středa
17. července 2024
svátek slaví Martina
Textile Art of Today
© Tomáš Heřmánek



Textil jako prvek umění v Galerii Slováckého muzea

UHERSKÉ HRADIŠTĚ: Po delší odmlce hostí Galerie Slováckého Muzea mezinárodní projekt trienále textilní tvorby, jehož hlavní ideou je prezentace současné světové textilní a vizuální tvorby jako moderní a dynamické disciplíny.

od 21.07.2022 do 16.10.2022
17:00 - 17:00
Autor článku: 
Petra Bubeníková /jal

„Textil, vlákno, nitě, ale i výrazné intermediální přesahy a stále silnější vstupy digitálních technologií od tisku přes strojové šití až po videa virtuálních prostor. To vše nabízí toto umělecké setkání, jehož součástí jsou nově i naléhavá ekologická témata a problémy apelující na poškozování životního prostředí a globální oteplování,“ dodává kurátor výstavy MgA. Lukáš Malina.

Ve tříletých cyklech vzniká výstava prezentovaná prostřednictvím pěti reinstalací ve čtyřech evropských státech – Slovenské republice, Maďarsku, Polsku a České republice. Uherskohradišťská galerie se tak připojuje k takovým místům, jako je Vigadó Gallery v Budapešti či Danubiana Meulensteen Art Museum jižně od Bratislavy.

„Specifikem tohoto trienále je jeho mobilita – představení finalistů ve čtyřech sousedních státech, čímž se znásobuje význam tohoto projektu ve středoevropském prostoru. Má tak zvýšit povědomí u široké veřejnosti a zejména přispět ke změně vnímání textilního umění od řemeslně-dekorativní či užitkové disciplíny k té, která vykročila směrem k 3D, ke svobodnému a dynamickému expandovanému poli instalací a environmentu,“ doplňuje Malina k mezinárodnímu projektu.

Na 6. ročníku Textile Art of Today je zastoupeno 83 autorů ze všech kontinentů světa. Odborným garantem projektu je PhDr. Vladimír Beskid, ředitelem projektu Textile Art of Today je akad. mal. Andrej Augustín.

Na festivalu je udělována hlavní cena Boženy Augustínové, rodačky z Topolné u Uherského Hradiště. Jako všestranná umělkyně v různých oblastech umění, zejména však tvůrkyně netkané tapisérie artprotis a arttex, byla jednou ze zakládajících členů Klubu textilních výtvarníků Arttex. Bohatou zahraniční výstavní činností se přičinila o šíření její jedinečnosti ve světě.

Galerie Slováckého muzea, Otakarova 103, Uherské Hradiště. Vernisáž proběhne ve čtvrtek 21. července v 17.00 hodin. Výstava potrvá do 16. října 2022.

 

 

www.slovackemuzeum.cz, www.facebook.com/slovackemuzeum

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Poslanecká sněmovna schválila v prvním čtení tzv. velkou mediální novelu – novelu zákona o České televizi, Českém rozhlase a televizních a rozhlasových poplatcích.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
17.07.2024

ČR: Návštěvnost kulturních zařízení vzrostla podle předběžných údajů Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu (NIPOS) v roce 2023 o více než deset procent oproti roku 2022 ve všech sledovaných oblastech kultury. Stále však zaostává za hodnotami roku 2019. Nejvíce se hodnotám roku 2019 blíží oblast památek, kde se návštěvnost pohybovala okolo 92 % předcovidových hodnot a meziročně vzrostla z 12,1 na 13,7 mil. návštěvníků.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Nepřehlédněte
17.07.2024

ČR, ZAHRANIČÍ: Spolek Moje česká škola vyhlašuje letní soutěž v tvůrčím psaní pro vícejazyčné děti: „Urob si sám aneb Jak se žilo kutilům”. V soutěži mají děti za úkol připravit rozhovor s prarodiči, příbuznými nebo sousedy právě na téma kutilství, které je významným českým národním a kulturním fenoménem. Příspěvek může mít formu textu, komiksu, videa či animace. Zapojit se mohou jednotlivci i žákovské kolektivy. Všichni výherci získají knižní ceny. Konečný termín pro přijímání soutěžních příspěvků je 1. října 2024. Realizace soutěže je podpořena v rámci dotační výzvy MZV ČR: “Projekty zaměřené na spolupráci s krajanskými komunitami v zahraničí pro rok 2024”.

 

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
16.07.2024

ŘEHLOVICE: Kulturní centrum Řehlovice je významným místem setkávání umělců a komunity z Česka i Německa. Zaměřuje se na propojení umění a kultury prostřednictvím různých projektů, včetně divadelních produkcí, výtvarného sympozia Proudění – Strömungen a dalších kulturních akcí. Důležitým prvkem je také podpora česko-německého dialogu, který reflektuje geografické i historické souvislosti místa. S úctou k historii a snahou o zachování autentické architektury se Kulturní centrum Řehlovice, nedaleko Ústí nad Labem, stalo nejen místem inspirace, ale i tvůrčího rozvoje pro širokou veřejnost. Lenka Holíková, zakladatelka a ředitelka centra, mě provedla všemi jeho objekty v letošním nejdelším dni roku, 20. června. Po prohlídce jsme v centru vedly rozhovor nejen o tom, jak Lenka s neúnavnou energií a podporou svých spolupracovníků a dobrovolníků již 25 let proměňuje téměř zchátralý statek v oázu kreativity a kulturního dění.

Ústecký kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Menšiny a cizinci
Články a komentáře
17.07.2024