čtvrtek
2. května 2024
svátek slaví Zikmund
Váza Peace
© Archiv, Moser



Váza Peace: Symbol míru ze sklárny Moser

ČR-KARLOVARSKÝ KRAJ: Naléhavost aktivní snahy o mír a o jeho udržování byla před více než čtyřiceti lety formulována oficiální deklarací OSN. Od té doby lidstvo slaví pravidelně 21. září Světový den míru zdůrazňující význam života bez válek. V reakci na aktuální situaci, kdy si křehkost míru uvědomujeme ještě mnohem intenzivněji, společnost Moser obnovila výrobu vázy Peace významného českého výtvarníka Jiřího Šuhájka.

Autor článku: 
ČTK

Váza Peace byla poprvé vyrobena před dvaceti lety u příležitosti výročí založení karlovarské sklárny. Inspiraci k jejímu vytvoření autor hledal v osudových chvílích lidstva, které zhmotnil do tvaru pomyslně se otevírajícímu celému světu. Nadčasový křišťálový objekt byl nyní uveden na trh v nové barevné variantě a v limitované edici 165 kusů symbolizující 165 let existence společnosti Moser.

PEACE: ručně broušená, dvacet pět centimetrů vysoká váza v barvě berylu podjímaného bílým opálem.

O autorovi

Jiří Šuhájek působil ve sklárně Moser v letech 1972–1978 jako kmenový výtvarník a poté pro sklárnu vytvořil několik výjimečných autorských kolekcí. Za svou tvorbu dostal řadu zahraničních, ale i tuzemských ocenění. Jeho díla jsou zastoupena ve sbírkách předních světových muzeí a galerií, mimo jiné v Corning Museum of Glass v New Yorku nebo v londýnském Victoria and Albert Museu.

O technice / brus

Brus je klíčovou technikou zušlechťování skla, která vyžaduje hodiny precizní trpělivé práce. Je ukázkou náročnosti ruční výroby, respektive mistrovství zkušených sklářů. Sklo se brousí pomocí brusiv (drsných zrnitých materiálů) a brusných kotoučů, kterými je postupně odebírána skleněná hmota. Při tvarování skleněného objektu počáteční intenzivní hrubé broušení následuje jemnější brus, vyhlazující broušenou plochu. K závěrečné úpravě slouží leštění, které broušeným plochám vrací zpět jejich lesk a průsvit. Vzniklé hrany pak mohou být ostré i oblé, vypouklé i asymetrické či kombinací uvedených. Pokud je do finálně vytvarovaného objektu vytvářen vzor, může být komplikovaný, pokrývat celou plochu výrobku nebo ho doplňovat jen rafinovaným detailem.

O značce Moser  

Již 165 let nesou výrobky karlovarské sklárny jméno svého zakladatele, rytce a obchodníka Ludwiga Mosera. Společnost MOSER, a.s., se sídlem v Karlových Varech pokračuje v jeho stopách a tradiční ruční výrobu dále rozvíjí. Její díla, která jsou vyráběna z kvalitního bezolovnatého křišťálu, směřují na český trh stejně jako na ten mezinárodní. Díky tomu dnes firma patří mezi přední české exportéry, a reprezentuje tak celosvětově umění českých sklářů. Moser je členem společenství Comité Colbert, které si klade za cíl udržet a rozvíjet tradiční rukodělnou výrobu luxusních výrobků. Více naleznete na www.moser.com. 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: 30. dubna bude Karlovo náměstí patřit jazzu i dalším hudebním žánrům. Pod taktovkou festivalu Mladí ladí jazz proběhne na největším náměstí v Praze velkolepá oslava Mezinárodního dne jazzu. Na zdarma přístupném Open airu vystoupí berlínští Jazzanova, belgická free jazzová formace Don Kapot nebo německá fusion kapela Searching for Home. Festivalovým highlightem bude vystoupení legendární skupiny Prago Union s frontmanem Katem doplněné o dechovou sekci v podobě čtveřice Krotitelé Dechů.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Krátký animovaný film "Plevel" byl vybrán do oficiálního programu La Cinef na Festivalu v Cannes. Tato absolventská práce, kterou režírovala Pola Kazak a produkovaly MAUR film a Filmová akademie Miroslava Ondříčka v Písku, slibuje divákům silný vizuálně podmanivý příběh.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
02.05.2024

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

POLICE NAD METUJÍ: Mladý a dynamický symfonický orchestr Police Symphony Orchestra ve svém čtrnáctém roce existence sestoupí na okamžik z hudebních pódií na filmová plátna. Dokumentární film s názvem Velký finále mapuje tři roky života mladých lidí amatérského orchestru, jejich radosti i strasti, úspěchy i vyčerpání, ale hlavně odhodlání jít si za svými sny. Ty si nadále plní také v roce 2024, během kterého se postaví na stage festivalu Rock for People nebo pódium českého hudebního chrámu, pražského Rudolfina. Události pod taktovkou nadšenců z Police nad Metují slibují zážitky, dojetí, skvělou hudbu a energii.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Soutěže a festivaly
Co se děje
29.04.2024