SOBOTKA: Letošní ročník Šrámkovy Sobotky, festivalu českého jazyka, řeči a literatury, se věnuje tématu Od folkloru k folkloru a probíhá tradičně v prvním červencovém prázdninovém týdnu. Celkem je pro letošní ročník připraveno přes 60 pořadů. Bude možné se setkat třeba s vědcem docentem Petrem Janečkem z Univerzity Karlovy, oceňovaným spisovatelem Petrem Borkovcem, známým divadelním a filmovým režisérem Břetislavem Rychlíkem nebo muzikantskými legendami Jaroslavem Krčkem a Vladimírem Mertou.
„Je folklor spojen jen s tradičním venkovským prostředím? A jen s minulostí? Jsou to především pohádky a písně, které sbírali Němcová, Erben či Sušil? Co si však potom počít s tzv. městským folklorem, zastoupeným vtipy či strašidelnými historkami vyprávěnými na táborech?“ ptá se docentka Irena Vaňková, členka Přípravného výboru Šrámkovy Sobotky, a k tématu aktuálního ročníku uvádí: „Mluvíme a rozumíme (mateřské řeči i folkloru svého společenství) zcela samozřejmě, podobně jako dýcháme. Se stejnou samozřejmostí jako v jazyce je i ve slovesném folkloru uložen obraz světa, který spolu sdílíme.“
Program téma pojímá v několika liniích, jako jsou dopolední přednášky expertů, odpolední besedy s významnými osobnostmi, autorská čtení básníků a spisovatelů, scénická čtení, která budou k vidění pouze na festivalu v Sobotce, stejně jako některá večerní divadelní a hudební představení. „Jedinečná je i prezentace většiny tvůrčích dílen. Letos jich pro nejaktivnější účastníky různého věku nabízíme necelé dvě desítky,“ říká členka Přípravného výboru a garantka dílen Lada Blažejová. „Přehlídka probíhá od příštího pátku do soboty a představí během týdne vytvořené podcasty, performance nebo sólisty přednášející umělecký text.“
Speciálně pro festival vzniká rozborový seminář, originální je pietní Společnost mrtvých básníků a skladba Poetického odpoledne. Zástupce pořadatele, vedoucí Městského kulturního střediska v Sobotce Pavlína Havlová, shrnuje: „Celkem je pro letošní ročník připraveno přes 60 pořadů. Bude možné se setkat třeba s vědcem docentem Petrem Janečkem z Univerzity Karlovy, oceňovaným spisovatelem Petrem Borkovcem, známým divadelním a filmovým režisérem Břetislavem Rychlíkem nebo muzikantskými legendami Jaroslavem Krčkem a Vladimírem Mertou.“
Šrámkovu Sobotku podporují například Ministerstvo kultury a Královéhradecký kraj, spolupracují s ní hlavní tuzemské literární časopisy a rozhlasová stanice Vltava. „Nevelká Sobotka desetiletí rozvíjí celostátně významnou a ceněnou kulturní akci. Naším pestrým festivalem mateřštiny jsme viditelní z celé republiky. Pro město představuje náročný
závazek i poctu,“ říká členka Přípravného výboru a předsedkyně městské kulturní komise a spolku Šrámkova Sobotka Marie Sekerová. „Ráda na ni návštěvníky zvu slovy častého účastníka, básníka Jiřího Žáčka: Celý rok chřadnu jak strom v Praze / rozkvétám v Sobotce.“ Nenechte si příležitost poznání, setkání a zážitků, které festival Šrámkova Sobotka v Českém ráji nabízí, ujít.
Program a programová brožura v příloze.
ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.
Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“
ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.
ČR-ZAHRANIČÍ: Předáním Archy I. Ukrajině je završen první milník projektu Archa. Vznikl před více než rokem ve spolupráci Ministerstva kultury ČR, Českého výboru ICOM a Národní knihovny ČR za podpory soukromých dárců. Jeho cílem je pomoc Ukrajině při záchraně jejího kulturního dědictví. Speciální mobilní kontejner bude sloužit ke konzervaci vzácných rukopisů, knih a archivních dokumentů, které byly během konfliktu poškozeny nebo jsou ohroženy vlivem externích podmínek.
Finančními partnery projektu Archa I. jsou MND a.s., Nadace Karel Komárek Family Foundation a Libor Winkler a jeho přátelé.