středa
17. července 2024
svátek slaví Martina
Sochař Robert Buček při práci na soše
© Tomáš Heřmánek



Místo před galerií rozvibruje nová socha

UHERSKÉ HRADIŠTĚ: SKRÝŠ, nový monumentální objekt sochaře ROBERTA BUČKA, který v těchto dnech vzniká v prostoru před Galerií Slováckého muzea v Uherském Hradišti. Dílo je součástí projektu Socha pro město.Ohněm ožehlé masivní smrkové trámy domu jako symbol našich jistot, které se mohou ve zlomku okamžiku zhroutit. Socha je zapůjčena autorem a místě bude prezentována do konce června roku 2023.

od 30.07.2022 do 30.06.2023
18:00 - 18:00
Autor článku: 
Petra Bubeníková /jal

„Koncepce projektu Socha pro město spočívá v prezentaci rozměrných děl současného sochařství, a to na travnaté ploše před budovou Galerie Slováckého muzea. Nejedná se o objekt, který bude součástí místa dlouhodobě, ale jde vždy o dočasnou instalaci sochy, která je zapůjčena autorem. Jednotlivé sochy nebo sousoší se mění zhruba po roce s cílem podpořit symbiózu umění a veřejného prostoru. Základní ideou této koncepce je přiblížit obyvatelům i návštěvníkům města současné sochařství v jeho různorodosti, napomoci socializovat danou lokalitu a rozšířit její kulturní a umělecký potenciál. Díky instalaci se nabízí kolemjdoucím o daném prostoru, ale i o vystavených sochařských dílech jinak přemýšlet a ukázat nové souvislosti. Instalace mimo hlavní centrum města navíc umožňuje vytvořit novou dominantu a oživit tak i méně frekventované místo,“ uvádí Lukáš Malina, kurátor projektu.

S projektem bylo započato v létě roku 2021. Prvotinou se stala socha Meteorit od Petra Zubka. Pro rok 2022/2023 byla vybrána socha od Roberta Bučka. Jde o rozměrné dílo s názvem SKRÝŠ, jehož výška je téměř 4 metry, šířka 2,5 metru a délka 3 metry. Materiálem jsou masivní trámy ze smrkového dřeva a technikou zpracování pak klasické tesařské řemeslo ale i kontrolované opálení díla.

Robert Buček (7. 12. 1979 Uherské Hradiště)

Po studiích uměleckého zpracování keramiky a kamene na Střední odborné škole v Luhačovicích studoval ateliér sochařství u profesora Maria Kotrby na Ostravské univerzitě. Studia zakončil doktorským studiem na Akademii krásných umění ve Wroclawi. Od roku 2007 vystavuje na skupinových a později i samostatných výstavách u nás i v zahraničí. Od roku 2014 vede Ateliér keramiky na KVV PdF UP v Olomouci. Žije a pracuje ve Starém Městě.

Galerie Slováckého muzea, Otakarova 103, Uherské Hradiště. Prezentace sochy za účasti autora se uskuteční v sobotu 30. července v 18 hodin.

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Poslanecká sněmovna schválila v prvním čtení tzv. velkou mediální novelu – novelu zákona o České televizi, Českém rozhlase a televizních a rozhlasových poplatcích.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
17.07.2024

ČR: Návštěvnost kulturních zařízení vzrostla podle předběžných údajů Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu (NIPOS) v roce 2023 o více než deset procent oproti roku 2022 ve všech sledovaných oblastech kultury. Stále však zaostává za hodnotami roku 2019. Nejvíce se hodnotám roku 2019 blíží oblast památek, kde se návštěvnost pohybovala okolo 92 % předcovidových hodnot a meziročně vzrostla z 12,1 na 13,7 mil. návštěvníků.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Nepřehlédněte
17.07.2024

ČR, ZAHRANIČÍ: Spolek Moje česká škola vyhlašuje letní soutěž v tvůrčím psaní pro vícejazyčné děti: „Urob si sám aneb Jak se žilo kutilům”. V soutěži mají děti za úkol připravit rozhovor s prarodiči, příbuznými nebo sousedy právě na téma kutilství, které je významným českým národním a kulturním fenoménem. Příspěvek může mít formu textu, komiksu, videa či animace. Zapojit se mohou jednotlivci i žákovské kolektivy. Všichni výherci získají knižní ceny. Konečný termín pro přijímání soutěžních příspěvků je 1. října 2024. Realizace soutěže je podpořena v rámci dotační výzvy MZV ČR: “Projekty zaměřené na spolupráci s krajanskými komunitami v zahraničí pro rok 2024”.

 

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
16.07.2024

ŘEHLOVICE: Kulturní centrum Řehlovice je významným místem setkávání umělců a komunity z Česka i Německa. Zaměřuje se na propojení umění a kultury prostřednictvím různých projektů, včetně divadelních produkcí, výtvarného sympozia Proudění – Strömungen a dalších kulturních akcí. Důležitým prvkem je také podpora česko-německého dialogu, který reflektuje geografické i historické souvislosti místa. S úctou k historii a snahou o zachování autentické architektury se Kulturní centrum Řehlovice, nedaleko Ústí nad Labem, stalo nejen místem inspirace, ale i tvůrčího rozvoje pro širokou veřejnost. Lenka Holíková, zakladatelka a ředitelka centra, mě provedla všemi jeho objekty v letošním nejdelším dni roku, 20. června. Po prohlídce jsme v centru vedly rozhovor nejen o tom, jak Lenka s neúnavnou energií a podporou svých spolupracovníků a dobrovolníků již 25 let proměňuje téměř zchátralý statek v oázu kreativity a kulturního dění.

Ústecký kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Menšiny a cizinci
Články a komentáře
17.07.2024