ČR: Její hlas je nezapomenutelný, stala se první ženou uvedenou do Rokenrolové síňe slávy (Rock and Roll Hall of Fame), je držitelkou 18 cen Grammy a nyní do kin míří film o jejím životním příběhu. Snímek Respect mapuje cestu hudební ikony, zpěvačky, skladatelky a pianistky Arethy Franklin od jejích počátků, kdy jako malá zpívala v kostelním sboru, až k jejím největším úspěchům, díky kterým se zařadila mezi největší světové legendy.
Režie filmu se chopila divadelní režisérka Liesl Tommy, která je první Afroameričankou, jenž byla nominována na cenu Tony Awards za nejlepší režii hry (Tony Award for Best Direction of a Play). Snímek Respect je tak jejím filmovým řežijním debutem. Do hlavní role, tedy do role Arethy Franklin, byla obsazena jedna z nejtalentovanějších zpěvaček a hereček současnosti Jennifer Hudson. Ta svou hereckou kariéru započala v roce 2006 filmem Dreamgirls, kde stanula například po boku Beyoncé nebo Jamieho Foxxe. Za svůj herecký a pěvecký výkon si odnesla to největší možné ocenění – Oscara. Výběr herečky schválila ještě samotná pěvecká legenda, která v srpnu roku 2018 zemřela. Ve hvězdně obsazeném životopisném snímku se dále představí i držitel Oscara, který nedávno oslavil své 60. narozeniny, Forest Whitaker (Poslední skotský král, Úkryt), Tate Donovan (Rocketman, Argo) či zpěvačka Mary J. Blige (Mudbound).
Na příběh Arethy Franklin ve snímku s názvem Respect se můžete těšit již 12. srpna 2021 ve vašich kinech. Film bude uveden v originálním znění s českými titulky.
CZ trailer již nyní na: https://www.youtube.com/watch?v=_NAC0nM8Tmc
KOSTELEC NAD ORLICÍ: S hrdostí představujeme letošní kalendář, který nabízí jedinečný pohled na svět kolem nás očima dětí. Každý měsíc vás potěší originální kresby malých umělců, které vám zpříjemní celý rok. Kalendář zakoupíte v Regionálním turistickém a informačním centru v Kostelci nad Orlicí. Cena: 169 Kč
Přijďte si pro svůj kousek a podpořte dětskou kreativitu!
ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Také redakce Místní kultury sleduje nové trendy v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukazuje se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme otevřeli anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Natálie Brzoňové, PR manažerky 8smičky – zóny pro umění.
ČR-USA: České centrum New York nově vede Tereza Porybná, kulturní manažerka, vizuální antropoložka a kurátorka. V letech 2013 až 2019 řídila České centrum Londýn, dva roky v minulé dekádě byla také prezidentkou Sdružení evropských národních kulturních institutů v Londýně (EUNIC London). Program českého kulturního institutu v USA pod vedením Porybné bude co nejvíce mezioborový a mezigenerační, zaměří se i na současné společenské otázky. České centrum v New Yorku sídlí v historickém krajanském objektu České národní budovy na Východní 73. ulici v bývalé české čtvrti na Manhattanu.
ČR-PRAHA: Večerní aukci pořádanou 4. prosince v pražské síni Arthouse Hejtmánek opanoval obraz Velký terč Kamila Lhotáka, který se stal dosud nejdráže prodaným Lhotákovým dílem v tuzemské aukci. Obraz z roku 1966 po léta zdobil malířův byt a po roce 1989 byl dalších pětatřicet let součástí soukromé sbírky. U Hejtmánků byl Velký terč prodán v novém autorském rekordu za 7 440 000 korun. Aukční rekord padl také v případě Motocyklisty (Slunečního paprsku), ikonické plastiky sochaře Otakara Švece: vydražena byla za 1 364 000 korun. K nejvýše prodaným položkám patřila i dechberoucí Kající Máří Magdalena vytvořená okolo roku 1695. Plátno slavného barokního malíře Petra Brandla přezdívaného „český Caravaggio“ získal nový majitel za 4 836 000 korun. Autorského maxima dostáhl také slovenský fotograf Tono Stano s ikonickým snímkem Smysl z roku 1992. Prodán byl za 260 400 korun.