středa
17. července 2024
svátek slaví Martina



Lennonova zeď se dočká nové podoby. Přemaluje ji 27 umělců z EU a speciální hosté z Ukrajiny a Norska. Poté Lennonova zeď vyjede do několika měst EU

PRAHA: Celosvětově známá Lennonova zeď, symbol míru a svobody, se dočká nové podoby. Ve středu 7. září ji přemaluje 27 umělců z EU a speciální hosté z Ukrajiny a Norska. Stane se tak v rámci mezinárodního kulturního projektu „ZEĎ SVOBODY A ENERGIE / LENNON WALL PRAHA“, který je součástí předsednictví ČR v Radě EU. Autorem a kurátorem projektu je výtvarník Pavel Šťastný, spoluorganizátorem projektu je kulturní producent Robin Suchánek.

07.09.2022
Autor článku: 
Robin Suchánek

Podle motta EU „Jednotná v rozmanitosti“ vznikl projekt vytvoření společného uměleckého díla 29 umělců z 27 zemí EU a dvou speciálních hostů Ukrajiny a Norska na téma svobody a energie na Lennonově zdi v Praze, symbolu svobody a míru. Ve středu 7. září tak vznikne na pražské Lennonově zdi velkoplošné umělecké dílo o velikosti 35 x 5 metrů, které se o měsíc později představí v několika městech EU.

Společná malba vznikne během jednoho dne. Umělci začnou tvořit v 9 hodin ráno a v 18:30 večer se uskuteční vernisáž nové podoby Lennonovy zdi.

Autorem a kurátorem projektu je výtvarník a mimo jiné autor loga Občanského fóra Pavel Šťastný, který se o novou podobou Lennonovy zdi postaral již dvakrát. Poprvé ji pod dohledem Šťastného pomalovalo desítky umělců z ČR i zahraničí v polovině března 2019 při příležitosti oslav 30. výročí od pádu komunistického režimu. Podruhé, když v říjnu 2019 proběhla nutná rekonstrukce zdi, kterou si objednali maltézští rytíři. Byla tehdy odstraněna omítka a opravena římsa i historický portál. Přesně po měsíci, 7. listopadu 2019, byla zeď slavnostně odhalena ve své nové podobě, na jejíž první tváři se podílel Pavel Šťastný spolu s více než třiceti umělci.

„Vážím si nejen důvěry Řádu Maltézských rytířů, kteří Lennonovu zeď vlastní a naší dlouhodobé spolupráce, ale také toho, že byl projekt zařazen do vládních kulturních projektů CZ PRES. Realizovat můžeme tento projekt o svobodě a energii díky podpoře společnosti Veolia, zlatého partnera. Dalšími partnery je nádherný historický hotel The Mozart Prague u Karlova mostu, který miluje kulturu, stejně jako jeho sesterská společnost My Hotel Match. A bez barev Dulux bychom nic společně s umělci nenamalovali,“ říká český výtvarník Pavel Šťastný.

„V této první fázi projektu je nejnáročnější vybrat, oslovit a domluvit se na podrobnostech s jednotlivými umělci. Všichni musí do Česka přiletět již během úterý, aby pak ve středu od rána mohli na svých dílech pracovat. Ve středu večer pak proběhne odhalení díla a vernisáž za účasti všech autorů a také některých velvyslanců zemí, odkud umělci pocházejí,“ vysvětluje Šťastný.

Na nové podobě zdi se mimo jiné budou podílet například Andrea Žaba Klváčková ze Slovenska, Jan Wessel z Dánska, Denis Klatt z Německa, Sara Place z Malty, Anaëlle Bouard z Francie, Vanessa Power z Irska, Boris Bare z Chorvatska, Maria Wolfram z Finska a mnoho dalších. Českou republiku bude na Lennonově zdi reprezentovat Charlien, vlastním jménem Lenka Brázdilová, která se nedávno podílela také na české výstavě na plotě Velvyslanectví ČR v Paříži přímo pod Eiffelovou věží.

„Musíme se postarat o jejich maximální komfort, takže umělcům zajistíme ubytování a další servis, aby se nám v Praze neztratili, ale také lešení u Lennonovy zdi, pomocníky, barvy, spreje a další malířské náčiní, aby to měli co nejjednodušší a mohli se soustředit pouze na tvorbu svého díla,“ doplňuje jej spoluorganizátor projektu Robin Suchánek.

Po odhalení díla se slavná Lennonova zeď, která se nachází na Velkopřevorském náměstí v centru Prahy na Malé Straně, profesionálně nafotí. Fotografie následně organizátoři pošlou do české společnosti, která se specializuje na výrobu horkovzdušných balónu a různých nafukovadel, aby zde vyrobili nafukovací Lennonovu zeď ve stejných rozměrech, jako je ta originální. S touto nafukovací Lennonovou zdí pak Šťastný a Suchánek plánují v říjnu navštívit Štrasburk, Paříž, Brusel a Lucemburk, kde bude zeď nafouknuta a bude tak reprezentovat kulturu ČR i EU.

Celý tento mezinárodní kulturní projekt „ZEĎ SVOBODY A ENERGIE / LENNON WALL PRAHA“ vznikl ve spolupráci s panem Janem Horníkem, místopředsedou Senátu Parlamentu ČR a s panem Michelem Fleischmannem, velvyslancem České republiky v Paříži.

Projekt se realizuje pod záštitou a ve spolupráci s Úřadem vlády České republiky, Senátem Parlamentu ČR, Poslaneckou sněmovnou Parlamentu ČR, Ministerstvem zahraničních věcí ČR, Ministerstvem obrany ČR, Městskou části Praha 1, Hospodářskou komorou ČR, Francouzsko-českou obchodní komorou a Czech Tourism.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Poslanecká sněmovna schválila v prvním čtení tzv. velkou mediální novelu – novelu zákona o České televizi, Českém rozhlase a televizních a rozhlasových poplatcích.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
17.07.2024

ČR: Návštěvnost kulturních zařízení vzrostla podle předběžných údajů Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu (NIPOS) v roce 2023 o více než deset procent oproti roku 2022 ve všech sledovaných oblastech kultury. Stále však zaostává za hodnotami roku 2019. Nejvíce se hodnotám roku 2019 blíží oblast památek, kde se návštěvnost pohybovala okolo 92 % předcovidových hodnot a meziročně vzrostla z 12,1 na 13,7 mil. návštěvníků.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Nepřehlédněte
17.07.2024

ČR, ZAHRANIČÍ: Spolek Moje česká škola vyhlašuje letní soutěž v tvůrčím psaní pro vícejazyčné děti: „Urob si sám aneb Jak se žilo kutilům”. V soutěži mají děti za úkol připravit rozhovor s prarodiči, příbuznými nebo sousedy právě na téma kutilství, které je významným českým národním a kulturním fenoménem. Příspěvek může mít formu textu, komiksu, videa či animace. Zapojit se mohou jednotlivci i žákovské kolektivy. Všichni výherci získají knižní ceny. Konečný termín pro přijímání soutěžních příspěvků je 1. října 2024. Realizace soutěže je podpořena v rámci dotační výzvy MZV ČR: “Projekty zaměřené na spolupráci s krajanskými komunitami v zahraničí pro rok 2024”.

 

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
16.07.2024

ŘEHLOVICE: Kulturní centrum Řehlovice je významným místem setkávání umělců a komunity z Česka i Německa. Zaměřuje se na propojení umění a kultury prostřednictvím různých projektů, včetně divadelních produkcí, výtvarného sympozia Proudění – Strömungen a dalších kulturních akcí. Důležitým prvkem je také podpora česko-německého dialogu, který reflektuje geografické i historické souvislosti místa. S úctou k historii a snahou o zachování autentické architektury se Kulturní centrum Řehlovice, nedaleko Ústí nad Labem, stalo nejen místem inspirace, ale i tvůrčího rozvoje pro širokou veřejnost. Lenka Holíková, zakladatelka a ředitelka centra, mě provedla všemi jeho objekty v letošním nejdelším dni roku, 20. června. Po prohlídce jsme v centru vedly rozhovor nejen o tom, jak Lenka s neúnavnou energií a podporou svých spolupracovníků a dobrovolníků již 25 let proměňuje téměř zchátralý statek v oázu kreativity a kulturního dění.

Ústecký kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Menšiny a cizinci
Články a komentáře
17.07.2024