ZLÍN: Krajské turistické informační centrum (dále KTIC), které vzniklo nově ve Zlíně v květnu letošního roku, se poprvé zúčastní akce Týden turistických informačních center ČR. Tu vyhlašuje Asociace turistických informačních center České republiky. Poslední ročník se konal v roce 2019, kdy se zapojilo téměř 180 infocenter. Zlínský KTIC oslaví tento den v úterý 26. října.
„Smyslem akce je představit činnost informačních center široké veřejnosti. Jejich funkce je nezastupitelná. Turisté i místní obyvatelé v nich hledají informace a inspiraci k výletům, zajímají se o kulturní dění a atraktivity v okolí. Infocentra představují určitou tradici a místo, kde zájemci obdrží potřebné informace. K vyhlášenému svátku informačních center jsme se nadšeně připojili a těšíme se na všechny návštěvníky“ představila plánovanou akci Petra Kubíková, ředitelka 14|15 Baťova institutu, p.o.
Týden turistických informačních center ČR je pořádán v návaznosti na Světový den pro rozvoj informací. Ten vznikl z popudu OSN roku 1972 a má připomínat důležitost informací pro naše rozhodování, náš život. V dnešní době už má lidstvo přístup k mnoha informacím prostřednictvím internetu a sdělovacích prostředků. Přesto patří i tradiční tištěné materiály a především mluvené slovo, jako základní způsob komunikace, k nepostradatelným formám poskytování informací.
„Turistická informační centra poskytují široké spektrum informací a služeb pro návštěvníky, jejich přidanou hodnotou je lidský kontakt a přímá osobní komunikace, což je v dnešní době mimořádně důležité,“ připomenula krajská radní pro kulturu a školství Zuzana Fišerová. „Místní pracovníci a pracovnice jsou schopni návštěvníkům různého věku pomoci s vyhledáváním informací v českém i cizím jazyce, s jejich tříděním atd. Přispívají tak ke vzdělávání, podpoře kulturních aktivit i ke zkvalitňování využití volného času nás všech“ dodala paní Fišerová.
Akce se koná od 8 do 18 hodin a KTIC, tedy nové Krajské turistické informační centrum, najdou zájemci ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU v přízemí 14. budovy.
TĚŠÍN: Na sklonku letošního roku vydalo Muzeum Těšínska výpravnou publikaci „Putování za krásou“ s podtitulem „Národopisná kolekce Jiřiny Králové“. Jak název knihy napovídá, bylo záměrem autorek, etnografek Evy Hovorkové a Lucie Kaminské, představit široké veřejnosti unikátní sbírku a celoživotní dílo Jiřiny Králové (1911–1998), rodačky z orlovských Lazů, jež systematicky dokumentovala vývoj a podobu lidového oděvu užívaného na Těšínsku, Opavsku a v přilehlých severomoravských oblastech.
ČR-ZAHRANIČÍ: Vousatý, šlachovitý muž se stále usměvavýma modrýma očima, kterého můžete potkat v každé roční době při koupání na pražském Džbánu, nebo někde na kole. Taky ale na kajaku, na kterém v posledním desetiletí postupně splouvá nejdelší evropské řeky od pramene až k ústí. Začal Labem, Dunajem a Odrou, pokračoval Rhônou, Rýnem, Vislou a Seinou a příští rok se chystá na některou z řek vysoko na severu. Pobýval totiž celkem 15 let ve Švédsku a v Dánsku a sever je jeho druhým domovem. Čtrnáctkrát běžel slavný lyžařský Vasův běh ve Švédsku a přešel na lyžích grónský pevninský ledovec. A spoluzaložil Arktický festival, kterého se letos konal už 6. ročník. Kdo by za tou tváří drsného sportovce a polárníka hádal i Zdeňka Lyčku – diplomata, dokonce velvyslance, a také překladatele z dánštiny? O tom všem bude tento rozhovor.
ČR: Z redakce Místní kultury Vám naposledy přejeme hezké vánoční svátky a šťastné vkročení do Nového roku. Proč naposledy? Po více než třiceti letech se náš časopis dočká nového názvu PRO KULTURU a s ním také proměny webových stránek www.pro-kulturu.cz, které, jak věříme, budou přehlednější a lépe uzpůsobené pro prohlížení na chytrých telefonech.
Co se však nezmění, bude chuť i nadále vytvářet spolu s Vámi obsah časopisu. Uvítáme Vaše tipy, společně vkládané pozvánky, příspěvky a příběhy a také nové čtenáře, sledující i followery na sociálních sítích.
Pojďte s námi tvořit Pro kulturu – portál dobrých témat a zpráv!
Vaše redakce