středa
17. července 2024
svátek slaví Martina
Na plotě českého velvyslanectví ve Francii, které se nachází pod pařížskou Eiffelovou věží, vyrostla česká výstava streetartových děl.
© Foto: Robin Suchánek



Pod Eiffelovou věží v Paříži vyrostla česká výstava streetartových děl

ZAHRANIČÍ: Na plotě českého velvyslanectví ve Francii, které se nachází pod pařížskou Eiffelovou věží, vyrostla v minulém týdnu česká výstava streetartových děl. Umělecký projekt, za nímž stojí kurátor Pavel Šťastný se svým týmem, vznikl k současnému předsednictví České republiky v Radě Evropské unie.

Autor článku: 
Robin Suchánek/ika

Společná malba mladých českých umělců, nazvaná „Galerie Le Mur - Liberté et énergie“, která nově zdobí plot českého velvyslanectví v Paříži, má délku 50 metrů.

„Rád bych, aby české předsednictví dalo Evropě novou energii a kultura je toho nedílnou součástí. Proto realizujeme tak velkou malbu na plot naší ambasády. Výtvarník Pavel Šťastný mnohokráte zpracovával témata Václava Havla, takže bylo hned jasné ho pověřit realizací díla v rámci CZ PRES EU a Havlova apelu „Repenser reconstruire renforcer l ´ Union Européenne“,“ říká Michal Fleischmann, velvyslanec České republiky ve Francii a stálý delegát ČR při UNESCO.

Malba vznikla barvami Dulux na českých ekodeskách PackWall z recyklovaných obalů z nápojových kartonů.

Kurátorem projektu je výtvarník Pavel Šťastný. Na společné malbě se podíleli mladí čeští umělci – Lenka Brázdilová, Pavla Šťastná, Oskar Šťastný a studenti Školy a Akademie Michael.

„Vážím si toho, že mě pan velvyslanec pro tento projekt oslovil. Společně jsme vymysleli témata výstavy „Liberté et énergie - Pour une Europe durable“. Část výstavy se malovala v České republice a část se domalovala přímo v Paříži. Jedním z témat je slogan českého předsednictví “Evropa jako úkol”, což je myšlenka prvního českého prezidenta Václava Havla. Výstava nám umožnuje představit mladé české umělce, kteří časem budou zdobit francouzské galerie,“ říká kurátor projektu a výtvarník Pavel Šťastný, který je mimo jiné autorem loga Občanského Fóra. Byl také kurátorem společné malby na Lennonově zdi v Praze, symbolu svobody pro Českou republiku.

Světelné LED efekty vznikly díky novému českému systému Spectoda. V Paříži je realizovala Anna Veselá a Matěj Suchánek.

Na projektu spolupracoval český kulturní producent Robin Suchánek a tým společnosti Plechárna Design Factory.

Video: https://www.facebook.com/100011649184201/videos/1086320812287697/

„Mohlo by se zdát, že nejnáročnější na celém projektu bylo přepravit výstavu včetně konstrukce z Prahy do Paříže. Opak je však pravdou. Jelikož během dnů, kdy jsme výstavu instalovali, bylo na sluníčku přes den okolo 45 - 50 °C, pracovali jsme na tom především ve večerních a nočních hodinách, ale myslím, že výsledek stojí za to. Poděkováním všem zúčastněným bylo především to, že si instalaci fotili turisté od první chvíle, kdy jsme ji začali instalovat. Vážím si toho, že mě Pavel Šťastný k tomuto zajímavému projektu přizval,“ říká český kulturní producent Robin Suchánek.

Celý kulturní projekt vznikl ve spolupráci s panem Janem Horníkem, místopředsedou Senátu Parlamentu ČR.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Poslanecká sněmovna schválila v prvním čtení tzv. velkou mediální novelu – novelu zákona o České televizi, Českém rozhlase a televizních a rozhlasových poplatcích.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
17.07.2024

ČR: Návštěvnost kulturních zařízení vzrostla podle předběžných údajů Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu (NIPOS) v roce 2023 o více než deset procent oproti roku 2022 ve všech sledovaných oblastech kultury. Stále však zaostává za hodnotami roku 2019. Nejvíce se hodnotám roku 2019 blíží oblast památek, kde se návštěvnost pohybovala okolo 92 % předcovidových hodnot a meziročně vzrostla z 12,1 na 13,7 mil. návštěvníků.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Nepřehlédněte
17.07.2024

ČR, ZAHRANIČÍ: Spolek Moje česká škola vyhlašuje letní soutěž v tvůrčím psaní pro vícejazyčné děti: „Urob si sám aneb Jak se žilo kutilům”. V soutěži mají děti za úkol připravit rozhovor s prarodiči, příbuznými nebo sousedy právě na téma kutilství, které je významným českým národním a kulturním fenoménem. Příspěvek může mít formu textu, komiksu, videa či animace. Zapojit se mohou jednotlivci i žákovské kolektivy. Všichni výherci získají knižní ceny. Konečný termín pro přijímání soutěžních příspěvků je 1. října 2024. Realizace soutěže je podpořena v rámci dotační výzvy MZV ČR: “Projekty zaměřené na spolupráci s krajanskými komunitami v zahraničí pro rok 2024”.

 

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
16.07.2024

ŘEHLOVICE: Kulturní centrum Řehlovice je významným místem setkávání umělců a komunity z Česka i Německa. Zaměřuje se na propojení umění a kultury prostřednictvím různých projektů, včetně divadelních produkcí, výtvarného sympozia Proudění – Strömungen a dalších kulturních akcí. Důležitým prvkem je také podpora česko-německého dialogu, který reflektuje geografické i historické souvislosti místa. S úctou k historii a snahou o zachování autentické architektury se Kulturní centrum Řehlovice, nedaleko Ústí nad Labem, stalo nejen místem inspirace, ale i tvůrčího rozvoje pro širokou veřejnost. Lenka Holíková, zakladatelka a ředitelka centra, mě provedla všemi jeho objekty v letošním nejdelším dni roku, 20. června. Po prohlídce jsme v centru vedly rozhovor nejen o tom, jak Lenka s neúnavnou energií a podporou svých spolupracovníků a dobrovolníků již 25 let proměňuje téměř zchátralý statek v oázu kreativity a kulturního dění.

Ústecký kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Menšiny a cizinci
Články a komentáře
17.07.2024