PRAHA: Landscape festival připravil na závěr letošního ročníku koncert dvou vynikajících kapel. V prostoru Nákladového nádraží Žižkov, kde má festival hlavní expozici, vystoupí 20. září od 19.00 hod. kultovní Midi Lidi a Letní kapela s Jaromírem Švejdíkem. Cílem Ladscape festivalu je upozorňovat na širší souvislosti architektury, krajiny, veřejného prostoru a umění. V letošním roce se konal s podtitulem Pražská nádraží ne/využitá a usídlil se tak mimo jiné na Nákladovém nádraží Žižkov, které prochází razantní proměnou a závěrečný koncert tak bude jednou z mála příležitostí navštívit jeho unikátní prostory v původním stavu.
Midi Lidi mají za sebou desítky koncertů nejen v ČR a na Slovensku, ale také v Polsku, Rusku, Anglii, Německu, Španělsku či Chorvatsku. V Čechách a na Slovensku jsou hvězdami velkých festivalů. Členové kapely jsou svojí další činností široce rozkročeni mezi nejrůznější umělecké obory a na české scéně jsou jednotlivě známí i jako filmoví tvůrci, herci, divadelníci, promotéři, vizuální umělci či grafici. Jsou autory hudby například k filmům Protektor, Český sen nebo sérii Blaník.
Letní kapela je nový projekt zpěváka a výtvarníka Jaromíra Švejdíka (Jaromír 99). Na rozdíl od předchozích projektů (Priessnitz, Umakart, Jaromír 99 & The Bombers, Kafka Band) nabízí více vokálů a méně kytarových sól, více návrat ke kořenům a míň trendů. „V naší tvorbě vycházíme z Jesenických specifik, jako je třeba různý původ jednotlivých muzikantů, tak typický pro Sudety. Takže na desce můžete slyšet řecké bouzouki, najazzlou trumpetu či slovenské nápěvy,“ říká letní kapelník.
Landcape festival se koná ve spolupráci s Festivalem m3 / Umění v prostoru a byl podpořen z programu Hlavního města Prahy Umění pro město. Více informací na www.landscape-festival.cz
Landscape festival vznikl před osmi lety s cílem představovat širší souvislosti architektury, krajiny, veřejného prostoru a umění. Jeho snahou je vytvořit mezioborový dialog nejen českých, ale také mezinárodních odborníků, umělců, politiků a široké veřejnosti. I proto nabízí sérii diskusí a přednášek. Pořadatelé letos pro festival vybrali čtyři lokality procházející kompletní urbanistickou a architektonickou transformací, každou v jiné městské části a v jiném stadiu přerodu. Čtyři pražské dopravní brownfieldy Smíchovské nádraží, okolí Florence, Palmovka a Nákladové nádraží Žižkov zaznamenávají čilý developerský i aktivistický ruch, ale hlavně se nacházejí ve všeobecném módu očekávání, zda budou příkladem kvalitního urbanistického rozvoje metropole, včetně osvícené integrace výtvarného umění do vznikajících nových veřejných prostor či zda se tu najde i dostatek dostupného bydlení a vznikne-li díky tomu i pestřejší sociální inkluze. Landscape festival si klade za cíl popsat současnou situaci prizmatem festivalové akupunktury a nabídnout návštěvníkům svůj pohled, ve spolupráci s majiteli pozemků či investory, urbanisty, architekty a umělci. A také samozřejmě i s politiky jak velké Prahy a městských částí, kam daná území spadají. Dodejme, že náročnému dialogu namnoze nenahrává ani postcovidový efekt, ani současná ekonomická situace.
Doprovodný program:
20. září 17.00
NÁKLADOVÉ NÁDRAŽÍ ŽIŽKOV 2022–2050
Nákladové nádraží Žižkov
debata o urbanistickém rozvoji širší lokality
Petr Hlaváček – náměstek primátora hl. města Prahy
Pavel Dobeš – místostarosta pro územní rozvoj MČ P3
Jaromír Hainc – ředitel Sekce rozvoje města IPR Praha
Leoš Anderle – generální ředitel Sekyra Group
Filip Tittl – Unit architekti
Anna Vinklárková – Arnika
20. září 19.00
ZÁVĚREČNÝ KONCERT – LETNÍ KAPELA, MIDI LIDI
Nákladové nádraží Žižkov
27. září 16.30
PROCHÁZKA S JOSEFEM VOMÁČKOU | Palmovka – dynamický vývoj a připomínky minulosti
Sraz: 16.30, stanice Libeňský most, tram č. 1, 6, 14, 25
Celý doprovodný program je pro návštěvníky zdarma, pouze vstup na konferenci je za registrační poplatek.
Pod záštitou
doc. Ing. arch. Petr Hlaváček, náměstek primátora hlavního města Prahy
Mgr. Pavel Dobeš, místostarosta Městská části Praha 3
Organizátoři
Galerie Jaroslava Fragnera & Architectura, z.s.
Ve spolupráci
IPR Praha, Festival m³ / Umění v prostoru, TANEC PRAHA festival, UNIJAZZ, Fakulta architektury ČVUT v Praze, Fakulta agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů ČZU v Praze, ART & DESIGN INSTITUT, Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity, Svaz zakládání a údržby zeleně, z.s., Národní filmový archiv, Pražská developerská společnost, příspěvková organizace, Prodesi/Domesi, TAROS NOVA a.s., Egoé life s.r.o., Zahradní Architektura Kurz s.r.o.
Za podpory
Ministerstvo kultury ČR, Státní fond kultury ČR, Hlavní město Praha, Galerie hlavního města Prahy, Umění pro město / GHMP, Městská část Praha 3, Městská část Praha 5, Městská část Praha 8, Velvyslanectví Nizozemského království, Rakouské kulturní fórum v Praze, Nadace české architektury
Generální partner
Sekyra Group a.s.
Hlavní partner
Penta Real Estate
Partneři
Pražské služby a.s., Geosan Development s.r.o., SUDOP Real a.s., FINEP CZ a.s., Landia Management, s.r.o., Kolektory Praha, a.s., Metrostav Development a.s., Halla, a.s., Drůbežářský závod Klatovy a.s.
Mediální partneři
Radio 1, ARTMAP
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.