PRAHA: Jedenáctý ročník festivalu opět v pěti koncertních večerech nabídne mimořádný hudební zážitek v jedinečném prostředí pražské katedrály. Již 5. července se na úvodním koncertu představí jeden z nejvýznamnějších představitelů francouzské varhanní školy Philippe Lefebvre, titulární varhaník katedrály Notre-Dame v Paříži. Kromě rafinovaně zvoleného repertoáru věhlasných francouzských autorů nabídne posluchačům i fenomenální improvizační umění.
Dále vystoupí legenda české varhanické školy prof. Jan Hora, který provede díla světově proslulých i méně známých autorů z různých období.
V dalších třech koncertech se představí vynikající zástupci mladší generace varhaníků: Tomáš Pindór, Aleš Nosek a Pavel Svoboda.
Festival pořádá Metropolitní kapitula u sv. Víta v Praze ve spolupráci s Kanceláří prezidenta republiky a Správou Pražského hradu.
Kompletní program a předprodej vstupenek na www.varhannifestival.cz.
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.