JIHOČESKÝ KRAJ: Společnost pro obnovu vesnice a malého města, z. s., v roce 2021 vydává jako svou druhou publikaci knihu Lidová architektura v jižních Čechách.
Kniha vznikla jako novelizace titulu, vydaného před více než třiceti lety v Českých Budějovicích (VODĚRA, Svatopluk a Jiří ŠKABRADA. Jihočeská lidová architektura. České Budějovice: Jihočeské nakladatelství, 1986). Oproti původnímu titulu je napsaná v podstatě nově a obsáhleji, protože mohla být obohacena o výsledky množství dokumentací i průzkumů různého druhu – od plošných, prováděných před prohlašováním vesnických památkových rezervací a zón v devedesátých letech 20. století, až po podrobné průzkumy jednotlivých objektů, opřené dnes i o dendrochronologická datování.
Nová kniha vznikla již bez účasti Svatopluka Voděry, který zemřel v roce 2001. Jiří Škabrada ke spolupráci přizval Karla Kuču (vymezení, základní charakteristika a sídelní vývoj jižních Čech), Ivana Náprstka (památková péče), Jana Peštu (územní okruhy lidové architektury) a Romana Tykala (vývoj poznávání lidové architektury v jižních Čechách). Kratšími texty připěli dále Ivan Minář a Daniel Šnejd.
Vychází ve dvou vydáních, první – ISBN 978-80-907440-1-1 – jako neprodejná metodická publikace Jihočeského krajského úřadu, druhé s podporou MK ČR – ISBN 978-80-907440-2-8 – je určeno pro prodej. Přílohou je CR-ROM, na kterém je umístěna jednak kapitola 11 (Územní okruhy lidové architektury), jednak sken původní knihy Jihočeská lidová architektura, vydané v roce 1986.
Kniha bude představena a pokřtěna 19. července 2021 ve Smrčkově domě v Soběslavi.
Program akce:
ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.
PRAHA: Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil oficiálně do kin 7. listopadu. Snímek přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Tvůrci se ve filmu zaměřují nejen na výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 na území tehdejšího Československa, ale i na fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.