OLOMOUC: Pracovníci Vědecké knihovny v Olomouci navštívili v rámci projektu Erasmus+ zahraniční knihovny. Historici Lubomír Novotný, Rostislav Krušinský a Petra Kubíčková byli na stážích v zemské a městské knihovně ve Stuttgartu, věcný katalogizátor Martin Hájek zavítal do Univerzitní knihovny v Bratislavě, Jagiellońské knihovny v Krakově a Vojvodskské knihovny v polských Kielcích.
Ve Württemberské zemské knihovně ve Stuttgartu se historici L. Novotný, R. Krušinský a P. Kubíčková z VKOL zaměřili především na historické fondy, jejich ochranu a uložení v depozitářích. Seznámili se s nejzajímavějšími a nejvzácnějšími exponáty knihovny a vyzkoušeli si odborné studovny. Kromě zemské knihovny si historici prošli i stuttgartskou městskou knihovnu, která se nachází v moderní novostavbě, která splňuje všechny požadavky současného knihovnictví. Vedle stáží v knihovnách navštívili i antikvariátní veletrh, na kterém mapovali bohemika a moravika se zvláštním zřetelem na Olomouc.
Jejich kolega M. Hájek se v zahraničních zaměřil na věcný popis, tedy obsahovou analýzu knih. Zatímco v univerzitní knihovně v Bratislavě používají stejné postupy jako v Česku, knihovny v Krakově a Kielcích přešli na jiný způsob věcné katalogizace a používají i jiné knihovní systémy. Ve všech knihovnách měl i možnost seznámit se s provozem instituce, prohlédnout si vzácné exponáty z knihovních fondů a vidět práci knihařských a restaurátorských dílen. Měl možnost také nahlédnout do pracoviště, ve kterém se odkysleují staré knihy, aby byly uchovány příštím generacím.
Zaměstnanci VKOL budou po návratu prezentovat své zkušenosti svým kolegům z knihovny i jiných knihoven Olomouckého kraje.
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.