci i členové spolku JabKO. Milena Bauerová se vedle předsednictví v JabKO stala dramaturgyní a šéfovou klubu. Rekonstruovaný prostor byl otevřen v říjnu 2006, na výzdobě interiéru se podílela řada mladých jabloneckých umělců.
Klub Na Rampě patří pro svůj pestrý program, kvalitní zvuk či atmosféru setkávání více generací mezi několik muzikanty i návštěvníky hodně ceněných klubů v celé republice.
Slouží jako zázemí pro koncerty regionálních umělců, stovky místních muzikantů i pozdějších profíků prošly na Rampě deseti ročníky soutěže Stárplej. Přednášejí tu sportovci, cestovatelé, osobnosti nejenom našeho kraje, hrají divadla malých forem, probíhají regionální kola folkových soutěží, workshopy a další, stále trvá nejstarší projekt klubu - Horečka sobotní noci Petra Vobořila. Rádi se sem vracejí celorepublikově známé kapely a muzikanti.
Na tvorbě programu Rampyse podílejí i Luděk Hlásek, Martin Bauer mladší a starší, díkynim sem našly cestu i kapely a osobnosti světové, například Joe Bonamassa, Walter Trout, Cliff Moore, Layla Zoe, basák Rolling Stones Deryl Jones i další spoluhráči světových hvězd se svými menšími projekty, kanadští Death South, ruská Otava Yë, v letošním roce třeba Martin Barre z Jethro Tull, nesčetné množství angloamerických bluesrockových skupin i kapely z Latinské Ameriky. Oceněním klubu je mnohaleté členství jeho dramaturgyně v Akademii populární hudby, která nominuje hudební Ceny Anděl.
Pestrý program je umožněn i díky finanční podpoře města Jablonec n. N. a společností Sundisk a Premedis.
Letošní sezóna odstartovala nabitým programem od poloviny září. Vrcholem oslav bude víkend 4.- 6. listopadu. V páteks Rampou slaví stejně stará kapela Wohnout, v sobotu od 18 hodin proběhne galavečer oslav. V programu vystoupí několik jabloneckých sestav všech generací, například Ornament, HlaDoKop, DDB, Funky Beasts a Maršál Bazén, který doprovodí i další pozvané hosty – mezi nimi Matěj Ptaszek ( excelentní bluesman, hráč na foukací harmoniku), Pospy (The Scoffers, Nandey), Týna Hádková (Big O Band), Jan Verl a Andy Letham (Blues Doctors) a další. Vystoupí KÚD Liberec se speciálním krátkým představením, celý večer moderují Martin Kadlec a Pája Žďánská z téhož divadla. Instalována bude výstava programů, fotek, poběží i promítání a obrázky z rampovské historie. V neděli odpoledne zabubnují Rampě do dalších let dětští účastníci bubenických dílniček.
Rampa zve všechny Jablonečáky i další návštěvníky na svůj tradičně pestrý program jubilejní sezóny i listopadový galavečer. Listopadový program přiložen.
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.