BROUMOV: Jedna z prvních společných diskusí prezidentských kandidátů bude součástí programu konference 9. Broumovské diskuse. Ta se uskuteční 2.–5. listopadu 2022 v broumovském klášteře a jejím tématem bude Solidarita a sounáležitost. Konference je přístupná veřejnosti. Svou účast na konferenci již přislíbili Pavel Fischer, Danuše Nerudová a Petr Pavel. S dalšími relevantními kandidáty jednáme. Hosté budou společně diskutovat o solidaritě a sounáležitosti a dalších aktuálních otázkách na 3. diskusním panelu, který se bude konat v pátek 4. listopadu od 10 do 12:30 v sále Dřevník v broumovském klášteře. Během diskuse zazní mimo jiné i tyto otázky: Jak mohou politici přispět k pocitu sounáležitosti? Jakou roli hraje prezident v otázce solidarity a sounáležitosti? Patří solidarita do politiky?
„Téma solidarity a sounáležitosti je velmi aktuální, a navíc se zvláště dnes týká mnoha sfér fungování politiky a společnosti. Ať už jde o mezinárodní vztahy a zahraniční politiku, nebo otázky sociální či rozpočtové,“ říká Hana Valentová, výkonná ředitelka konference. „Jak je na naší konferenci zvykem, chceme témata probrat do hloubky, a proto u nás diskusní panely běžně trvají 2,5 hodiny. Usilujeme o kvalitní demokratickou diskusi založenou na věcnosti, trpělivosti, poctivosti, otevřenosti a zdvořilosti. A právě takovou debatou, v níž se nespěchá a je čas na snahu o porozumění, chceme přispět společnosti,“ dodává.
Panel bude moderovat novinářka Veronika Sedláčková. Vstupné na panel je 200 Kč, vstupenky je možné koupit online na webu konference www.broumovskediskuse.cz.
Setkání prezidentských kandidátů není pro konferenci novinkou. Již v roce 2017 se v Broumově na své vůbec první společné prezidentské debatě setkali tehdejší prezidentští kandidáti Jiří Drahoš, Pavel Fischer, Marek Hilšer, Michal Horáček a Vratislav Kulhánek, kteří společně diskutovali o Vizi vzdělanosti.
Dalšími hosty 9. Broumovských diskusí budou: Daniel Kroupa (politolog, pedagog), Mikuláš Kroupa (zakladatel a ředitel organizace Post Bellum), Karin Lednická (spisovatelka), Klára Šimáčková Laurenčíková (zmocněnkyně vlády pro lidská práva), Pavel Pola (rektor, kostel Pražského Jezulátka), Eugenie Číhalová (členka Rady vlády pro národnostní menšiny), Vojtěch Boháč (novinář), Jan Barta (investor, filantrop), Antonín Kokeš (podnikatel, filantrop) nebo Martin Vohánka (podnikatel, filantrop). Další jména jsou v jednání.
Vzdělávací a kulturní centrum Broumov pořádá Broumovské diskuse ve spolupráci s neziskovou organizací Agentura pro rozvoj Broumovska od roku 2014. Předchozí ročníky se zamýšlely nad tématy Demokratická diskuse, Mír, Evropská identita, Vize vzdělanosti, Hrdinství a odvaha, Důvěra a porozumění, Hodnoty a společnost.
Statutárním partnerem konference je město Broumov. Hlavními partnery jsou Královéhradecký kraj, Jan Barta, Hobra – Školník, US Embassy, Raiffeisen Leasing, a Coca-Cola HBC Česko a Slovensko. Partnery jsou Podnikatelský klub Broumovska, Nadace OSF, Z - TRADE, Edumed, Konrad-Adenauer-Stiftung, SaarGummi, Martina Rosová, Centrum Walzel a Pixman. Hlavními mediálními partnery jsou Deník N a ČRo Plus, mediálními partnery jsou ČRo HK, Katolický týdeník, Naše.broumovsko.cz a Místní kultura. Regionálními partnery jsou Strategická rada regionu Broumovsko, Benediktinské opatství sv. Václava, Maiwaldova akademie a Agentura pro rozvoj Broumovska.
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.