ZAHRANIČÍ: Pobočka Národní galerie v Sofii Arsenal – Muzeum současného umění ve spolupráci s Českým centrem Sofie, Velvyslanectvím ČR v Sofii a Galerií moderního umění v Hradci Králové dne 20. října v 18 hodin zahájí samostatnou výstavu Lenky Klodové s názvem Z černého stínu, která potrvá do 4. prosince 2022. Výstava se koná v rámci kulturního programu k Předsednictví ČR v Radě EU. Hlavním tématem výstavy jsou především genderové a kulturní stereotypy.
Samostatná výstava Lenky Klodové Z černého stínu představuje soubor prací spojující performativní a sochařské přístupy, které umělkyně svébytně rozvíjí od 90. let. Jelikož Česká republika v současnosti opět předsedá Radě Evropské unie, vévodí výstavě instalace David černý (2009–2022), která je autorčinou reakcí na plastiku Entropa českého sochaře téhož jména, jež byla v roce 2009 u příležitosti prvního českého předsednictví vystavena v atriu budovy Justus Lipsius v Bruselu. Vyobrazení Bulharska v Entropě mohutně rezonovalo mediální a politickou sférou. Kontroverzní instalace měla nakonec negativní mediální dopad, vyvolala sérii omluv českých politiků i samotného autora. V letošním roce Česká republika po 13 letech opět předsedá Radě Evropské unie, a proto se nabízí, abychom tento moment v rámci výstavy symbolicky využili a zmiňované politikum jejím prostřednictvím uvedli do nového přívětivějšího a smysluplnějšího kontextu. „David černý Lenky Klodové je parafráze slavného Michelangelova Davida vyřezaná z polystyrenu, kterou autorka postupně natírá černou barvou. Samotný proces vzniku, především performativně pojaté natírání, je stejně důležitý jako výsledné dílo,“ vysvětluje kurátorka výstavy Vjera Borozan a dodává: „Pro návštěvníky, kteří tuto performance nestihnou, ve výstavě představujeme sérii fotografií, na nichž můžeme sledovat Klodovou, jak na bílý povrch sochy štětcem nejprve nanáší ochlupení, vlasy a vousy, poté Davida tetuje a postupně ho obléká tak, aby přes společenský oděv dospěl až k černému monochromu.“ Performance s kulturními mýty a stereotypy přímo, tvořivě a citlivě pracuje. Ukazuje jejich podstatu a vede nás k tomu, abychom si uvědomovali mechanizmy jejich fungování. Celá instalace naráží na konkrétní politikum a na konkrétní uměleckou strategii založenou na příliš prvoplánovým gestem umělce. Výše popsaná socha Davida černého, která bude dotvořena během performance v prostorách Muzea současného umění v Sofii, představuje centrální dílo samotné výstavy.
S tímto dílem úzce souvisí i další vystavená autorčina práce Geomuži (2012), která prostřednictvím sochařského přístupu zviditelňuje rozpor mezi tvarem jednotlivých figur a jejich stínem. Zároveň se tak metaforicky vyjadřuje k tělesným stereotypům a společenskému postavení mužů i žen. Performativní a sochařský přístup charakterizuje i třetí instalaci Torza (2021), kombinující odlitky těl autorčiny ženské rodové linie se záznamy jejích performancí. Lenka Klodová (*1969) vystudovala Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze v sochařském ateliéru Kurta Gebauera. Ve svých dílech pracuje v prvním plánu s humorem, který je současně dvojznačný a prozíravý vůči tématům, jež autorka rozvíjí posledních 30 let a k nimž patří například mateřství, tělesnost, mezilidské vztahy, stereotypy nebo sexualita. Organizuje Festival nahých forem. Od roku 2010 působí jako vedoucí Ateliéru tělového designu na Fakultě výtvarných umění VUT v Brně.
Více informací o projektu: https://sofia.czechcentres.cz/program/vystava-lenky-klodove-z-cerneho-stinu>
Datum: 20. 10. – 4. 12. 2022
Kde: Arsenal – Muzeum současného umění, pobočka Národní galerie v Sofii
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.