PRAHA: Můžeme si vyprávět krásné příběhy, i když čelíme katastrofě? Druhá autorská inscenace francouzské performerky Cécile Da Costa s názvem Zero etc., do níž obsadila svou osmiletou dceru Thelmu a performera Lukáše Karáska, má za sebou úspěšnou premiéru. Nyní se opět vrací do Ponce – divadla pro tanec s první reprízou.
Je těžké si představit budoucnost. Modely, paradigmata selhávají. Tak pojďme začít od začátku, z ničeho, z bodu nula. Tam najdeme nekonečný prostor linií, tvarů, dimenzí. Tam se mohou setkat tři lidé. Příběh může začít: Bylo nebylo…
Autorská inscenace Cécile Da Costa vznikla v době, kdy se musela zastavit a jen pozorovat. A začala přemýšlet o budoucnosti a neznámých vyhlídkách. Když se podíváme před sebe, vidíme možný kolaps naší společnosti. Nebo dokonce civilizace? Zastavil by tento kolaps očekávanou budoucnost, nebo by otevřel nekonečné množství dalších? Neexistuje žádná odpověď, jen další otázky.
Francouzská tanečnice a performerka Cécile Da Costa do performance-dialogu Zero etc. obsadila svoji osmiletou dceru Thelmu a herce, klauna a performera Lukáše Karáska, známého především z uskupení tYhle. Společně se pokusí zodpovědět otázky malé Thelmy, které mohou být dětsky naivní, ale i překvapivě závažné.
Osmiletá Thelma už sice v minulosti na jevišti vystupovala – v šesti letech hrála v inscenaci Lenky Tretiagové Čeští spisovatelé dětem – jedná se ale o její první větší projekt, v němž je jediným dítětem v obsazení. Jaké je režírovat vlastní dceru?
„Hlavně musím dávat pozor, abych na ni netlačila, aby nepřekročila své limity. Takže musím naslouchat jako režisérka i jako matka a balancovat tyto dvě polohy. Thelma je ale zodpovědná a dává do toho hodně. Velmi často má i nápady a pak to přebírá a chce sama režírovat. Říká mi, co bych měla dělat a kde bych měla být, což je většinou velmi vtipné, ale někdy ji musím zastavit," popisuje Cécile Da Costa.
Inscenaci plnou her, pohybu a skleněných kuliček živě doprovází hudebník Martin Janíček na vlastnoručně vyrobené originální hudební nástroje. Na Zero etc. se podílí také dramaturg Ondřej Holba, scénograf Dragan Stojčevski, kostýmní výtvarnice Dorota Krátká a světelný designer Jiří Šmirk. Součástí je i videoprojekce Dominika Žižky.
Premiéra Zero etc. proběhla před plným sálem pražského Ponce – divadla pro tanec 26. února. První repríza je plánovaná na úterý 5. dubna, den po repríze první autorské inscenace Cécile Da Costa, oceňované Roselyne. Performance o ženě, která hledá své místo ve světě, vybrala evropská platforma Aerowaves mezi dvacet nejzajímavějších počinů pohybového divadla pro rok 2021.
Zero etc.
5. dubna 2022, 20.00, Ponec – divadlo pro tanec
Vstupenky: https://goout.net/cs/zero-etc/szlqobt/
Tvůrkyně, performerka, choreografka: Cécile Da Costa
Performer, choreograf: Lukáš Karásek
Performerka: Thelma Anouk Da Costa
Dramaturgie, zvukový design: Ondřej Holba
Hudba: Martin Janíček
Scénografie: Dragan Stojčevski
Světelný design: Jiří Šmirk
Kostýmy: Dorota Krátká
Projekce: Dominik Žižka
Producent: ProFitArt
Koproducent: Tanec Praha z.ú. / PONEC – divadlo pro tanec
Partneři: Cirqueon, Uhelný mlýn
Za podpory: Hlavní město Praha, Ministerstvo kultury ČR, Státní fond kultury ČR
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.