PRAHA: Český rozhlas Plus oslovil deset spisovatelů, kteří napsali první texty o nové válce, a vznikl tak pořad Střepy. Úspěšný podcast Českého rozhlasu Plus STŘEPY vychází knižně. Přečtete si dokumenty z výjimečné, bolestivé doby. Křest knihy se uskuteční v pátek 10. června v 15 hodin v Křižíkově pavilonu D 106 v rámci veletrhu Svět knihy na Pražském výstavišti.
STŘEPY
152 stran, knižní vazba vázaná, formát 145x200 mm, fotografie v textu, cena: 229 Kč
ISBN: 978-80-7686-002-5 EAN: 9788076860025
Vojenský vpád Ruska na Ukrajinu 24. února 2022 způsobil v Evropě šok. Na kontinent míru a blahobytu se vrátila válka. Se vším jejím utrpením, oběťmi i mezi civilisty, miliony uprchlíků, otřesem, který pocítily i vzdálenější země v podobě nebývalé ekonomické nejistoty. Česko projevilo úžasnou solidaritu se statisíci uprchlíků a poskytlo vojenskou podporu Ukrajině, napadené agresivním Ruskem Vladimira Putina. Český rozhlas Plus oslovil deset spisovatelů, kteří napsali první texty o nové válce, a vznikl tak pořad Střepy. Kniha přináší také zajímavé rozhovory s nimi. Přečtete si dokumenty z výjimečné, bolestivé doby.
Svými texty do knihy přispěli:
Anna Beata Háblová, Petra Dvořáková, Ondřej Macl, Jakuba Katalpa, Lenka Elbe, Milan Uhde, Marie Iljašenko, Kateřina Tučková, Petra Hůlová, Emil Hakl
Srdečně vás zveme na křest knihy v pátek 10. června v 15 hodin v Křižíkově pavilonu D 106 v rámci veletrhu Svět knihy na Pražském výstavišti.
Knihu pokřtí generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral spolu s Kateřinou Tučkovou, Emilem Haklem, Annou Beatou Háblovou, Petrou Hůlovou a Lenkou Elbe.
Předprodej knihy bude zahájen 9. června na www.radioteka.cz a na stánku Radioservisu v Křižíkově pavilonu D 106.
PRAHA: Sofian Medjmedj, jedna z nejvýraznějších postav současné české hudební scény a zároveň jeden z nejstreamovanějších umělců své generace, oznámil další mimořádnou událost. Po vyprodaném listopadovém koncertu ve Foru Karlín se zpěvák a songwriter rozhodl fanouškům splnit jejich přání a zopakovat tento jedinečný zážitek. Druhá show ve Foru Karlín proběhne 21. března 2025 a vstupenky jsou již nyní v prodeji.
ČR: Po důkladném zvážení a na doporučení lékařů se spisovatel Patrik Hartl rozhodl ukončit svoje účinkování ve třináctém ročníku taneční soutěže StarDance. Devátý večer se tak na parket v přímém přenosu postaví dvojice Marta Dancingerová s Martinem Prágrem, Oskar Hes s Kateřinou Bartuněk Hrstkovou, Martina Ptáčková s Dominikem Vodičkou a vrátí se Lucie Vondráčková s Lukášem Bartuňkem. Tato dvojice sice StarDance v závěru osmého kola opustila, ale v reakci na nečekané zdravotní komplikace Patrika Hartla se Česká televize rozhodla ji do soutěže vrátit.
PRAHA: Botanická zahrada hl. m. Prahy otevírá poprvé ve své historii velkou zimní výstavu. Expozice rozzáří roztodivné květiny, rostliny a zvířata, které vyrostly pod rukama skláře Jiřího Pačinka a jeho kolegů ze sklárny Pačinek Glass. Výstava Křišťálová zahrada ve dne představuje unikátní skleněné instalace nasvícené slunečním svitem, při večerních prohlídkách pak budou návštěvníci svědky fantastické hry světel a hudby. Ambasadory výstavy se staly čtyři osobnosti, které mají ke sklu, ke skláři Jiřímu Pačinkovi i k trojské botanické zahradě blízky vztah. Je to zpěvačka Leona Machálková, módní návrhářka a designérka Blanka Matragi, filmová producentka Olga Menzelová a herec a dramatik Arnošt Goldflam. Večerní atmosféru je možné si vychutnat vždy od čtvrtka do neděle od 17 do 21 hodin. Přehlídka se koná v čase adventu a Vánoc, a tak je součástí výstavy i nejvyšší nasvícený vánoční strom a křišťálový betlém. Křišťálová zahrada bude otevřena i v době vánočních svátků a potrvá až do 2. února.
JINDŘICHŮV HRADEC: Celých 60 let pracoval punčochářský mistr Tomáš Krýza v malém domku v Jindřichově Hradci na betlému, který byl už ve své době unikátem. Dnes je zapsán do Guinessovy knihy rekordů jako největší lidový mechanický betlém na světě. Obyvatelé Jindřichova Hradce si svého betléma váží a jeho návštěva ve zdejším muzeu tu už tradičně patří k vánočním svátkům. V našem podcastu vypravuje etnografka muzea Jindřichohradecka Alexandra Zvonařová o historii betlémů obecně, o materiálech, které se používaly na jejich výrobu, a také o organizacích sdružujících přátele betlémů u nás i v zahraničí. Hlavním tématem podcastu jsou ale samozřejmě hradecké jesličky a jejich autor. "Mistr Krýza vyráběl přes den punčochy a po večerech a o svátcích pracoval na svém betlému. Vyřezal skoro 1400 figurek, přičemž 150 z nich se pohybuje. Takovou práci si asi nikdo nedokážeme představit, protože jí v podstatě věnoval celý život. O Vánocích pak hotové části svého díla předváděl sousedům. Dokonce prý sám osobně točil klikou, aby betlém rozpohyboval. Dnes už ho pohání elektromotor, ale některé trochu kuriozní Krýzovy součástky v tom mechanismu zůstaly, třeba kus kolovrátku, špulky od nití nebo váleček na nudle," říká Alexandra Zvonařová, která je hostem prosincového podcastu Místní kultury.